Saman Fiyatı Üreticiyi Güldürdü - Son Dakika

Saman Fiyatı Üreticiyi Güldürdü

08.09.2012 10:40
Saman Fiyatı Üreticiyi Güldürdü, System.String[]

Bayburt'ta bir ton samanın fiyatı, geçen yıla göre yüzde 300 artışla 550-600 liraya yükseldi.

Bayburt'ta bir ton samanın fiyatı, geçen yıla göre yüzde 300 artışla 550-600 liraya yükseldi.

Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bayburt'un kaba yem ve kesif yem üretiminin kendine yetecek durumda olduğunu belirtti.

Bu yıl Orta ve Doğu Anadolu'da yağışların düşük olması, ayrıca Bayburtta 1 Temmuz'da yaşanan soğuk hava nedeniyle don gerçekleşmesi sonucu üretimin yüzde 40 oranında azaldığını ifade eden Yıldırımtepe, "Doğu Karadeniz bölgesinde sıfır faizli ve desteklemeli kurulan büyük hayvan işletmelerinin kaba yem ve kesif yem ihtiyaçları, bu bölgenin tarım arazilerinin de olmaması nedeniyle tahıl ambarı konumundaki Bayburt'tan karşılamaktadırlar. Bu talep yoğunluğu da ot, saman fiyatlarının artmasına hatta altınla yarışır hale gelmesine sebep olmuştur" dedi.

Geçen yıl samanın tonu 200 lira iken bu yıl yüzde 300 artarak 550-600 liraya yükseldiğini kaydeden Yıldırımtepe, "Saman bir ay sonra artık kara borsaya düşer.Bayburt'ta ise Ocak-Şubat aylarında besicimiz ya saman bulamaz ya da fiyatı çok yükselmiş halde almak zorunda kalacak" diye konuştu.

Demirözü ilçesine bağlı Gökçedere beldesinde çiftçilik yapan Yıldırım Akcan ise bu yıl saman ve otun az bulunduğunu, bu yüzden kıymetli olduğunu belirterek,

"Şu an samanın tonunu 550-600 liradan kapı teslimi satıyoruz, ama havalar soğuduğunda bu fiyat daha da artacaktır" dedi.

Muhabir: Fatih Mehmet Özcan

Yayıncı: Asena Akçay - BAYBURT

Saman Fiyatı Üreticiyi Güldürdü

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Saman Fiyatı Üreticiyi Güldürdü - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan'a üst düzey darbe! Dağlık Karabağ'ın sözde savunma bakanı cephede yaralandı Fatih Terim, Feghouli'ye Ankaragücü maçında ilk 11'de yer vermeyecek Bugün yeni parti için yola çıkacak Sarıgül'den "Cumhur İttifakı'na mı katılacaksınız?" sorusuna yanıt Hollandalı Geert Wilders'tan küstah NATO çağrısı: Türkiye atılsın Akıllara durgunluk veren olay! 8 yaşındaki çocuk 3 kişiyi öldürdü 2 günlük bebeğini öldürdüğü ileri sürülen anne, canlı yayınında gözaltına alındı Uzman isim Hatay'da öldürülen teröristlerle ilgili çarpıcı detayı paylaştı: Paramotorla sınırı geçmeleri Türkiye'de ilk kez oldu Silikonlarını yenilettiği konuşulan Serenay Sarıkaya eve çağırdığı doktoruna muayene oldu