Salon'da Bu Hafta - Son Dakika

Salon'da Bu Hafta

25.04.2016 17:25
Salon'da Bu Hafta, System.String[]

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in huzurunda konuşulanlar The Audience ile beyaz perdeye yansıyor.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, altmış yıl boyunca on iki farklı başbakanla "The Audience" (huzura çıkma) adıyla anılan toplantılar yaptı. Altmış yıl boyunca her hafta, Winston Churchill'den David Cameron'a kadar tüm başbakanlar bu toplantılarda kraliçenin huzuruna çıkarak ondan kimi zaman resmi kimi zaman şahsi konularda tavsiyeler aldı. İzleyicilerin zeki, zarif ve keskin bir espri anlayışı eşliğinde Birleşik Krallık'a şekil veren tarihi anlara tanıklık edeceği The Audience'ın yönetmenliğini Billy Elliot ve The Hours filmleriyle tanıdığımız Stephen Daldry üstleniyor. Londra'nın en önemli tiyatrolarında ve Broadway'de kapalı gişe oynayan oyunların Salon izleyicisi ile buluştuğu Oyun Salonu National Theatre serisinin konuğu The Audience, 2013 yılındaki orijinal kadrosuyla Salon perdesindeki gösterimine devam ediyor. Helen Mirren'in muhteşem bir oyunculuk sergilediği The Audience, yüksek çözünürlüklü kaydıyla, 25 Nisan Pazartesi günü 19.30'da Salon'a kurulacak beyaz perdede izleyiciyle buluşuyor. Etkinlik biletleri oturmalı (numarasız) 50 TL, öğrenci 30 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

CAZ KLASİKLERİ JOSE JAMES'LE HİP-HOP'UN RİTMİNE AYAK UYDURUYOR

Modern caz ve hip-hop'ı ustaca harmanlayan Amerikalı vokalist Jose James, çocuk yaşta radyo kanalları arasında gezinirken cazı keşfetti. Modern caz melodilerini hafif bir soul ve hip-hop tınısıyla birleştirdiği bir formül üreten James, uluslararası müzik dünyasında göz açıp kapayıncaya kadar haklı bir yer edindi. Kısa sürede Umbria, Nice, North Sea gibi caz festivallerinde konserler veren ve onlarca konserin ardından müzik kariyerinde sağlam bir yer edinen James, caz müziğin antolojisinin en özgün şirketlerinden Blue Note plak şirketiyle yaptığı anlaşmanın ardından dünyanın en ünlü caz müzisyenleriyle aynı çatı altında çalışmaya başladı. "Embraceable You", "Autumn in New York" ve "Lush Life" gibi caz klasiklerinin güncel yorumlarını yapan, John Coltrane, Marvin Gaye ve Billie Holiday gibi caz ustalarının müziğini kendine pusula edinen James, 27 Nisan Çarşamba akşamı 21.30'da %100 Müzik konserleri kapsamında Salon'un konuğu olarak sahneyi devralıyor. Etkinlik biletleri ayakta (tam) 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

BAĞLAMA ÜSTADI İSMAİL TUNÇBİLEK VE GİTAR VİRTÜÖZLERİNİN EN İYİLERİNDEN CENK ERDOĞAN SALON'DA

Dünyanın dört bir yanında ismini duyurmayı başarmış müzisyenlerden, bağlama üstadı İsmail Tunçbilek ve Türkiye'nin en başarılı gitar virtüözlerinden Cenk Erdoğan Salon'da bir araya geliyorlar. İsmail Tunçbilek, müzisyen olan babası Sabri Tunçbilek'in yol göstericiliği sayesinde babasının çalıştırdığı metotları kendisine pusula edindi. Mısırlı Ahmet, İbrahim Tatlıses, Ebru Yaşar, Hakan Taşıyan, Ömer Hayrat, Emir Abdül Megect, Tarık Akif Yahya gibi birbirinden farklı müzisyenlerle çalışan Tunçbilek, bugün dünyanın en iyi bağlama virtüözlerinden biri olarak gösteriliyor. Cenk Erdoğan, perdeli-perdesiz gitar, e-bow, yaylı tambur gibi enstrümanları müziğinde ustaca kullanan, tiyatro oyunları ve filmler için yaptığı besteler dahil olmak üzere üretimleriyle son dönemin en ilgi çekici bestecilerinden biri olarak anılıyor. 28 Nisan Perşembe akşamı 21.30'da caz sahnesi ve Doğu müziğinin iki duayen isminin Salon sahnesinde bir araya geleceği gecenin biletleri oturmalı (numarasız) 40 TL, ayakta (tam) 30 TL, öğrenci 20 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Bang Gang ruhun en derin noktasına uzanan trip-hop parçalarıyla sahnede

İzlandalı trip-hop grubu Barði Jóhannsson tarafından Rejkavik'te kurulan Bang Gang, Cannes Film Festivali'nden Montreaux Caz Festivali'ne, Icelandic Airwaves'den South by Southwest'e kadar birçok festivalde sahne aldı. Önceleri surf grubu olarak yola çıkan Bang Gang popun dalgasıyla beraber sürüklendi. Şarkılarına The O.C. dizisi, Cashback filmi, Citroen ve Emporio Armani reklamlarında yer verildi ve albümlerinde M83'den Anthony Gonzales, Ladytron'dan Helen Marnie gibi isimlerle çalışan Bang Gang, atmosferik ve hayali pop olarak tanımlanan dördüncü albümünü 2015 sonunda yayımladı. İlhamını çoğunlukla gördüklerinden ve yaşadıklarından alan Bang Gang, 29 Nisan Cuma akşamı 22.00'de Salon'da izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Konser biletleri ayakta (tam) 45 TL, öğrenci 35 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından Django Reinhardt Salon'da anılıyor

nuDC ve Salon İKSV işbirliğiyle gerçekleştirilen konser serisi Garanti Caz Yeşili: Caz Ağacı kapsamında İstanbul caz sahnesinin önde gelen müzisyenleri caz müziğin efsanelerini anmaya devam ediyor. Bugüne kadar Billie Holiday, Ella Fitzgerald ve Nina Simone, Frank Sinatra, Ray Charles ile Cole Porter, George Gershwin, Duke Ellington, Miles Davis, Louis Armstrong ve Chet Baker gibi müzik dünyasının efsanelerinin anıldığı etkinlik serisinde 2016'da ise Salon sahnesinde parçalarıyla caz gitaristleri anılıyor. Joe Pass ile başlayan konser serisi, Caz Günü'nde caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan Django Reinhardt gecesiyle kutlanıyor. 30 Nisan Cumartesi akşamı 22.30'da sahnede Şirin Soysal, Başak Yavuz, Ülkü Aybala Sunat (vokal), Bilal Karaman, Mehmet Mutlu (gitar) ve Baran Say (kontrbas)'ın buluşacağı ve Vedat Özdemiroğlu'nun sunuculuğunu üstlendiği gecenin biletleri ayakta (tam) 40 TL, öğrenci 30 TL olmak üzere olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Salon'da Bu Hafta - Son Dakika


Son Dakika

Avustralya Açık öncesinde 24 tenisçi karantinaya alındı Farkındalık yaratmak için enkaz üzerinde poz veren Itır Esen, linç edilmeye başlandı Sancaktepe Belediye Başkanı Döğücü ile İBB Sözcüsü Ongun Twitter'da atıştı MHP'li başkandan saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ'la ilgili tepki çeken paylaşım Ümit Özat, Mesut Özil sorusunu sorunca Acun Ilıcalı bozuldu: Bu sorulmayacaktı Survivor 2021'in 6. bölüm fragmanı yayınlandı! Steven ve Çağrı birbirine giriyor Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, Çin aşısındaki yan etkileri tek tek sıraladı Gülben Ergen Süleyman Soylu'yu ziyaret etti