Sallanan Sandalye Çocuklara Depremi Öğretiyor - Son Dakika

Sallanan Sandalye Çocuklara Depremi Öğretiyor

12.01.2012 20:36
Sallanan Sandalye Çocuklara Depremi Öğretiyor, System.String[]

Bahçelievler Yayla İlköğretim Okulu'nda sahnelenen oyun, 2009 yılında bugüne kadar 109 okulda 366 gösterimle 58.603 öğrenci tarafından izlendi.

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık (İSMEP) Projesi kapsamında hazırlanan deprem konulu "Sallanan Sandalye" tiyatro oyunu, sahnelenmeye devam ediyor.

12 Ocak Perşembe günü İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Çakmak, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürü Gökay Atilla Bostan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız ve İPKB Direktörü Gökhan Elgin'in katılımıyla Bahçelievler Yayla İlköğretim Okulu'nda sahnelen oyun, öğrenciler tarafından büyük ilgiyle izlendi.

"Sallanan Sandalye" tiyatro oyunu; ilköğretim okulu seviyesindeki çocukların erken yaşlardan itibaren depreme hazırlık konusunda farkındalık kazanması ve güvenli yaşam kültürünü öğrenmeleri, bir deprem öncesinde alınması gereken önlemler, sırasında ve sonrasında sergilenmesi gereken doğru davranış modellerini öğretmeyi amaçlıyor.

ISMEP kapsamında güçlendirilen ya da yıkılıp yeniden yapılan okulların öğrencilerine yönelik olarak sahnelenmeye başlanan oyun, 2009 yılında bugüne kadar 109 okulda 366 gösterimle 58.603 öğrenci tarafından izlendi. Oyunun 2012 yılı kapsamında gösterimleri devam ediyor.

Yaklaşık 40 dakika süren oyunun konusu ise şöyle; Okullarında depreme hazırlıkla ilgili bir ders işleyen çocuklar okul sonrasında bir arkadaşlarının evinde buluşup ders çalışmak için sözleşmişlerdir. Ev sahibi çocuk Nuri, okulda anlatılanları yarım yamalak dinlemiş, aklında depreme karşı önlem almak gerektiği dışında bir şey kalmamıştır.

Evlerinde bulunan sallanan sandalyede oturursa depremi hissetmeyeceğine inanmaktadır. Buna eve gelen arkadaşı Ceylan'ı da inandırır. En son olarak eve Bilge gelir, Bilge anlatılanları can kulağıyla dinlemiş hatta eve gelirken seminerde bahsedilen bazı malzemeleri satın almıştır. Oyun bu üçlünün karşılıklı atışmaları, kahkahalar ve birlikte öğrenme yolculuğu şeklinde devam ediyor.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Sallanan Sandalye Çocuklara Depremi Öğretiyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı