Deprem felaketini fırsat bildiler! Sahte AFAD sitesiyle kredi kartı bilgisi toplayıp dolandırıyorlar - Son Dakika

Deprem felaketini fırsat bildiler! Sahte AFAD sitesiyle kredi kartı bilgisi toplayıp dolandırıyorlar

08.02.2023 01:01

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem sonrasında tüm Türkiye tek yürek olurken dolandırıcılar da boş durmuyor. İnsanların yardım etmek için deprem bölgesine seferber olduğunu gören dolandırıcılar sahte AFAD sitesiyle kredi kartı bilgisi toplayıp vatandaşları kandırıyor.

Tüm Türkiye deprem bölgesindeki depremzedelere yardım göndermek için seferber olurken, bazı dolandırıcılar bunu fırsata çevirdi. AFAD adı altında sahte site açan dolandırıcılar yardım adında topladıkları paralarla vatandaşları dolandırdı. Açılan söz konusu sitede bağış yapmak isteyen kişilerden form şeklinde gösterilen alanda vatandaşın kredi kartı bilgilerinin girilmesi isteniyor. Kredi kartı bilgilerinin girilmesi sonrası ise hesap sahibinin kredi kartı boşaltılıyor.

ARAMA MOTORUNA REKLAM VERDİLER

İnternette birçok kullanıcının kullandığı dünyaca ünlü arama motoru Google'da tanıtım yayınlayarak en üst sıraya çıkan sahte site böylelikle daha çok kullanıcıya ulaşarak daha çok kişiyi dolandırıyor.

6 SAHTE SİTE KAPATILMIŞTI

AFAD adına bağış toplamak için daha önce açılmış 6 adet sahte internet sitesi tespit edilmiş ve USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) tarafından belirlenen sitelerine erişim engellenmişti.

KAMERA İLE KAYDETTİ

Sitenin durumundan şüphelenen bir kullanıcı sitenin açık olduğu pencereyi cep telefonu kamerası ile kayıt altına aldı.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Türkiye Kent Konseyleri Birliği 'Deprem İçin Farkındalık Zirvesi'nin sonuç bildirgesini açıkladı Türkiye Kent Konseyleri Birliği 'Deprem İçin Farkındalık Zirvesi'nin sonuç bildirgesini açıkladı Yaşlı depremzedeye botlarını giydiren Merzifonlu itfaiyeciye yüksek insani değerler ödülü Yaşlı depremzedeye botlarını giydiren Merzifonlu itfaiyeciye yüksek insani değerler ödülü Bosna Hersekli işçi sendikaları depremzedeler için 280 bin avro yardım topladı Bosna Hersekli işçi sendikaları depremzedeler için 280 bin avro yardım topladı

Son Dakika 3. Sayfa Deprem felaketini fırsat bildiler! Sahte AFAD sitesiyle kredi kartı bilgisi toplayıp dolandırıyorlar - Son Dakika


Advertisement