Sanatorıum'dan Eşzamanlı İki Sergi - Son Dakika

Sanatorıum'dan Eşzamanlı İki Sergi

8 yıl önce

Luz Blanco'nun "Hatırlamıyorum" sergisi ve Ahmet Doğu İpek'in "Çokluk" isimli ilk kişisel sergisi Sanatorıum'da

Sanatorıum'dan Eşzamanlı İki Sergi, System.String[]

"Hatırlamıyorum" ve "Çokluk"


İstanbul'da yaşayan Fransız-İspanyol asıllı sanatçı Luz Blanco'nun "Hatırlamıyorum" sergisi ve Ahmet Doğu İpek'in "Çokluk" isimli ilk kişisel sergisi 14 Nisan 2012, Cumartesi gününe kadar Sanatorium Gallery'de sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor…


Sanatorium Gallery'nin giriş katında karşımıza çıkan Ahmet Doğu İpek, ilk kişisel sergisi "Çokluk" ile; güruh, kitle, sıkışma ve yoğunluk kavramlarıyla bizlere "çok olma halini" sorgulatırken, Luz Blanco "Hatırlamıyorum" sergisiyle, hatırlamak ve unutmak arasındaki ince çizgiye bizleri davet ediyor.


Luz Blanco, "Hatırlamıyorum" sergisiyle neleri hatırlamak istediğimizi ve hatırlamak istemesek de belleğin neleri muhafaza ettiğini sorgularken geçici hatıralar toplar gibi görseller üretiyor. Sergilenen resimler, sinema tarihinde yapılan bir araştırma şeklinde düzenleniyor. Blanco için sinema; ortak, ayrışık, geçici ve anonim belleklerin üretilmesi için bir model. Sanatçı bu sergisinde, hatıraları gerçeğin yeniden inşası olarak gözler önüne seriyor.


Ahmet Doğu İpek ise "Çokluk" ile; çok boyutlu, birlik oluşturan otonom bir çeşitliliğin ifadesi yerine, güruh, kitle, sıkışma, yoğunluk, örtünme, yığın ve yığının işaret ettiği ''olumsuzlama olarak çokluk'' kavramlarından yola çıkıyor. Yakın zamanlarda ürettiği işlerden oluşan eserlerinde, büyüdükçe daralan bir biçim olarak "çok olma hali"ni irdeleyen sanatçı, eserlerine verdiği "Bina Pornosu", "Yığın", "İkinci Hasat" gibi kavramlarla bir yandan gözde kentlerin mimari ve kültürel dokusuna bir yandan da uygarlığın insanları doğadan kopartarak tıklım tıklım dolu bir kent yaşamına hapsettiğine dikkat çekiyor.

Haber Yayın Tarihi: 13.03.2012 04:00 Kaynak: BültenlerSon Dakika

Abdullah Gül'den Elazığ depremiyle ilgili dikkat çeken çıkış: Umarım uyarıcı olur
Acun Ilıcalı çağrılara kulak verdi! Sosyal medya hesabından saat verip duyurdu Elazığlı depremzede herkesin aksine kendine sitem etti: O kadar parayı mezara mı götüreceğiz? Bize her şey müstahak

Son Dakika Haberleri