Samsun-ceyhan Boru Hattı'nın Güzergah Değişikliğine Tepki - Son Dakika

Samsun-ceyhan Boru Hattı'nın Güzergah Değişikliğine Tepki

Samsun-ceyhan Boru Hattı\'nın Güzergah Değişikliğine Tepki
Son Güncelleme: 19.09.2007 17:25

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (Tso) Başkanı Adnan Sakoğlu, "Boru Hattının Türkiye'ye Giriş Noktasının Samsun'dan Başka Bir Yere Alınmasının Resmi Gazete'de Yer Alan Gerekçesi Kamuoyunu Tatmin Edici Değildir" Dedi.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Adnan Sakoğlu, "Boru hattının Türkiye'ye giriş noktasının Samsun'dan başka bir yere alınmasının Resmi Gazete'de yer alan gerekçesi kamuoyunu tatmin edici değildir" dedi.

Samsun- Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı güzergahının Bakanlar Kurulu kararı ile değiştirilmesine iş adamlarından tepki geldi. STSO Başkanı Adnan Sakoğlu, Rusya ve Hazar havzasında üretilen petrolün Türkiye üzerinden dünya pazarlarına sunulması, boğaz tanker trafiğinin azaltılması amacıyla anlaşma taslağı taraflarca 1997 yılında parafe edilen Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi'nin Samsun'un enerjide buluşma noktası olma özelliğini pekiştirecek büyük bir proje olduğunu söyledi.

Yıllar öncesinden adı konulan, ulusal ve uluslararası alanda bu isimle benimsenen, Samsun ve bölge halkı için büyük beklentileri de beraberinde getiren Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi güzergahının 19 Eylül 2007 tarih, 26648 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu'nun 29 Ağustos 2007 tarihli kararı ile değiştirildiğini belirten Sakoğlu, değiştirilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını vurguladı. Sakoğlu, "Bugüne kadar yapılan tüm görüşmelerde ve fizibilite çalışmalarında

Samsun-Ceyhan güzergahının en ekonomik güzergah olduğu defalarca teyit edilen projenin Türkiye'ye giriş noktasının Samsun'dan başka bir yere alınmasının Resmi Gazete'de yer alan gerekçesi kamuoyunu tatmin edici değildir. En kısa zamanda bu değişikliğe ait aydınlatıcı ve ayrıntılı gerekçenin kamuoyuna sunulmasının beklentisi içerisindeyiz" diye konuştu.

Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan ilanda Samsun-Ceyhan güzergahının (Samsun, Çakallı, Kavak, Havza, Suluova, Yüzbeyli, Turhal, Amasya, Gözlek, Hasabdal, Korucuk, Özükavak, Azapbaşılı, Adilli, Boğazlıyan, Kırıkkale, Kayseri, Çayırözü, Karacaören, Yahyalı, Çamlıca, Işıkkaya, İmamoğlu, Mercimek ve Ceyhan), Ünye -Ceyhan (Ünye, Akkuş, Niksar, Tokat, Yıldızeli, Şarkışla, Pınarbaşı, Sarız, Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Kozan, Sümbaş, Kadirli, Ceyhan, Yumurtalık) şeklinde tadil edildi.

(MD-SA-MEF-Y)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Samsun-ceyhan Boru Hattı'nın Güzergah Değişikliğine Tepki - Son Dakika


Advertisement