Sakatlanan Köpeğine Bebeği Gibi Bakıyor - Son Dakika

Sakatlanan Köpeğine Bebeği Gibi Bakıyor

09.01.2012 12:20
Sakatlanan Köpeğine Bebeği Gibi Bakıyor, System.String[]

Gülizar Şenel - Giresun'un Bulancak ilçesinde yaşayan Canan Tüysüz (25) adlı hayvan sever, otomobilin çarpması sonucu sakatlanan 'Maya' adlı köpeğine tedavi sürecinde bir bebek gibi ilgi gösteriyor.

Gülizar Şenel - Giresun'un Bulancak ilçesinde yaşayan Canan Tüysüz (25) adlı hayvan sever, otomobilin çarpması sonucu sakatlanan 'Maya' adlı köpeğine tedavi sürecinde bir bebek gibi ilgi gösteriyor.

Tüysüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuzeni tarafından iki yıl önce hediye edilen "Alaska Kurt'u" cinsi köpeğe 'Maya' ismini verdiğini ve evinin çatı katında yaptırdığı kulübede Maya'yı beslemeye başladığını söyledi.

Geçtiğimiz yaz mevsiminde gezdirmek amacıyla sokağa çıkardığı Maya'nın tasmasından kurtularak yola çıktığını ve bu sırada trafikte seyir halindeki bir otomobilin köpeğine çarptığını anlatan Tüysüz, "Maya'nın başına geldiğimde öldüğünü zannettim. Kucağıma aldığım gibi veterinere gittik. Ancak burada hiç ümit vermediler, en fazla 6 saat yaşayabileceğini belirttiler. O gece sabaha kadar hiç uyumadım ve Maya'yı da uyutmadım. Kaza sonrası yaşamaz denen Maya hayata tutunmayı başardı, bundan sonra onun yeniden yürüyebilmesine yardımcı olmak için çaba sarf edeceğim" dedi.

İlçedeki veterinerlerin Maya'nın felç geçirdiğini ve bir daha eski sağlığına kavuşamayacağını söylediklerini, ancak umudunu kaybetmeden bir arayış içerisine girdiğini getiren Tüysüz, şöyle devam etti:

"Burada yapılan tedavisinin yetersiz olduğunu düşündüm. Bir sosyal paylaşım sitesinde Ankara'da yaşayan bir hayvan sevenle tanıştım. Onunla iletişime geçtim ve eşiyle birlikte Maya'yı Ankara'ya götürüp tedavisini üstlendiler. 6 ay önce Ankara Veteriner Tıp Merkezi'nde (VTM) ameliyat edildi. Problemin belindeki kırıktan kaynaklandığı, ve yanlış kaynama sonucu bu durumun yaşandığını öğrendim. Ameliyatı başarılı geçti ancak arka ayaklarını tam anlamıyla kullanamıyor. Şuan çeşitli vitaminlerle destekliyorum."

Maya'nın eski sağlığına kavuşması için İstanbul'da bir kliniğe ulaştığını ve lazer tedavisiyle Maya'nın iyileştirebileceğini öğrendiğini vurgulayan Tüysüz,

"Ancak bunun için 5 bin liraya ihtiyaç var. Bu paranın toplanabilmesi için elimden gelen gayreti göstereceğim. Ayrıca bu konuda hayvan sevenlerden de destek bekliyorum" diye konuştu.

Maya'nın sakatlanmasının ardından çevresindeki bir çok kişiden olumsuz yönde tepkiler aldığını ifade eden Tüysüz, "Çevremdekilerden 'niye bakıyorsun- belediyeye ver, bir barınağa götür bırak, ne yapacaksın sakat köpeği, evde köpek beslemek günah' gibi çeşitli tepkiler aldım ama Maya'yı bırakmak hiç içimden gelmedi. O benim her şeyim. Onu çok seviyorum. Çocuğum olsa ancak bu kadar severim. Maya'dan asla vazgeçmem. Onun yeri, sevgisi çok özel, çok farklı. Biz çok iyi iki arkadaşız. Vatandaşların da bu konuda duyarlı olmasını bize destek vermesini bekliyoruz" dedi.

-Bezleyerek bakıyor-

Tüysüz, Maya'nın sakatlığından dolayı özel bir durumunun olduğunu ve bunu dikkate alarak bakımında daha da özenli olduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Sağlıklı olduğunda evimizin çatısındaki kulübesine gidiyor, dışarı çıkıp ihtiyaçlarını giderip geliyordu. Biz onu hiçbir zaman kısıtlamadık, hiç bağırmadık, azarlamadık. Çok rahat bir ortamdaydı. Sakatlandıktan sonra artık tamamen evde bakmaya başladık. Çünkü ihtiyaçlarını gidermek için dışarı çıkamıyor. Bu nedenle altına çocuk bezi bağlıyorum. Özel temizliğini yapıyorum. Haftada bir banyosunu yaptırıyorum. Evde canı sıkılmasın diye gün içinde sık aralıklarla eve gelip onunla ilgileniyorum. Hafta sonları evde bunalmasın diye özel bir araç kiralayıp gezdirmeye çıkarıyorum. Onunla iletişimimiz çok iyi. Onun her hareketinde bir mana var. Kuyruk sallayınca oyun oynamak, kulaklarını yatırırsa sevilmek ister, zil sesi duyunca kapıya gider, bir şey istiyorsa ayaklarımı ısırır. Aynı zamanda aşırı kıskançtır. Beni gelen konuklardan kıskanır. Kendisinden bahsedildiğinde yere yatarak dinlemeye başlar. Sağlıklı halindeki sevgisinden hiçbir şey eksilmedi. Çünkü biz onu ailemizin bir ferdi olarak görüyoruz."

- GİRESUN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Sakatlanan Köpeğine Bebeği Gibi Bakıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MAK Danışmanlık'tan çarpıcı analiz: 18 yıllık AK Parti iktidarında muhalefetin topyekün sahaya indiğini ilk kez görüyoruz İtalya Kupası maçında kural hatası yapan Roma'ya hükmen mağlubiyet cezası verildi Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat'tan sonra kapsamlı bir telafi programına hazırlanıyoruz Reklam teklifi alan Aleyna Tilki gözünü yükseklere dikti: Tarkan ya da Ajda Pekkan oynarsa düşünürüm Bakan Soylu'nun annesine küfreden şüpheli "Cumhurbaşkanı'na Hakaret"ten tutuklandı İngiltere Başbakanı Johnson: Yeni mutasyon öncekinden daha öldürücü Twitter, Trump'ın fotoğrafını paylaşıp intikam çağrısı yapan Hamaney'in hesabını askıya aldı Tokat'ta 10 kişide koronavirüsün mutasyona uğramış hali görüldü