Son Dakika Haberleri: Sakarya 270 Yıllık Çınar Ağacına Zarar Gelmemesi İçin Yol Projesi Değişti

Sakarya 270 Yıllık Çınar Ağacına Zarar Gelmemesi İçin Yol Projesi Değişti

6 gün önce

270 yıllık çınar ağacına zarar gelmemesi için yol projesi değiştiARiFiYE(Sakarya),(DHA) - SAKARYA'da, D-100 Karayolu ve 1. Organize Sanayi Bölgesi arasında yapılan yolun güzergahı, 270 yaşındaki çınar ağacının zarar görmemesi için değiştirildi.

270 yıllık çınar ağacına zarar gelmemesi için yol projesi değişti

ARiFiYE(Sakarya),(DHA) - SAKARYA'da, D-100 Karayolu ve 1. Organize Sanayi Bölgesi arasında yapılan yolun güzergahı, 270 yaşındaki çınar ağacının zarar görmemesi için değiştirildi. Hizmet ederken tabiat varlıklarının korunması gerektiğini belirten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Bu tescilli bir ağaç. Zarar görmemesi için düz giden yola kavis verdik. Yol yaparken tabiatın bize bahşettiği güzellikleri korumak gerekir dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Arifiye ilçesinde bulunan 1. Organize Sanayi Bölgesi ve D-100 Karayolu arasındaki ulaşımın sağlanması için bir süre önce bölünmüş yol çalışmalarına başladı. 40 metre genişliğindeki yolun projesi, güzergahta bulunan 270 yaşındaki çınar ağacının zarar görmemesi için değiştirildi. Ağacın bulunduğu yere denk gelen yola kavis verildi. Projenin neredeyse sonuna gelinirken 3 asırlık olan çınar ağacı ise yola adeta renk kattı. Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1997 yılında tescil edilen ağaç ve dallarını yok olmaktan kurtaran Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, hizmet ederken tabiatın güzelliklerinin korunması gerektiğini belirtti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak özellikle çevreye, doğaya her alanda çok dikkatli davrandıklarını ifade eden Zeki Toçoğlu, Doğanın ve tabiatın korunması açısından çok dikkatli davranan bir belediyeyiz. Burada aslında bizim organize sanayi bölgesine yaptığımız duble bir yol çalışmamız var. Bu çalışma sırasında yaklaşık 270 yıllık bir çınar ağacı, tescilli bir ağacımız. Dalları da yola doğru olduğundan, yolumuzu ağaca zarar vermemek için daha düz giden bu yolumuzu biraz kavisli çevirerek ağacı da, dalları da kurtarmış olduk. Bu tescilli bir ağacımız. Bir yandan OSB yollarını yaparken bir yandan da tabiatın bize bahşettiği bu güzellikleri de korumak gerektiğine inandığımız için böyle bir çalışma yaptık, güzel de oldu, ağacımızı kurtarmış olduk. dedi.Kenan Sofuoğlu'ndan "Spor Bakanı" Olacak İddialarına Net Yanıt: Erdoğan'dan Telefon Gelse de Kabul Etmeyeceğim ABD Başkanı Trump'tan Kaşıkçı Cinayeti Açıklaması: Dışişleri Bakanı Pompeo ve CIA ile Görüşeceğim

Millet Bahçeleri Açıldı! İşte Fotoğraflarla Millet Bahçeleri Osman Kavala Soruşturmasında Yeni Gelişme: 8 Kişi Serbest Bırakıldı