Sanatçıyı yaşat sanat yaşasın - Son Dakika

Sanatçıyı yaşat sanat yaşasın

18.05.2020 12:39
Sanatçıyı yaşat sanat yaşasın, System.String[]

Orhan Gencebay, Tahir Sarıkaya'nın "Uyan Türkiyem" isimli haber programına Skype üzerinden canlı yayın konuğu oldu.

Orhan Gencebay, Tahir Sarıkaya'nın "Uyan Türkiyem" isimli haber programına Skype üzerinden canlı yayın konuğu oldu. Gencebay, 2 aydan fazladır evde olduğunu söyledi:

"Evde çalışmaya alıştım. Yeni besteler yapıyorum, sazımı çalıyorum, kitap okuyorum, fikirler üretiyorum" dedi. Gencebay, sanat camiasının pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları ise şöyle anlattı: "Sanatçıyı yaşat ki sanat yaşasın. Sanat camiası son derece zorda. Böyle bir zor dönem daha önce görmedim. Maddi durumu çok iyi olan 5-10 sanatçı var.

Ancak meslek birliklerine kayıtlı 20 binin üzerinde sanatçı, kayıtlı olmayan 50-60 bin sanatçı var. Sanat ve müzik alanında hayat durmuştur.

Maddi ve manevi haklarını alamadıkları için yaşayamıyorlar. Bazılarının emeklilik gibi bir güvenceleri yok. Hatta yemeğe ekmekleri yok. Üreten sanatçıların haklarını vermelerini istiyorum.

Geçen sene, dünyada üretim olarak 300 bin albüm adedi var, bizde ise 200 adet. Herkes sanıyor ki sanatçı, sadece eğlence adamıdır."

Sanatçıyı yaşat sanat yaşasın

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Magazin Sanatçıyı yaşat sanat yaşasın - Son Dakika Magazin


YORUMLAR

Son Dakika

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi Türkiye, günlük koronavirüs vakalarında dünyada üçüncü sıraya çıktı Emniyet Genel Müdürlüğü, tam karantina tedbirlerini içeren genelgeyi yalanladı Yunanistan, Girit'te ABD ile birlikte S-300 hava savunma sistemini test etti 13 yıllık davada şok gerçek! Eski Muğla Milletvekili Rifat Adnan Akarca 3 kız kardeşin babası çıktı İstanbul'da koronavirüs definleri görüntülendi! Cenazeler iki nedenden dolayı tabutla defnediliyor Yoğun bakımda olan Yılmaz Vural'dan haber var! Oğlu, son durumunu sosyal medyadan paylaştı Oyuncu Hayal Köseoğlu'nun direk dans videosu Instagram'ı sallıyor