Samanlıktan Çıkan Lezzet: "Kış Kavunu" - Son Dakika

Samanlıktan Çıkan Lezzet: "Kış Kavunu"

03.01.2012 11:00
Samanlıktan Çıkan Lezzet:

Aslan Tektaş - Yaz meyvesi kavunun kışlık çeşidi, Malatya'nın Darende ilçesinde bir süre samanlıkta saklandıktan sonra sofralardaki yerini alıyor.

Aslan Tektaş - Yaz meyvesi kavunun kışlık çeşidi, Malatya'nın Darende ilçesinde bir süre samanlıkta saklandıktan sonra sofralardaki yerini alıyor. Muhafaza edildiği samanların üzerinde olgunlaşan kışlık kavun, sofraları tatlandırırken, üreticilere de ekonomik katkı sağlıyor.

Yörede "Kış kavunu" olarak bilinen ürün Darende'ye bağlı Irmaklı köyünde yetiştiriliyor. Köyde üretilen kış kavunu, bölgede tüketilirken, birçok ile de gönderiliyor.

Irmaklı Köyü Muhtarı Ömer Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köylerinin bölgenin "Çukurova"sı olarak bilindiğini söyledi.

Köylerinde meyve ve sebze üretiminin yaygın olduğunu ifade eden Kılıç, bölgede kavun yetiştiriciliği de yapıldığını belirtti. 200 haneli köyde herkesin meyve sebze yetiştiriciliğiyle uğraştığını belirten Kılıç, çok fazla göç vermeyen köylerinde ürün çeşitlemesiyle yılın her mevsiminde farklı sebze ve meyveler yetiştirildiğini anlattı.

Kış kavununu ilkbahar aylarında ektiklerini dile getiren Kılıç, "Ekime doğru hasadını yapar, tarladan topladıktan sonra ambarlara koyarız. Ambarın zeminine saman serer, üst üste gelmeyecek şekilde kavunları yan yana dizeriz. Samanın üzerine koymamamızın sebebi, ürünün toprak, beton ya da zeminden nem almasını önlemek içindir" dedi.

Hasat edildiğinde bu türdeki kavunların pek tadı olmadığını kaydeden muhtar Kılıç, durdukça olgunlaştığını ve lezzetinin geldiğini söyledi. Kılıç, kış kavununun Mayıs ayına kadar saklandığını ve özelliklerini kaybetmeden sofraları süslediğini vurgulayarak, "Hatta tarlaya çalışmaya gittiğimizde, yanımızda götürdüğümüz bu kavunları keser, yeriz, çekirdeğini de tohum olarak ekeriz" diye konuştu.

Kış aylarında sofraları renklendiren kavunu ilçedeki pazarda satarak, yazdan kalma lezzeti soğuk günlerde diğer vatandaşların da tatmasını sağladıklarını dile getiren Kılıç, çevre illerden de talep geldiğini ifade etti.

Kış aylarında sofralardan eksik olmayan kavunun üreticilere ekonomik katkı da sağladığını belirten Kılıç, köyde kış kavununun üretim alanlarının genişlemesi için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

- MALATYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Samanlıktan Çıkan Lezzet: 'Kış Kavunu' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 28 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 77 kişi vefat etti, 2305 yeni vaka tespit edildi Almanya, vaka artışı nedeniyle Türkiye'nin tamamını riskli bölge ilan etti Fransız milletvekili Reitzer'den Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgaline tepki Yeşilçam'ın efsanesi Hulusi Kentmen'in çocukluğunun geçtiği ev, gün yüzüne çıkartılıyor Korkunç trafik kazasında biri uzman çavuş olmak üzere iki kişi yaşamını yitirdi Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum Anaokulu öğretmeni genç kız "Sadece sevdim" diye not bırakıp hayatına son verdi Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı