Sanayiciye İhracatı Geliştirmenin Püf Noktaları Anlatıldı - Son Dakika

Sanayiciye İhracatı Geliştirmenin Püf Noktaları Anlatıldı

26.11.2013 11:42
Sanayiciye İhracatı Geliştirmenin Püf Noktaları Anlatıldı, System.String[]

Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD), ihracata başlamak isteyen ve ihracatını geliştirmek isteyen firmalar için "İhracata başlamanın ve ihracatı geliştirmenin püf noktaları" paneli düzenledi.

Kayseri Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD), ihracata başlamak isteyen ve ihracatını geliştirmek isteyen firmalar için "İhracata başlamanın ve ihracatı geliştirmenin püf noktaları" paneli düzenledi. İhracata başlamak için izlenmesi gereken adımlar, ihracata yönelik devlet yardımları, ihracatta pazar bulma teknikleri ve pazar araştırmasında yurt dışı kaynaklarına ulaşma ve etkin kullanımı gibi konuların ele alındığı panelde firmalara ihracat konusunda önemli bilgiler aktarıldı.

Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) ve Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Üyesi olan GESİAD’ın Ommer Otel’de gerçekleştirdiği panele üyeler yoğun ilgi gösterdi. Moderatörlüğünü Melikşah Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Mahmut Özdevecioğlu’ nun yaptığı panelde dış ticaret eğitim ve danışma uzmanı Cemal Uysal, Ekonomi Bakanlığı ihracatı geliştirme uzmanı Banu Bektaş ve Alpexim Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alparslan konuşmacı olarak katıldı.

İhracata hazır olmaları için firmaların öncelikle dış ticaret konusundaki firma kültürünü oturtmaları gerektiğini belirten dış ticaret eğitim ve danışma uzmanı Cemal Uysal, "Tabi bu süreçte eğitim çok önemli. Firma sahipleri özellikle dış ticareti bilmeleri ve bu konuda gerekli donanıma sahip olmaları gerekiyor. Bunun içinde başta belirttiğim gibi eğitim olmazsa olmazlardan. Hangi süreçte hangi adımların atılması lazım bilinmelidir." dedi

"ÜRÜNLERİN O ÜLKEDEKİ PAZAR PAYI BİLİNMEDİĞİNDEN ÇOK BÜYÜK SIKINTILAR YAŞANABİLİYOR"

Ekonomi Bakanlığı ihracatı geliştirme uzmanı Banu Bektaş ise KOBİ’ler kendi ürettiği ürünün pazarını nasıl bulacak ya da nasıl geliştirecek sorusuna, firmaların öncelikle kendi ürünlerini tanımalarını tavsiye ettiklerini belirterek, ondan sonraki süreçlerde Ekonomi Bakanlığı olarak sistem üzerinden yardım talep edebileceklerini söyledi. Hangi ülkede hangi ithalatçı firmanın olduğu bilgilerin sürekli güncellendiğini de söyleyen Bektaş, "Bazen de firmalar ürettikleri ürünlerin o ülkedeki pazar payını bilmediklerinden çok büyük sıkıntılar yaşayabiliyorlar, bu anlamda ihracat yapmanın özverili bir çalışma ve yeteri kadar araştırma gerektiğini söyleyebiliriz." diye konuştu.

Alpexim Dış Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Alparslan da panelde şu ifadeleri kullandı: "Bizler ihracat konusunda faklı pazarlara açılmamız gerekiyor, Ekonomi Bakanlığı sistemi üzerinden belki daha verimli, daha karlı müşteriler bulabiliriz. Bazen firmalarımız ihracat yapmaları adına kendi ürünlerinin kalitelerinden tavizler veriyorlar. Aslında belki de yanlış olan bu anlayış kendi ürünlerinin uygun pazarına değil de pazara uygun ürün yapmak istediklerinden kaynaklanıyor."

Pazar bulma teknikleri konusundan dış ticaret departmanına kadar çok sayıda konunun ele alındığı panelde katılımcıların yaşadıkları zorluklarla ilgili sorularına da cevaplar verilirken panel sonunda katılımcılara günün hatırası olarak hediye takdim edildi.

Sanayiciye İhracatı Geliştirmenin Püf Noktaları Anlatıldı

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Yerel Sanayiciye İhracatı Geliştirmenin Püf Noktaları Anlatıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Büyükşehir Belediye Erzurumspor, teknik direktör Mehmet Özdilek ile yollarını ayırdı MAK Danışmanlık son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı yalnızca 3 parti geçebiliyor Yaptığı işin parasını alamayınca intihara kalkıştı Son Dakika! ABD'li Moderna'nın koronavirüs aşısı ciddi vakalarda %100 etki sağladı Atatürk'le çekilen fotoğrafıyla hafızalara kazınan Remziye Tatlı hayatını kaybetti 6 yaşında burnuna soktuğu bozuk para 53 yıl sonra çıkarıldı Öldürülen Özgür Duran'ın ailesinden şaşırtan iddia: Kadir Şeker kiralık katildi Volkan Demirel'in eşi Zeynep Demirel saçlarını maviye boyattı