Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu - Son Dakika

Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu

09.01.2011 13:56
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu, System.String[]

Samsun Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü'nde Psikolog Olarak Görev Yapan 23 Yaşındaki Zeynep Akyüz, İl Müdür Vekili Adnan İpekdal Tarafından Kılık Kıyafetine Dikkat Etmesi Konusunda Uyarıldı. Akyüz, İl Müdürü ile Kıyafetiyle İlgili Tartışması Ardından Havza İlçesi'nde Görevlendirildi. İtiraz Edince Valilik Tarafından Görevlendirilmesi Durduruldu. 4 Ay Daha Çalışan, Akyüz'ün Sözleşmesi 2011 Yılı İçin Uzatılmayarak İşine Son Verildi. Zeynep Akyüz, "etek Boyum Yüzünden İşten Çıkarıldım. Recm Edilmediğime Şükrediyorum" Dedi.

SAMSUN Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü'nde psikolog olarak görev yapan 23 yaşındaki Zeynep Akyüz, İl Müdür Vekili Adnan İpekdal tarafından kılık kıyafetine dikkat etmesi konusunda uyarıldı. Akyüz, il müdürü ile kıyafetiyle ilgili tartışması ardından Havza İlçesi'nde görevlendirildi. İtiraz edince Valilik tarafından görevlendirilmesi durduruldu. 4 ay daha çalışan, Akyüz'ün sözleşmesi 2011 yılı için uzatılmayarak işine son verildi. Zeynep Akyüz, "Etek boyum yüzünden işten çıkarıldım. Recm edilmediğime şükrediyorum" dedi.

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde taşeron firma kanalıyla "hizmet alımı" olarak görev yapan psikolog Zeynep Akyüz, geçen Temmuz ayında Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Adnan İpekdal tarafından odasına çağırılarak kıyafeti konusunda sözlü olarak uyarıldı. Birkaç gün sonra kendisine yazılı uyarı gönderilen Akyüz, Havza İlçesi Aile Danışma Merkezi'ne görevlendirildi. Ancak, bu kararı beğenmeyen Akyüz konuyu valiliğe bildirmesinin ardından Havza İlçesi'nde görevlendirilmesi durdurularak, Valilik Çocuk Koruma Ofisi'nde görevlendirildi. Burada çalışmaya devam eden Akyüz, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 2011 yılı için yapılan hizmet alımı ihalesinde psikolog talebinde bulunulmadığı için sözleşmesi Ocak ayı itibariyle yenilenmedi ve görevine son verildi. Kıyafeti nedeniyle çıkan olayın ardından önce "sürgün edilmek" istendiğini sonra da işine son verildiğini belirten Psikolog Zeynep Akyüz, "O gün giydiğim kıyafet kesinlikle Kılık Kıyafet Daire Yönetmeliğine uygundu. Etek boyumda diz altındaydı. Töre cinayetlerinde olur ya kadına tecavüz edilir, ama herkes kadına kötü bakar suçlanan odur. Şimdi etek boyum yüzünden ben işten çıkartılıyorum. Recm edilmediğime şükrediyorum" dedi. Olayın duyulması ardından basın açıklaması yapan KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Bal, şöyle dedi:

"Aslında bu güne kadar kamuoyunda uzunca süredir tartışılan mahalle baskısı süreci burada kurumsal baskıya dönüşmüştür. Bu baskı, mahalle aralarından sokak aralarından kamu kurumlarının bulunduğu yerlere girmiştir. Kurumun psikolog ihtiyacı olmasına rağmen yıl başında yenilenen ihale ilanında psikolog arkadaş ihale ilanın dışına çıkarılıyor. Diğer geri kalan arkadaşlar için ihaleye çıkılıyor. Onlar görevlerine devam ederken sadece kıyafetiyle ilgili tartışma yaşayan psikolog arkadaşımız işsiz bırakılıyor. Ona sadece sen ertesi gün işe gelme deniliyor."

İddiaları yalanlayan Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Adnan İpekdal, "Hizmet alımı" olarak geçen Mayıs ayında göreve başlayan 2 arkadaşlarını kılık- kıyafet konusunda uyardıklarını anlatırken, "Bu uyarı içerisinde etek boyuyla ilgili bir ifade yok. Her yeni yıl geldiğinde sözleşmeler yenileniyor. Yeni ihaleler yapılıyor. Uyarı hadisesi 7'nci ayda oldu. Yıl sonu geldiğinde yeni ihale dönemi geldi. Bu arkadaşlarımızdan biriyle çalışmayı uygun görmedik. Bunun kıyafetle ilgisi yoktur. Kendisinin branşında elemana ihtiyacımız olmadığı için ihale şartnamesine onun branşıyla ilgili kısmı koymadık. Diğer mevcut arkadaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Bu uyarıya ihtiyaç duyulduğuna göre diğer arkadaşlardan biraz daha farklı bir giyim tarzı vardı bu arkadaşın. Ama bunun etek boyuyla ilgisi yok."

Akyüz'ün Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü'nde halen yüksek lisans yaptığı ve ilk iş deneyiminin de bu olduğu belirtildi.

Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu
Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Samsun - Etek Boyu Kısa Diye İşinden Oldu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Tacize uğradığını iddia ettiği adamın otomobilini tornavidayla çizdi ABD'de gündem, Trump'ın 'Nükleer futbol topu'nu Biden'a nasıl teslim edeceği Kenan Investments, Migros'taki yüzde 11,77'lik payını satıyor Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu İstanbul'dan memleketleri Bitlis'e dönüp fabrika açan tekstilci iki kardeş 300 kişiye istihdam sağladı Erkek arkadaşının kalp krizinden öldüğünü öğrendi, hastanede kalbine sıktı Koronavirüs Bilim Kurulu toplanıyor: Gündemde kısıtlamaların esnetilmesi ve aşılama uygulaması var