Son Dakika Haberleri: Samsun'da Yetiştirilen Bin Sülün Doğaya Bırakıldı

Samsun'da Yetiştirilen Bin Sülün Doğaya Bırakıldı

3 ay önce

Samsun'da yetiştirilen bin sülün doğaya bırakıldıSAMSUN'da Orman ve Su İşleri 11'inci Bölge Müdürlüğü tarafından Terme İlçesi'nde düzenlenen programla sülün üretme istasyonunda yetiştirilen bin sülün doğaya bırakıldı.

Samsun'da yetiştirilen bin sülün doğaya bırakıldı

SAMSUN'da Orman ve Su İşleri 11'inci Bölge Müdürlüğü tarafından  Terme İlçesi'nde düzenlenen programla sülün üretme istasyonunda yetiştirilen bin sülün doğaya bırakıldı.

Terme Gölardı Simenlik Gölü  Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda sülünleri doğaya,  Samsun Valisi Osman Kaymak, Orman Su İşleri 11'inci Bölge Müdürü  Mehmet Sıddık Kılınçer, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri bıraktı.  Sülün üretimi ile ilgili bilgi veren Orman Su İşleri 11'inci Bölge Müdürü  Mehmet Sıddık Kılınçer, "Son yılarda doğal afetlerden dolayı, sanayiden dolayı, çarpık kentleşmeden dolayı, tabiat varlıklarında tahripler meydana gelmektedir. Bu tahripten dolayı yaban hayatındaki doğal türlerimizde azalmalar görülmüştür. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız  Türkiye'nin doğal türleri ile ilgili üretim istasyonları kurmuştur. Bu İstasyonlarda üretilen kuşlarımız zaman zaman tabiata salınmaktadır. Bugün de burada bin adet sülünü yaban hayatı sahasına saldık.  Samsun genelinde her yıl 5 bin adet sülünü doğaya bırakıyoruz. Ürettiğimiz sülün sayısı bu yıl 15 adetti. Bu sülünleri doğal yaşam ortamı olan  Karadeniz Bölgesi'ndeki kıyı şeridindeki illerimizde doğaya bırakıyoruz" dedi.

VALİ KAYMAK: SÜLÜN NESLİ TÜKENMEKTE OLAN TÜRLERDEN

Vali Osman Kaymak ise, "Bugün, bin adet sülünü doğaya salıyoruz.  Sülün,  Samsun bölgemizin karakteristik kuşlarından birisi. Maalesef nesli tükenmekte olan türlerden biri. Amacımız bu kuşları çoğaltarak neslini devam ettirmek. Kuluçka bölgelerini  Terme'de milli park olan bu bölgeye aldık. Bundan sonra sülünler burada üretilip doğaya salınacaklar. Avcı arkadaşlardan ricamız lütfen sülünlere yaşama şansı versinler merhametli olsunlar" diye konuştu.
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Annesi Tarafından Öldürülen Necmi'nin Babası, "Komşuyla İlişki" İddiasını Yalanladı 8 Yaşındaki Çocuğa Tecavüz Edip Öldüren 49'luk Sapık, Kurşuna Dizilerek İdam Edildi
Kışlalardaki "Tanrımıza Hamdolsun" Şeklindeki Yemek Duası "Allahımıza Hamdolsun" Şeklinde Değiştirildi