Saman fiyatları artınca besiciler zor durumda kaldı - Son Dakika

Saman fiyatları artınca besiciler zor durumda kaldı

Zorlu kış şartlarında hayvancılıkla uğraşan besiciler, saman fiyatlarının yükselmesi nedeniyle dertli. Samanın kilosunun 2 liraya yükseldiğini belirten besiciler, alım güçlerinin olmadığını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Saman fiyatları artınca besiciler zor durumda kaldı, System.String[]

Batman'ın Sason ilçesinde çetin geçen kış şartlarında saman fiyatlarının her geçen gün yükselmesi dağ köylerinde hayvancılık yapan vatandaşları kara kara düşündürüyor. Samanın kilosunun 2 liraya çıktığını belirten çiftçiler, artık hayvancılık yapamaz duruma geldiklerini belirterek, yetkililerden sorunun çözümü için yardım bekliyor.

"SAMAN ALABİLSEK BİLE KÖYE GETİREMİYORUZ"

Sason'a bağlı Örenağıl köyü Kayadibi mezrasında besicilik yaparak aile geçimini sağlayan Ercan Algan, kış ayının çok zorlu geçtiğini söyledi. Kış aylarının çetin geçmesi sonrası saman fiyatlarının da arttığını kaydeden Algan, artık hayvan besleyemez duruma geldiklerini ifade etti.

Samanın kilosunun 2 lira olduğunu vurgulayan Algan, "Saman alamıyoruz, paramız yok, işimiz yok. Hayvancılık ölmüş. Devletimizden destek bekliyoruz, yollarımız kapalı, alım gücümüz yok. Hayvanlarımızın yemi bitti, hayvan para etmiyor. Samanın kilosu 2 lira, bir ton saman 2 bin liraya çıktı. Bir hayvan 200 liraya düştü. Saman alabilsek bile köy yollarımız kapalı olduğu için köye getiremiyoruz. Artık hayvanlarımıza sadece az bir kuru ot atıp tekrar ahıra koyuyoruz. Kendi ihtiyacımıza göre hayvan besliyoruz. Devletten tek dileğimiz bu köy yollarımızın açılması ve bize destek vermesidir" dedi.


Son Dakika

Ünlü giyim firmasının finans uzmanı 4 milyon TL'lik vurgun yaptı Ankara-Sivas arasını 2 saate indirecek YHT hattı yıl sonunda hizmete açılacak Aracı kurum patronu Murat Güler ve şirketlerine borsada manipülasyon yaptığı gerekçesiyle işlem yasağı getirildi İki kardeş hobi olarak başladıkları maket gemide ihracatçı oldu Güne düşüşle başlayan gram altın 365 liradan işlem görüyor Kadın iç giyim markası Victoria's Secret'ın İngiltere operasyonlarına kayyum atandı Bakan Albayrak: Borsa İstanbul tarihinin en uzun soluklu yükselişini gerçekleştirdi 18 yıl önce günlüğüne yazdığı hayalini gerçekleştirdi! Evinin bahçesinde kurduğu serada çiçekçilik yapıyor Son dakika: Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağının uzamasıyla ilgili kapsamlı bir paket geliyor Yılın ilk çeyreğinde en çok satan Android telefon Samsung Galaxy A51 oldu Yaşlılık, malullük ve ölüm aylıkları en az 1500 TL olacak Yükselişe geçen dolar 6,78'den işlem görüyor Kanal İstanbul'un güzergahında yabancı şirketler 791 bin metrekare yer aldı Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşa nefes aldıracak 10 millet bahçesini daha hizmete açtı Son Dakika: Merkez Bankası, firmalara yatırım taahhütlü 20 milyar liralık avans kredisi verecek