Son Dakika Haberleri: Şair Bekir Sıtkı Erdoğan Mezarı Başında Anıldı

Şair Bekir Sıtkı Erdoğan Mezarı Başında Anıldı

4 yıl önce

Şair Bekir Sıtkı Erdoğan, ölümünün 1. yılında Karaman'daki mezarı başında anıldı.

Şair Bekir Sıtkı Erdoğan Mezarı Başında Anıldı, System.String[]
Şair Bekir Sıtkı Erdoğan, ölümünün 1. yılında Karaman'daki mezarı başında anıldı.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği (İLESAM) Karaman Temsilcisi Hikmet Elitaş, Şehir Mezarlığı'nda düzenlenen törende, Erdoğan'ın edebiyatta beş hececilerin devamı olarak gösterildiğini söyledi.

Erdoğan'ın, "hancı", "kışlada bahar", "ibibikler öter ötmez ordayım" şiirleriyle de hece şiirinde önemli çığırlar açtığını ifade eden Elitaş, "Merhum 1926 yılında Karaman'da doğmuş ve Karaman'da defnedilmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Erdoğan için Kur'an-ı Kerim okunarak, dua edildi.

Anma törenine, Karamanlı şairler, yazarlar ve vatandaşlar katıldı.

Bekir Sıtkı Erdoğan kimdir?

Bekir Sıtkı Erdoğan, 1926 yılında Karaman'da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu mezunu Erdoğan, kıta subaylığı yaptı.

Ankara Üniversitesi, Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesini de bitiren Erdoğan, Heybeliada Deniz Lisesi, İstanbul Alman Lisesi ve Marmara Koleji'nde edebiyat öğretmenliği yaptı.

Aruz, hece ve serbest vezinle şiirler yazan Erdoğan'ın şiirlerinden bazıları bestelenirken, rubai türündeki şiirleri birçok dergide yayımlandı.Şarkıcı Göksel'in Yataktaki Cesur Pozu Olay Oldu Emeklilere Yatırılacak Bayram İkramiyelerinin Tarihleri Belli Oldu Son Dakika! Hollanda Polisi Açıkladı: Utrecht Saldırganı Her Yerde Aranıyor