Şair ve Yazar Aycı, Yeni Kitabının İmza Gününde - Son Dakika

Şair ve Yazar Aycı, Yeni Kitabının İmza Gününde

15.03.2015 16:31
Şair ve Yazar Aycı, Yeni Kitabının İmza Gününde, System.String[]

Şiir, inceleme-araştırma ve deneme kitapları bulunan Mehmet Aycı, 247 portrenin yer aldığı yeni kitabı "İki Yüz" için düzenlenen imza günü ve söyleşide okuyucularıyla bir araya geldi.

Şiir, inceleme-araştırma ve deneme kitapları bulunan Mehmet Aycı, 247 portrenin yer aldığı yeni kitabı "İki Yüz" için düzenlenen imza günü ve söyleşide okuyucularıyla bir araya geldi.

Aycı, Cümle Yayınları'ndan çıkan kitabı için okuyucularıyla Kızılay'da buluştu. Özel bir kitabevinden okuyucularının aldığı kitapları imzalayan Aycı, daha sonra editör Muhsin Mete ile birlikte söyleşide, kitaba konu olan portreler hakkında bilgi verdi.

Kitabın editörlüğünü yapan Mete, Aycı'nın çok başarılı eserlere imza attığını belirterek, "iki Yüz" isimli kitabın da okuyucunun beğenisini kazanacağına inandığını söyledi. Kitabın, yayınevinin ilk yayımlanan kitapları arasında yer aldığını ifade eden Mete, "Aycı'nın bir internet sitesinde yer alan portrelerini kitap olarak yayımlamak istedik. Portreler, belli bir ritmi ve tempoyu koruyor. Aycı'yı iyi bir portre yazarı olarak görüyorum. Allah, yolunu açık etsin, bahtı açık olsun" dedi.

-"Yüz yüze gelmediğim, zaman geçirmediğim kişileri yazmadım"

Şair ve yazar Aycı da Türk edebiyatının şiir, öykü, roman yönünden zengin olduğunu, ancak bunun portre için geçerli olmadığını ifade ederek, "Portre metinlerinde 'ben olsam, böyle yazmazdım' dediğiniz metinlerle karşılaşıyorsunuz. Bizdeki portre metinlerinin çoğu, biyografi metni aslında. Karakterini vermiyor, hayat hikayesini kronolojik olarak anlatan ve aralarına anı serpiştirmiş metinler" diye konuştu.

Kendisinin henüz 30'lu yaşlarda, bir gün portre yazmak istediğini dile getirdiğini belirterek, "O zamanlar, 40-42 yaşlarında yazmak istediğimi söylerdim. Tanıdığım, kültürde karşılığı olan yazar, düşünür, yönetmen, kitapçı, sahaf yerine göre hurdacı ama bir karşılığı oyan kişileri yazmak istediğimi belirtmiştim" dedi. Kendisine bu sözünün hatırlatılması üzerine portrelerin kaleme almaya başladığını anlatan Aycı, kitabında 247 kişinin portresine yer verdiğini, bu kişilerden 10'unun şu an hayatta olmadığını söyledi.

Aycı, tüm karakterleri birebir tanıdığını ifade eden Aycı, şunları kaydetti:

"Bir adım öne kim çıkmışsa, o kişiyi başka hiçbir malzeme katmadan o güne kadar nasıl tanımışsam, o kişinin yüzünü karşıma alarak, yüzündeki anlamları gözönüde tutarak yazdım, bunlar metinlerde vardır.

Bir oturuşta yazdım ama yemek yediğim, yola gittiğim, beraber çay içtiğim, birtakım paylaşımlarda bulunduğum insanları yazdım. Yüz yüze gelmediğim, zaman geçirmediğim kişileri yazmadım. İyi bir karşılık gördü."

Aycı, henüz kaleme almadığı, ancak daha sonra yazacağı portrelerin de bulunduğunu söyledi.

Mehmet Aycı kimdir?

Aycı, 1971 yılında Adana/ Saimbeyli'de doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden 1996 yılında mezun oldu. Bir kamu kurumunda yönetici olarak çalışan Aycı, Anadolu Üniversitesi'nde "Demiryolu Tarihi ve Gelişimi" dersi veriyor.

Aycı, "Mürekkep Ten" isimli kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2007 yılı, "Sonrası Şimendifer" adlı kitabıyla da Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği ESKADER'in 2012 yılı "Yılın En İyi Deneme Yazarı" ödüllerini aldı.

Aycı'nın 1990 yılından bu yana çeşitli dergilerde şiir ve yazıları yayımlandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Şair ve Yazar Aycı, Yeni Kitabının İmza Gününde - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Gençlerbirliği ile Gaziantep 1-1 berabere kaldı 2000 yılına ait fotoğraf her şeyi ortaya çıkardı! Rıza Bey Apartmanı ile ilgili dehşete düşüren detay Kanserden hayatını kaybeden Dilay Kemer'in hastalığa yakalanma hikayesi ortaya çıktı İzmir'de yıkılan binada kullanan malzemeler kalitesiz çıktı Son Dakika! İzmir'de 23 saat sonra gelen mucize! Anne ve 4 çocuğu enkaz altından çıkarılıyor Kızını arayıp "Cesetleri alın" diyen baba, eşini öldürüp aynı silahla hayatına son verdi 17 saat sonra kurtarılan İnci, enkaz altında böyle bekledi: Abla çok korkuyorum, elimi tutar mısın Şaka yapmak isterken elindeki av tüfeğiyle arkadaşını öldürdü