Şanlı Kurtuluşa Buruk Kutlama - Son Dakika

Şanlı Kurtuluşa Buruk Kutlama

08.09.2012 13:41
Şanlı Kurtuluşa Buruk Kutlama, System.String[]

MANİSA'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü olması nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı'na çelenk sunuldu.

Kurtuluş etkinliklerinin hükümet tarafından gönderilen genelgeyle küçültülmesi yönündeki gazetecilerin sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, "İşin kısaca özeti geçmişi unutturmak. Bu yapılanın altında tarihi güzelliklerimizi, yaşatılan kurtuluş günlerinin coşkularını geleceğe aktarılmaması olduğunu algılıyorum. Bunun dışında başka bir anlam çıkaramıyorum" dedi.

Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene Vali Halil İbrahim Daşöz, Milletvekilleri Sümer Oral Erkan Akçay, Özgür Özel, Sakine Öz, Hüseyin Tanrıverdi, Muzaffer Yurttaş, Selçuk Özdağ, Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nehir Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Tamer Çipiloğlu daire müdürleri ve askeri erkan katıldı. Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı'na çelenklerin sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile kutlama programı devam etti. Programın sonunda Manisa'nın kurtuluş gününe özel düzenlenen spor müsabakalarında derece yapan sporculara ödülleri ve madalyaları takdim edildi. Törenin sonunda protokol, önceki yıllarda da gezilen kurtuluş mücadelesini anlatan halı sergisini gezmek üzere kültür sitesi fuaye salonuna geçti.

Takdiri Vatandaşımıza Bıraktık

Halı sergisini gezilmesine katılmayarak bayramı kutlamak için gelen vatandaşlarla bayramlaşan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, gazetecilerin kurtuluş etkinliklerinin kutlanmaması yönündeki hükümet genelgesi ile ilgili sorularını yanıtladı. Cengiz Ergün, yapılanları anlamanın mümkün olmadığına dikkat çekti, takdiri vatandaşa bıraktıklarını söyleyerek şöyle devam etti; "Bugün Manisa'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü. Tabi ne kadar kutlandığı da ayrı bir düşünce. Üst üste gelen şehit haberleriyle üzülürken maalesef bugün buruk bir günü daha yaşıyoruz. Bize iletilen ve alınan karar gereği, bugün maalesef sadece Manisa ilinde değil, tüm illerde Belediye Başkanlarının artık konuşması dahi bugünkü programdan çıkarılmıştır. Böylesine anlamlı bir günün konuşmasını dahi Belediye Başkanının yapmamış olması, çok üzüntü verici. Manisa'nın hem kurtuluşu coşkusunu, yıllardır devam eden geleneklerimizi bundan sonra unutturulmaya çalışılması, maalesef bizleri daha da üzmektedir. Biz geleceğimizi, geçmişten gelen anılarımızı, kültürlerimizi, tarihimizi çocuklarımıza, evlatlarımıza iletmek istiyoruz. Bunları yaşatabilecek her türlü aktivite ve sosyal çalışmaları yansıtmamız ve bunların içinde olmamız gerektiğine inanıyorum. Maalesef bugün üzüntülü günlerinden, buruk günlerinden bir tanesini daha yaşıyoruz. Bu şekilde uygun görülmüş, fazla da söylenecek bir söz yok. Takdiri vatandaşımıza ve Manisa halkına bıraktım. İşin kısaca özeti geçmişi unutturmak. Bu yapılanın altında tarihi güzelliklerimizi, yaşatılan kurtuluş günlerinin coşkularını geleceğe aktarılmaması olduğunu algılıyorum. Bunun dışında başka bir anlam çıkaramıyorum Bunu da çıkaranlara sormak lazım. Bu bayram coşkularını kutlamak artık fazla lüks görülüyorsa, bunu da çıkaranlara sormak

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Şanlı Kurtuluşa Buruk Kutlama - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de seçime günler kala Trump destekçileriyle karşıtları arasında kavga çıktı Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı Ermenistan, Dağlık Karabağ'a getirdiği PKK'lı teröristlere Azerbaycan askeri üniforması giydirdi Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı