Sakarya İl Özel İdaresi ve Şefkat Vakfı Arasında İmzalanan Protokol - Son Dakika

Sakarya İl Özel İdaresi ve Şefkat Vakfı Arasında İmzalanan Protokol

15.01.2012 17:06
Sakarya İl Özel İdaresi ve Şefkat Vakfı Arasında İmzalanan Protokol, System.String[]

Sözkonusu işbirliği protokolü çerçevesinde, devlet koruması altında bulunan çocukların artık koğuş sisteminin olduğu yurtlar yerine villa tipi müstakil binalarda yaşaması sağlanacak.

Şefkat Vakfı ile Sakarya İl Özel İdaresi arasında "Korunmaya muhtaç çocukların bakımı, barınması ve korunması" amacına yönelik işbirliği protokolünün imzalanması ardından 14'ü kız, 9'u erkek toplam 23 çocuk aile ortamını yaşamaya devam ediyor.

İl Özel İdaresi'nden edinilen bilgiye göre, işbirliği protokolü çerçevesinde, devlet koruması altında bulunan çocukların artık koğuş sisteminin olduğu yurtlar yerine villa tipi müstakil binalardan müteşekkil site içerisinde sıcak aile ortamında büyümesini sağlamak amaçlanıyor.

Arifiye ilçesinde faaliyet gösteren ve İl Özel İdaresi denetimi çerçevesinde hizmet vermeye devam eden "Şefkat Vakfı Çocuk Köyü"nde barınan 23 çocuk devletin şefkatli kolları ve sıcak kucağında geleceğe güvenle bakarak eğitimlerini ve yaşamlarını sürdürüyor. Temel amacı, korunmaya muhtaç çocuklar alanında toplu yaşanılan kuruluşlar yerine "çocuk evi" adı altında çocukların barınıp yaşamlarını sürdürebileceği, temel ihtiyaçlarının karşılanabileceği, toplu yaşamın getirdiği aksaklıkları yaşamadan çocukların kendilerine güvenli, geleceğe umutla bakabilen, arkadaşlık, komşuluk ve mahalle gibi kavramları doyasıya yaşayarak öğrenebilecek toplumla iç içe ve toplumun gerçeklerini bilerek ayakları üstüne basabilen bir gençliğin yetişmesi olarak belirlenen proje kapsamında başarıya ulaşıldığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Soytürk, "İlimiz Arifiye ilçesinde bulunan Çocuk Köyü; 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nun "İl Özel İdaresi hizmetlerine gönüllü katılım" başlıklı 65. maddesi ve 09 Ekim 2005 tarih ve 25961 sayılı Resmi Gazetede yer alan "İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine Gönüllü Katılım Yönetmeliği" esas alınarak kurulmuş ve işletilmektedir. Sakarya İl Özel İdaresi ile Şefkat Vakfı arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında, Çocuk Köyü'nün kurulması için Şefkat Vakfı Sakarya İl Özel İdaresi'ne başvurmuş, İl Özel İdaresi ve Şefkat Vakfı arasında, 5302 sayılı yasa ve yönetmelik hükümlerine istinaden İl Genel Meclisi'nin 07.02.2007 tarih ve 53 sayılı kararına göre çocuk köyünün açılıp işletilmesine dair protokol imzalanmıştır. Çocuk Köyünün ihtiyaçları yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde İl Özel İdaresi tarafından karşılanmaktadır. Öte yandan çocuk köyüne alınacak çocukların kabulü de, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi veya vakfın talebi üzerine sosyal hizmetler uzmanı tarafından hazırlanan ve Sosyal Hizmetler İl müdürlüğü tarafından onaylanan rapora göre yapılmaktadır. Çocuk Köyü'nde, ilimizin çeşitli mahalle ve köylerinden 23 fakir ve yetim çocuk himaye edilmektedir" dedi.

Soytürk, Vakıf ile yapılan protokol gereği 0-18 yaş arası korunmaya muhtaç çocuklar ile 18 yaş sonrası korunma kararı uzatılanların Sakarya İl Özel İdaresi ile Vakıf işbirliği bünyesinde açılan çocuk evlerinde himaye edilmelerinin sağlıklı bir kişilik ve iyi alışkanlıkları kazanmalarının sağlanmasının amaçlandığını söyledi.

Soytürk, "Şefkat Vakfı ile İl Özel İdaresi arasında "Korunmaya muhtaç çocukların bakımı, barınması ve korunması" amacına yönelik tarihinde işbirliği protokolünün imzalanması ardından bugün Arifiye'de bulunan "Şefkat Çocuk Köyü"nde 1 müdür ve 14 personel ile birlikte hizmet verilmekte ve 14'ü kız, 9'u erkek toplam 23 çocuk aile ortamını yaşamaya devam etmektedir." diye konuştu.

- SAKARYA

Sakarya İl Özel İdaresi ve Şefkat Vakfı Arasında İmzalanan Protokol
Sakarya İl Özel İdaresi ve Şefkat Vakfı Arasında İmzalanan Protokol

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sakarya İl Özel İdaresi ve Şefkat Vakfı Arasında İmzalanan Protokol - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüs ve tır çarpıştı: 2'si bebek 17 yaralı 07:59 Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan minibüs ve tır çarpıştı: 2'si bebek 17 yaralı Kayserispor maçı öncesi Fatih Terim ile Muslera kavgası gündemi karıştırdı 07:26 Kayserispor maçı öncesi Fatih Terim ile Muslera kavgası gündemi karıştırdı Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti 07:23 Miçotakis, Türkevi açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos ile görüşmesini iptal etti
Galatasaray'ın yeni transferi Yousef ilk kez görüntülendi 00:45 Galatasaray'ın yeni transferi Yousef ilk kez görüntülendi Crespo, Fenerbahçe taraftarına Maldonado'yu hatırlattı! İlk maçında tepki çekti 22:35 Crespo, Fenerbahçe taraftarına Maldonado'yu hatırlattı! İlk maçında tepki çekti Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu
Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak 18:14 Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak
Advertisement