Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı - Son Dakika

Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı

26.01.2014 10:23
Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı, System.String[]

Ressam, seramik sanatçısı Gülümser Aydemir, Sanko Sanat Galerisi’nde resim ve seramik sergisi açtı.

Ressam, seramik sanatçısı Gülümser Aydemir, Sanko Sanat Galerisi'nde resim ve seramik sergisi açtı.

Sanatçı Aydemir'in 25 resim ve 31 seramik eserinin yer aldığı sergi, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş ve sanatseverlerin katımıyla açıldı. Sanatçıyı tebrik eden Kaymakam Aydın, toplumsal hayatımızda estetik ve sanat ne kadar çok olursa yaşam kalitesinin de o kadar yukarı çekilmiş olacağını belirterek, "Bu açıdan bu sergiyi çok önemsiyorum. Sanata ve sanatçıya büyük değer veren Sanko Ailesi'ne teşekkür ederim" diye konuştu. Gaziantepli sanatseverlerle buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Aydemir ise memleketinde sergi açma hayalini yıllar sonra gerçekleştirebildiği için çok heyecanlı olduğunu söyledi. Sadece resim sanatıyla uğraşmanın kendisine yeterli gelmediğini, 12 yıldır seramik de çalıştığını anlatan Aydemir, "Hem resme hem seramiğe gönül verdim. 'Duyarlılık, yüzleşme' temasıyla yaptığım eserlerime bakarken, herkes kendine bir pay çıkarabilir" sözlerine yer verdi. Akrilik ve kolaj tekniği uyguladığını belirten Gülümser Aydemir, sanat anlayışını şöyle dile getirdi, "Konuşmuyoruz, dinlemiyoruz ve duyarsızlığı uç noktalara taşıyoruz. Rengin, armoninin, lekenin, ritmin diliyle vurgulamak istiyorum bu duyarsızlığı. Yüzlerle, gözlerle sorguluyorum çevremde gördüğüm değişimi. Gülen gözlere bakmayı, dinlemeden yargılamamayı, çözümsüzlükten yakınmayı değil çözüm üretmeyi, 'ben' değil 'biz' olarak düşünmeyi öğütlerken, tuvalimle, çamurumla biçimselliğe dönüştür üyorum. Lekesel bir bütünlük ve renkçi bir anlayışla uyguluyorum 'yüzleşmelerimi'. Figürlerimi deforme ederek sürrealizm çatısında fantastik öğelerle. tuvalde kolaj, çamurda çizgi ve dokularla oluşturuyorum imgelerimi."

Tasarlarken kendisini sorguladığını, "Neden resim öğelerini, ebru tekniğini resimsel anlatımla seramiğe taşımayayım" diye sorduğunu ve bu düşünce ile seramik tasarımlarını oluşturduğunu anlatan Aydemir, "Leke, renk, çizgi, doku ve armoniyi bütünlük içinde harmanlıyorum" dedi.

Kaymakam Aydın, daha sonra sanatçı Aydemir'e, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan "Belkıs Zeugma ve Mozaikleri" adlı bilimsel yayını takdim etti. Aydemir'in, Sanko Park Alışveriş Merkezi 3'üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi'nde açılan sergisi, 7 Şubat'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

GÜLÜMSER AYDEMİR

1951 yılında Kilis'te doğan Aydemir, 1973'te İzmir Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü grafik dalını bitirdi. Devlet ve özel orta eğitim kurumlarında çalışan sanatçı, 2001 yılında öğretmenlik yaşantısını noktaladı. Bu süreç içinde, görsel sanatların farklı dallarında uygulamaları olan Aydemir, Değişik tür alanlarda çalışırken yeteneklerini keşfetmeyi ve kendisini aşmayı hedefledi.

Etkinlikleri arasında karma ve yarışmalı sergi, devlet resim ve DYO sergileri, basılı afiş ve kitap kapağı, fotoğraf sanatı çalışmaları, bakır-rölyef pano düzenlemeleri bulunan sanatçı, 1998 yılından bu yana resim çalışmalarıma yoğunluk verdi. Sanat çalışmalarını İzmir'de sürdüren, Uluslararası Plastik Sanatlar ve Seramik Derneği'nin üyesi olan sanatçı, çok sayıda kişisel sergi açtı, karma ve yarışmalı sergilere, seminer ve sanat fuarlarına katıldı.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep'te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı. Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 173 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM'ye de farklı bir anlam kazandırdı. - GAZİANTEP

Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı
Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı
Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı
Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sanko Sanat Galerisi'nde Resim ve Seramik Sergisi Açılışı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Azerbaycan Dağlık Karabağ için vura vura ilerliyor! Ermenilerin mühimmatları tükendi Hazine'ye ve Gelir İdaresi'ne 3 bin yeni personel alımı yapılacak Son Dakika! İstanbul'da etkili olan sis nedeniyle Harem-Sirkeci arabalı vapur seferleri iptal edildi ABD Büyükelçiliği, Azerbaycan için terör saldırısı uyarısı yaptı Sağlık çalışanı istedi, Bakan Koca tüm 112 personeline aşure gönderdi Hollanda Özgürlük Partisi Başkanı Geert Wilders'tan skandal karikatür paylaşımı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "terörist" dedi Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı