Son Dakika Haberleri: Sahiplen.Com 10. Yılını Kutluyor

Sahiplen.Com 10. Yılını Kutluyor

3 ay önce

Özgün eserlerin ve yaratıcı fikirlerin gerçek sahipleri dışında kullanılması çok önemli bir sorun.

Sahiplen.Com 10. Yılını Kutluyor, System.String[]

Telif hakkı kapsamına giren, şarkı sözü, beste, şiir, senaryo, tasarım, yazılım, proje ve benzeri her türlü eser ile çalışmayı, 5070 sayılı kanun kapsamında zaman damgası ile yasal olarak koruma altına alan sahiplen.com bu ay itibariyle sektörde 10. yılını tamamladı.

Kullanıcı sayısı ve işlem hacmi ilk 5 senede ortalama %20 büyürken, son 5 yıldaki büyüme oranı ortalama %70 olarak gerçekleşmiştir. Aralarında tanınmış sanatçı ve şarkıcıların da olduğu, çoğunluğunu amatör ve profesyonel eser sahiplerinin oluşturduğu binlerce kullanıcı toplamda 150.000'den fazla eser için işlem yapmıştır. Elimizdeki verilere göre en fazla sahiplenme işlemi yapılan eserler %40 ile beste, %25 şarkı sözü, %15 senaryo ve şiir, %10 tasarım, %5 yazılım ve %5 de diğer çalışmaları kapsamaktadır.

Alternatifi olan noterdeki tescil işlemine nazaran daha ekonomik ve pratik bir uygulama olup eser sahipleri 5 TL karşılığında işlem yaparak eserlerini hukuken koruma altına alabiliyorlar. Uygulama sıkıştırma dosyalar hariç mp3, mp4, word, pdf, mpeg ve diğer tüm var olan dosya formatlarını desteklemektedir.

2011 yılından itibaren devam eden Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) ile olan işbirliği bu sene çok daha başka bir boyut kazandı. Birliğe üye sanatçıların eserleri dijital platformlarda, televizyon, radyo ve kamuya açık alanlarda icra edilmesi sonucu oluşan telif ücretini ilgili kurumlardan toplayıp eser sahiplerine dağıtan bir meslek birliği olan MSG, artık üyelik ve eser bildirim süreçlerinde, eser sahiplerinden zaman damgalı eser onay bildirimi yapmalarını zorunlu hale getirdi. Bu noktada artık MSG'ye yeni üye olacak olan sanatçılar ve eser bildiriminde bulunacak olan üyeler, eserlerini sahiplen.com uygulaması üzerinden onaylayabilir ve zaman damgası oluşturabilirler. Ayrıntılı bilgiler www.sahiplen.com/msg adresinde yer almaktadır.

Üyelik ücretsiz olup, her yeni üyeye de 5 TL değerinde zaman damgası kontörü hediye ediliyor. Böylece kullanıcılar ilk eserlerini ücretsiz sahiplenebiliyorlar.

Eser Sahiplenme işlemi 2 adımda gerçekleşiyor. "Eserini Sahiplen" bölümünde önce bilgisayarda kayıtlı olan esere ilişkin dosya seçiliyor. İşleminde devamında uygulamanın oluşturduğu .tst uzantılı sertifika dosyası bilgisayara indirilip, orijinal dosya ile birlikte saklanması yeterli.
Fenerbahçe, 2-0 Öne Geçtiği Maçta Erzurumspor ile 2-2 Berabere Kaldı Fatih Portakal, Erdoğan'ın "Portakal mıdır Mandalina mıdır?" Sözlerine Yanıt Vermeme Kararı Aldı

Uşak'ta Tehlikeli Gerginlik! Vatandaşlarla Suriyeliler Karşı Karşıya Geldi