Sanatorıum'dan Eşzamanlı İki Sergi - Son Dakika

Sanatorıum'dan Eşzamanlı İki Sergi

13.03.2012 16:00
Sanatorıum'dan Eşzamanlı İki Sergi

Luz Blanco'nun "Hatırlamıyorum" sergisi ve Ahmet Doğu İpek'in "Çokluk" isimli ilk kişisel sergisi Sanatorıum'da

"Hatırlamıyorum" ve "Çokluk"

İstanbul'da yaşayan Fransız-İspanyol asıllı sanatçı Luz Blanco'nun "Hatırlamıyorum" sergisi ve Ahmet Doğu İpek'in "Çokluk" isimli ilk kişisel sergisi 14 Nisan 2012, Cumartesi gününe kadar Sanatorium Gallery'de sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor…

Sanatorium Gallery'nin giriş katında karşımıza çıkan Ahmet Doğu İpek, ilk kişisel sergisi "Çokluk" ile; güruh, kitle, sıkışma ve yoğunluk kavramlarıyla bizlere "çok olma halini" sorgulatırken, Luz Blanco "Hatırlamıyorum" sergisiyle, hatırlamak ve unutmak arasındaki ince çizgiye bizleri davet ediyor.

Luz Blanco, "Hatırlamıyorum" sergisiyle neleri hatırlamak istediğimizi ve hatırlamak istemesek de belleğin neleri muhafaza ettiğini sorgularken geçici hatıralar toplar gibi görseller üretiyor. Sergilenen resimler, sinema tarihinde yapılan bir araştırma şeklinde düzenleniyor. Blanco için sinema; ortak, ayrışık, geçici ve anonim belleklerin üretilmesi için bir model. Sanatçı bu sergisinde, hatıraları gerçeğin yeniden inşası olarak gözler önüne seriyor.

Ahmet Doğu İpek ise "Çokluk" ile; çok boyutlu, birlik oluşturan otonom bir çeşitliliğin ifadesi yerine, güruh, kitle, sıkışma, yoğunluk, örtünme, yığın ve yığının işaret ettiği ''olumsuzlama olarak çokluk'' kavramlarından yola çıkıyor. Yakın zamanlarda ürettiği işlerden oluşan eserlerinde, büyüdükçe daralan bir biçim olarak "çok olma hali"ni irdeleyen sanatçı, eserlerine verdiği "Bina Pornosu", "Yığın", "İkinci Hasat" gibi kavramlarla bir yandan gözde kentlerin mimari ve kültürel dokusuna bir yandan da uygarlığın insanları doğadan kopartarak tıklım tıklım dolu bir kent yaşamına hapsettiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
İstanbul Boğazı'nda korkutan olay! İki gemi çarpıştı İstanbul Boğazı'nda korkutan olay! İki gemi çarpıştı İstanbul Boğazı'nda iki geminin çarpıştığı anlar anbean cep telefonu kamerasında İstanbul Boğazı'nda iki geminin çarpıştığı anlar anbean cep telefonu kamerasında DİYARBAKIR - Bakan Özer'in davetiyle Diyarbakır'dan İstanbul'a giden özel öğrenciler uçakta yolculara türkü söyledi DİYARBAKIR - Bakan Özer'in davetiyle Diyarbakır'dan İstanbul'a giden özel öğrenciler uçakta yolculara türkü söyledi

Son Dakika Güncel Sanatorıum'dan Eşzamanlı İki Sergi - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement