Sanatçılar Girişimi Üyesi Behramoğlu: Türkçeye Düşmanlık Ulusa ve Cumhuriyete Düşmanlıktır - Son Dakika

Sanatçılar Girişimi Üyesi Behramoğlu: Türkçeye Düşmanlık Ulusa ve Cumhuriyete Düşmanlıktır

26.12.2014 13:17
Sanatçılar Girişimi Üyesi Behramoğlu: Türkçeye Düşmanlık Ulusa ve Cumhuriyete Düşmanlıktır

Türkçe ve Osmanlıca tartışmaları üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Sanatçılar Girişimi üyesi Ataol Behramoğlu, "Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişinin Türkçe düşmanlığı, kapkara bir bilgisizlik örneği olduğu kadar, cumhuriyetimizin temel değerlerini yok etme konusunda kararlılıkla yürütülmekte olan savaşın yeni bir evresidir.

Türkçe ve Osmanlıca tartışmaları üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştiren Sanatçılar Girişimi üyesi Ataol Behramoğlu, "Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişinin Türkçe düşmanlığı, kapkara bir bilgisizlik örneği olduğu kadar, cumhuriyetimizin temel değerlerini yok etme konusunda kararlılıkla yürütülmekte olan savaşın yeni bir evresidir. Osmanlıcanın orta eğitimden başlayarak zorunlu ders durumuna getirilmesi, ülkemizin bugününü ve geleceğini aydınlatacak ışıklı beyinler değil, bilgi düzeyleri ve yetenekleri mezar taşlarındaki Arap harflerini heceleyerek sökmeye çalışmanın ötesine geçemeyecek kof beyinler oluşturmanın, özetle "dindar ve kindar nesiller" yetiştirme hedeflerinin, kararlı, planlı, cumhuriyet ve ülke düşmanı aşamalarıdır" dedi.

Osmanlıca eğitimi eleştiren Sanatçılar Girişimi üyesi Ataol Behramoğlu, "Bütün okulların imam hatipleştirilmesi, zaten en alt düzeyde öğretilmekte olan felsefe derslerinin tümüyle ortadan kaldırılması yönündeki uygulamalar, Osmanlıcanın orta eğitimden başlayarak zorunlu ders durumuna getirilmesi, ülkemizin bugününü ve geleceğini aydınlatacak ışıklı beyinler değil, bilgi düzeyleri ve yetenekleri mezar taşlarındaki Arap harflerini heceleyerek sökmeye çalışmanın ötesine geçemeyecek kof beyinler oluşturmanın, özetle "dindar ve kindar nesiller" yetiştirme hedeflerinin, kararlı, planlı, cumhuriyet ve ülke düşmanı aşamalarıdır. Cumhurbaşkanı makamında oturmakta olan kişi en başından beri bütün söz ve davranışlarıyla olduğu gibi, bu gün de yine bütün söz ve davranışlarıyla, bulunduğu makamları hak etmeden oralara tırmanmış ya da tırmandırılmış olduğunu göstermektedir" ifadelerini kullandı.

"KENDİSİNİN KONUŞMAKTA OLDUĞU TÜRKÇEYLE FELSEFE YAPILAMAYACAĞI AÇIKTIR"

Ataol Behramoğlu, "Cumhurbaşkanlığı, cumhuriyetimizi ve devrimlerini temsil eden en yüce ulusal makamdır. Bu değerleri benimsemeyen, dahası onlara düşmanlığını her fırsatla ortaya koyan bir kişiliğin orada bulunuyor olması ülkemiz adına en büyük bir talihsizliktir. Recep Tayip Erdoğan Türkçemiz konusundaki son sözleriyle, Mehmet Emin Yurdakul'un 19.yüzyılın son yılında yayınlanan "Türkçe Şiirler"le başlattığı, Ziya Gökalp'le, Ömer Seyfettin'lerin "Genç Kalemleri"yle süren, kuruluşuna Atatürk'ün öncülük ettiği Türk Dil Kurumunca yayınlanan ciltler dolusu sözcük ve deyim derlemeleriyle doruğa ulaşan ulusal dil savaşımdan habersiz olduğunu gösterdiği kadar, Yunus Emre'den günümüze muazzam bir edebiyatın temel taşını oluşturan Türkçeye sevgisizliğini de ortaya koymuştur. Kendisinin konuşmakta olduğu Türkçeyle felsefe yapılamayacağı açıktır. Fakat onun bile, özellikle argo alanında, sokak ağzına özgü sözcüklerle, konuşma Türkçesine katkılarda bulunduğu yadsınamaz" açıklamasında bulundu.

"YÜKSEKTEN ATAN TAYİP ERDOĞAN'IN BU ADLARI DUYMUŞLUĞU OLABİLİR Mİ?"

Türkçe düşmanlığının Türkiye'ye düşmanlık olduğunu söyleyen Ataol Behramoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkçeyle Felsefe yapılıp yapılamayacağı konusuna gelince. Bu konuda "muhatap"ımız Cumhurbaşkanlığı makamındaki kişi değil, ona bu talihsiz sözü söylettiğini tahmin ettiğimiz akıl hocaları olabilir. Bu kişi ya da kişiler, örneğin Nusret Hızır'dan, Vehbi Eralp'tan, Macit Gökberk'ten, Takiyettin Mengüşüoğlu'ndan, Nermi Uygur'dan, Bedia Akarsu'dan, Hüseyin Batuhan'dan, İoanna Kuçuradi'den, Afşar Timuçin'den, Doğan Özlem'den, Betül Çotuksöken'den, Türkiye Felsefe Kurumu'nun yayınlarından tek satır okumuş olabilirler mi? Dahası, böyle bir kurumun varlığından haberli midirler? Yüksekten atan Tayip Erdoğan'ın bu adları duymuşluğu olabilir mi? Okullardan felsefe derslerini kaldıran bir yönetimin bu konuda ağzını açmaya hakkı var mıdır? Bu sözler Türkçenin yanı sıra yukarıda adları sayılan, onların öncesinde ve daha sonrasında yer alan felsefe öğretim üyelerine, yazarına, 1940'lı yıllardan günümüze eski ve en yeni dünya felsefesinin yapıtlarını Türkçe'ye başarıyla kazandıran sayısız çevirmenin büyük emeğine karşı çok büyük saygısızlık, hakaret, düşmanlık değil midir? Cumhurbaşkanlığı makamındaki kişi ve her kimlerse akıl hocaları, daha öncekilerde olduğu gibi, bu talihsiz sözlerin de altında kalacaktır. Çünkü Türkçe'ye düşmanlık, Türkçe sevgisizliği, Cumhuriyet devrimlerine, bu demektir ki Türkiye'ye düşmanlıktır."

AK Parti'den 'Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme' toplantısı AK Parti'den 'Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme' toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Andersson ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Andersson ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg'le görüşmesinde İsveç ve Finlandiya'nın savunma sanayi ihracatında Türkiye'ye yönelik ambargoyu kaldırmayı taahhüt... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Stoltenberg'le görüşmesinde İsveç ve Finlandiya'nın savunma sanayi ihracatında Türkiye'ye yönelik ambargoyu kaldırmayı taahhüt...
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sanatçılar Girişimi Üyesi Behramoğlu: Türkçeye Düşmanlık Ulusa ve Cumhuriyete Düşmanlıktır - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement