"Şair – Yazar Sezai Karakoç Gençlere Anlatıldı" - Son Dakika

"Şair – Yazar Sezai Karakoç Gençlere Anlatıldı"

27.01.2018 10:40

Şiirleriyle her kesimden insanın sevgisini kazanan 85 yaşındaki şair Sezai Karakoç, Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen programda anlatıldı.

Karakoç için "Bizim dilimizi duyarlılığımızı düzelten adam" diyen Prof. Dr. Turan Koç, şaire ait olan ve "Yüzyılın aşk şiiri" diye tabir edilen "Mona Rosa"'dan okuduğu bir bölümle gençleri mest etti.

Büyük düşünür, şair- yazar Sezai Karakoç'un düşüncelerinin ve eserlerinin yeni nesil tarafından anlaşılması amacıyla Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi'nde bir etkinlik düzenlendi. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı'nın sunduğu programa konuk olarak Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Koç katıldı.

"MONA ROZA GENÇLERDEN BÜYÜK ALKIŞ ALDI"

Konuşmasına 'Zeytin Dalı Harekatı'ndaki askerlerimize dua ederek başlayan Prof. Dr. Turan Koç, sözlerinin devamında Sezai Karakoç'la ilgili olarak şunları söyledi: "Her şiirin her şairin arkasında bir dünya görüşü vardır. Sezai Karakoç bu konuda çok ayrıcalıklı bir yerde duruyor. Çünkü şiirinin kollarının erişim alanının nerelere kadar uzandığını hatta şiirin ne yapması gerektiğini enine boyuna anlatan bir mütefekkir olarak karşımıza çıktı. Çağın içinde nerede durduğumuzu anlatmaya çalıştı. Karakoç'u çok seviyoruz çünkü bizi anlatıyor. Dilimizi yeniledi. Bizim dilimizi duyarlılığımızı düzelten adam. 'Çatı' diye bir şiir yazdı. Çatı, kültürümüzün medeniyetimizin duyargalarının hassasiyetlerinin nerelerde gezdiğini ele veriyor. Bu şiirle şiirimizde yeni bir ses daha ortaya çıktı"

Koç, şairin en çok bilinen "Yüzyılın aşk şiiri" olarak adlandırılan "Mona Rosa" dan bir bölüm okudu. Şiir karşısında mest olan gençler, Koç'u alkış yağmuruna tuttu.

 Şair – Yazar Sezai Karakoç Gençlere Anlatıldı

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Şair – Yazar Sezai Karakoç Gençlere Anlatıldı' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

KPSS'de Türkiye 25'incisi olan genç dolandırıldı! Çöp toplayarak biriktirdiği 40 bin lirasını kaptırdı 11:24 KPSS'de Türkiye 25'incisi olan genç dolandırıldı! Çöp toplayarak biriktirdiği 40 bin lirasını kaptırdı Akşener, Erdoğan'ın tek tercüman ile gerçekleştirdiği Biden görüşmesine tepki gösterdi: Milletimizin ne olup bittiğini bilmeye hakkı var 11:22 Akşener, Erdoğan'ın tek tercüman ile gerçekleştirdiği Biden görüşmesine tepki gösterdi: Milletimizin ne olup bittiğini bilmeye hakkı var Marmara'yı katletmişti! Deniz salyası şimdi de Akdeniz'de görülüyor 11:05 Marmara'yı katletmişti! Deniz salyası şimdi de Akdeniz'de görülüyor
Esra Erol'un programında ağızları açık bırakan itiraf: Oğlum, babasını öldürdü 10:53 Esra Erol'un programında ağızları açık bırakan itiraf: Oğlum, babasını öldürdü Borçlarını yapılandıran Bağ-Kur'lular ekim ayında emekli olabiliyor 10:13 Borçlarını yapılandıran Bağ-Kur'lular ekim ayında emekli olabiliyor Ronaldo, tek hareketiyle Avrupa Şampiyonası sponsoruna 4 milyar dolar kaybettirdi 09:50 Ronaldo, tek hareketiyle Avrupa Şampiyonası sponsoruna 4 milyar dolar kaybettirdi
Haiti Milli Takım kalecisinin kendi kalesine attığı garip gol sosyal medyada gündem oldu 09:10 Haiti Milli Takım kalecisinin kendi kalesine attığı garip gol sosyal medyada gündem oldu Erdoğan-Biden görüşmesi sonrasında Beyaz Saray'dan dikkat çeken ifadeler: S-400'ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yok 07:35 Erdoğan-Biden görüşmesi sonrasında Beyaz Saray'dan dikkat çeken ifadeler: S-400'ler ile Kabil Havalimanı arasında bağlantı yok
Advertisement