Şanlıurfa'da Ramazan'da 750 Ton Meyan Şerbeti Tüketilecek - Son Dakika

Şanlıurfa'da Ramazan'da 750 Ton Meyan Şerbeti Tüketilecek

03.08.2011 16:05
Şanlıurfa'da Ramazan'da 750 Ton Meyan Şerbeti Tüketilecek, System.String[]

Şanlıurfa'da halk arasında 'meyan kola' olarak bilinen meyan şerbeti, iftar sofrasındaki yerini aldı.

Şanlıurfa'da halk arasında 'meyan kola' olarak bilinen meyan şerbeti, iftar sofrasındaki yerini aldı. Meyan kökü otu satan toptancılar, Ramazan ayında tüketilmek üzere yaklaşık 60 ton meyan kökü otunun piyasaya sürüldüğünü belirtiyor. Bir kilo meyan kökünden yaklaşık 12-15 litre meyan şerbetinin oluştuğu ifade ediliyor.

Şanlıurfa'da, halk arasında 'Meyan Kola' olarak bilinen ve birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan meyan şerbeti, Ramazan ayında iftar sofralarının önemli bir içeceği. Şanlıurfa'da vatandaşlar, iftar sofrasında içmek istediği meyan şerbetinden almak için şerbetçilerin önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Bazı vatandaşlar, meyan kökü otunu alıp kendisi şerbetini yapıyor, bazıları ise hazır şerbet almayı tercih ediyor. Meyan kökü otunu satan Toptancı Mustafa Yaşar, toptancı arkadaşları ile birlikte Ramazan ayında tüketilmek üzere yaklaşık 60 ton meyan kökü otu aldığını söyledi. Toptancıların, Meyan kökü otunu, Kahramanmaraş'tan aldığını belirtirken, Şanlıurfa'da şerbetçi Abdullah diye tanınan Abdullah Çulha, Şanlıurfa'da üretilen otu tercih ettiğini kaydetti.

Geçen yıllara göre, meyan otu satışının arttığını dile getiren toptancı Mustafa Yaşar, bir günde yaklaşık 100 kilogram ot sattığını ifade etti. Sadece kendisinin 10 ton ot aldığını kaydeden Yaşar, arkadaşlarıyla birlikte yaklaşık 60 ton ot aldığını aktardı. Meyan şerbetini en fazla tüketen ilin Şanlıurfa olduğunu kaydeden Yaşar, çevre illerde de sınırlı tüketimin olduğunu anlattı. Bir kilo ottan yaklaşık 12-15 liltre arasında meyan şerbeti oluştuğuna dikkat çeken Yaşar, Ramazan ayında yaklaşık 750 ton şerbet tüketileceğini ifade etti.

Toptancıların, günlük yaklaşık 100 kilogram ot sattığı belirtilirken, şerbetçilerdeki günlük satış binlerce litre ile ifade ediliyor. 1 lira değerindeki şerbeti almak için vatandaş iftara yakın saatlerde şerbetçilerin önünde kuyruğa geçiyor. 50 yıldır bu işi yaptığını belirten Abdullah Çulha'nın müşterileri ise hiç bitmiyor. Çulha, müşteri bereketini, işine verdiği titizliğe bağlıyor. Urfa'da çıkan Meyan Kökü otu'nu tüketmeye özen gösterdiğini sözlerine ekleyen Çulha, halkın yerli Meyan kökü otuna rağbet ettiğini kaydetti. Şerbetten almak isteyenler, saatler öncesi Sarayönü Mahallesi'ndeki işyerinin önünde toplanıp uzun kuyruklar oluşturuyor. Şerbet alanlardan kimi şifasına inandığı için alıyor, kimi şerbet içmenin geleneksel bir hal aldığını savunuyor. Şerbetçi Abdullah'ta tas ile poşetlere doldurulup satılan şerbetin poşeti 1 lira değerinde.

MEYAN ŞERBETİ NASIL HAZIRLANYOR

Halk tarafından şifalı olduğuna inanılan şerbeti hazırlamak sabır istiyor. Şerbetin hazırlanışı şu şekilde: Boş bir kabın üzerine süzek bırakılıyor. Süzeğin içerisine meyan otu, meyan otunun üzerine ise buz bırakılıyor ve buzun erimesi bekleniyor. Eriyen buzla birlikte ottan sızarak kaba dolan meyan kökü otunun suyu şerbet oluyor. Yaklaşık bir avuç ot için bir kalıp buz yetiyor. Ancak buzun az olması durumunda şerbet acımsı bir tat alabiliyor. Bunu ayarlamak için su eklenebiliyor. Bu şekilde hazırlanan şerbet sofradaki yerini alıyor.

Şanlıurfa'da Ramazan'da 750 Ton Meyan Şerbeti Tüketilecek
Şanlıurfa'da Ramazan'da 750 Ton Meyan Şerbeti Tüketilecek
Şanlıurfa'da Ramazan'da 750 Ton Meyan Şerbeti Tüketilecek

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Şanlıurfa'da Ramazan'da 750 Ton Meyan Şerbeti Tüketilecek - Son Dakika


Son Dakika

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronayla bağlantılı yeni hastalığa karşı uyardı! Bu 3 belirti varsa hastaneye koşun Fenerbahçe Başkanı Ali Koç: Çok iyi bir kulüp başkanı olmadığımı biliyorum Çukur'da bomba transfer! Diziye katılan yeni isim dengeleri değiştirecek Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı oldu Pfizer aşı testlerine katılan gönüllüler yan etkilerini anlattı: Ağır bir halsizlik vardı Fransız basınından Macron'a Dağlık Karabağ eleştirisi: Suriye ve Libya'dan sonra başka bir başarısızlık! Erdoğan-Putin görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Türkiye, Karabağ'da ateşkesi denetleyecek Koronavirüse yakalanan usta sanatçı Şener Şen hastaneye kaldırıldı