"Sanayi kenti"nde tramvay hattı uzatılıyor - Son Dakika

"Sanayi kenti"nde tramvay hattı uzatılıyor

05.11.2019 14:10

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan Akçaray tramvay hattı, 620 metre uzatılarak plaj yoluna kadar gidecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan Akçaray tramvay hattı, 620 metre uzatılarak plaj yoluna kadar gidecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve beraberindeki AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ile ilgililer, yeni hattın test sürüşünü gerçekleştirmek üzere eğitim kampüsü durağından tramvaya bindi.

Vatman koltuğuna Büyükakın'ın geçtiği tramvay, diğer katılımcılarla plaj yolu bölgesine kadar olan yeni hattaki ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.

Test sürüşünün ardından hattın yapımında çalışan işçiler ve katılımcılara baklava ikram edildi.

"Şehir hastanesi hattının ihalesi eli kulağında"

Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, tramvayın toplu ulaşım sistemine konfor getirdiğini belirterek, hem güvenli hem de hızlı ulaşım sağlaması açısından tramvayın Kocaeli'de beğeniyle karşılandığını söyledi.

Tramvayın 2017 yılının ağustos ayından itibaren sistematik olarak çalışmaya başladığını ifade eden Büyükakın, o günden bu yana 23 milyon yolcunun taşındığını kaydetti.

Büyükakın, günde 350 sefer yapıldığını aktararak, şöyle konuştu:

"350 seferde gün içinde en çok taşıdığımız yolcu sayısı 54 bin. İlk başladığımız yıl itibarıyla hedefimiz 14 bindi. 14 bin yolcu taşır, 2035 yılına gelindiğinde de 70 bin yolcu taşır diyorduk ama sadece 2 yılda günlük 54 bin yolcu rekoruna ulaştı. Bu da aslında toplu taşımada gitmemiz gereken yeri gösteriyor. Tüm gücümüzle raylı sistem hatlarımızı artırmaya çalışıyoruz. Plaj yoluna geldik buradan ilk olarak Kuruçeşme bölgesine geçeceğiz. Kuruçeşme merkezine kadar tramvay hattını uzatacağız."

Kuruçeşme'ye geçişle ilgili projelerin bitmek üzere olduğunu anlatan Büyükakın, 2020'de ihalesinin yapılıp inşaat çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

Büyükakın, Şehir Hastanesi hattının hızlı şekilde tamamlanması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Orada günlük 50 bin ziyaret bekleniyor. Bunu toplu taşıma araçlarını raylı sisteme dönüştürmeden yapmamız halinde o bölgede inanılmaz trafik yükü oluşur. Hastaneye yolculuğun konforlu olmasını istiyorsak vatandaşlarımızın mutlu ve güvenli şekilde gitmesini istiyorsak o hattı bir an önce yapmamız gerekiyor. Biz de şu anda var gücümüzle o hattı çalışıyoruz. Proje çalışması tamamlanır tamamlanmaz o hattın da ihalesi yapılacak, eli kulağında. Ondan sonraki güzergahımız ise yeni adliyenin yapılacağı, stadyumun olduğu Alikahya bölgesine doğru olacak."

Bu sayede şehir merkezindeki ulaşımı rahatlatmış olacaklarını belirten Büyükakın, tramvay hattının 2035 yılında erişmesi planlanan yolcu sayısına 2025 yılında erişilebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Sanayi kenti'nde tramvay hattı uzatılıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Geni kaçıran 5 kişi tutuklu ama kendisi hala bulunamadı 11:31 Geni kaçıran 5 kişi tutuklu ama kendisi hala bulunamadı Alec Baldwin'in görüntü yönetmeninin ölümüne neden olduğu kurusıkının içinde gerçek mermi olduğu ortaya çıktı 11:19 Alec Baldwin'in görüntü yönetmeninin ölümüne neden olduğu kurusıkının içinde gerçek mermi olduğu ortaya çıktı Pazartesi itibariyle sütün fiyatı kalitesine göre belirlenecek 11:02 Pazartesi itibariyle sütün fiyatı kalitesine göre belirlenecek
Oyuncu Dilan Çiçek Deniz, sevgilisiyle erkek tuvaletinde basıldı 10:58 Oyuncu Dilan Çiçek Deniz, sevgilisiyle erkek tuvaletinde basıldı Arkadaşını öldüren ayıyla dakikalarca dövüşen Rus boksör, ağır yaralı 10:54 Arkadaşını öldüren ayıyla dakikalarca dövüşen Rus boksör, ağır yaralı Burun estetiği yaptırmak isteyen kadın, 4 yıldır bitkisel hayatta 10:19 Burun estetiği yaptırmak isteyen kadın, 4 yıldır bitkisel hayatta
Restorasyon çalışması yapan işçiler tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke bulundu 10:01 Restorasyon çalışması yapan işçiler tarafından Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırdığı şebeke bulundu Usta oyuncu Kemal Kuruçay'ın kalp krizi sonucu aniden yaşamını yitirmesi sanat camiasında büyük üzüntüye sebep oldu 08:37 Usta oyuncu Kemal Kuruçay'ın kalp krizi sonucu aniden yaşamını yitirmesi sanat camiasında büyük üzüntüye sebep oldu
Advertisement