Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı - Son Dakika

Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı

19.06.2011 01:40
Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı, System.String[]

Türkçe Olimpiyatları çerçevesinde Sakarya'da yapılan gösteri büyük ilgi gördü.

Türkçe Olimpiyatları çerçevesinde Sakarya'da yapılan gösteri büyük ilgi gördü. Türkçe şölenini izlemeye gelenler Atatürk stadyumuna sığmadı. Tribünler yetmeyince, saha içi tıklım tıklık dolarken kalabalık stat dışına taştı. Yaklaşık 40 bin kişi unutulmaz bir gece yaşadı. Sakarya Valisi Mustafa Büyük geceyi 'Heyecanlanmak mümkün değil. Muhteşem bir manzara" diye değerlendirdi.

130 ülkeden bin öğrencinin katıldığı Uluslararası Türkçe Olimpiyatları heyecanı Sakarya'da da yaşandı. Sakarya Eğitimciler Derneği'nin (SEDER) ev sahipliği, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin ana sponsorluğunda düzenlenen turne için, 20 ülkeden Sakarya'ya gelen 50 öğrencinin Atatürk Stadyu'munda şarkı, şiir, halk dansları ve skeçleri izleyenleri büyüledi.

Samanyolu TV'den İlker Gültekin ve geçen yılki olimpiyatın şiir birincisi Afganistanlı Şeira Osmani'nin sunuculuğunu sütlendiği gece, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Gecenin açılış konuşmasını SEDER Kurucu Başkanı Remzi Çinemre şu sözlerle yaptı; "Türkçe Olimpiyatları güneşin doğup batarken üzerinden geçtiği tüm topraklara gönül insanları tarafından başlatılan 'Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz ' mesajıyla günden güne büyüyerek devam ediyor. "

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'na teşekkür plaketini veren Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise geceyi 'muhteşem' diye tanımladı. Vali Büyük "Muhteşem bir manzara, heyecanlanmamak mümkün değil. Böyle bir topluluğu saygıyla selamlıyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. " diye konuştu. Başkan Zeki Toçoğlu ise Türkiye'yi dünyanın dört bir yanına tanıtan ve Türkçe öğreten gönül insanlarına teşekkür ettiğini kaydetti.

Gecede Şaire Osmani geçen yıl şiir dalında birinci olduğu 'Mehlika Sultan' şiirini okudu. Moldova, Kamboçya, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Senegal, Türkmenistan, Moğolistan, Arnavutluk, Endonezya, Gürcistan, Mısır, Irak ve Azerbaycan, Mozambik, gibi ülkelerden gelen öğrencilerin oluşturduğu koro Anadolu Türküsünü seslendirdi.

Gürcistanlı Sofia Trodze'nin seslendirdiği 'Zeytinyağlı yiyemem aman, basma fistan giyemem aman' şarkısı büyük alkış aldı. Mozambikli Hatice Dembele'nin seslendirdiği ve Peygamber Efendimize (sav) sevgi ve özlemi anlatan 'Ben seni görmeden sevdim' şiiri dinleyenleri duygulandırdı. Moldovalı öğrencilerin Kütahya yöresinden sergilediği halk oyunları ve yine koro tarafından seslendirilen 'Kadem Bastı' büyük alkış aldı. Kırgızistan'dan gelen öğrencilerin bir turiste yarım yamalak İngilizce adres tarifini anlatan skeç izleyenleri güldürdü. Yeni korunun seslendirdiği Balkan türküleri ve Moldovyalı öğrencilerin kendi halk dansları ve Karadeniz halk oyunlarından oluşan gösterisi beğeniyle izlendi. Güçlü sesiyle Mısırlı Muhammet Hişam, Arapça seslendirdiği ya Beledi (Benim ülkem) şarkısı büyük alkış aldı.

SARKARYA ŞİİRİ İLE AYAĞA KALKTILAR

Gecenin unutulmaz anlarından birisi de sunucu Şeira Osmani'nin 'Sakarya Türküsü' şiirini adeta yaşayarak okumasıydı. Osmani'nin 'Yüz üstü çok süründün ayağa kalk Sakarya' dizelerini okumasıyla izleyenler topluca ayağa kalkarak uzun süre alkışladı.

Bu arada Türkçe şölenini izlemeye gelenler stada sığmadı. Tribünler yetmeyince, saha içi ve stat dışı da tıklım tıklım doldu. Yaklaşık 40 bin kişinin izlediği geceye Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu eşleriyle birlikte katıldı. Ayrıca, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, işadamları ve Sakaryalılar geceye büyük ilgi gösterdi.

Gece Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve protokol üyelerinin sahnede tüm öğrencilerle birlikte 'Yeni bir dünya' şarkısını birlikte söylemeleriyle sona erdi.

Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı
Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı
Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı
Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı
Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Sakarya'da Ki Türkçe Bayramı'na 40 Bin Kişi Katıldı - Son Dakika


Son Dakika

Küçükçekmece Gasilhanesinde çekildiği iddia edilen görüntüler sosyal medyada infial yarattı Bakan Soylu'dan HDP'li vekillere: Bir tek cümle söyleyeceksiniz, 'Bu PKK'nın Allah belasını versin' diyeceksiniz MasterChef Türkiye'de haftanın ilk eleme adayı seçildi Feci kaza! Refüje çarpan alkollü sürücü ölümden döndü Trump, Biden'ın başkanlığının onaylanması durumunda Beyaz Saray'ı bırakacağını açıkladı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı