Sarah Bernhardt'in Hayatı ve Cyrano De Bergerac - Son Dakika

Sarah Bernhardt'in Hayatı ve Cyrano De Bergerac

01.05.2013 14:57
Sarah Bernhardt'in Hayatı ve Cyrano De Bergerac, System.String[]

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan iki özel eser.

İlginç kişiliği ve tutkulu oyunculuğuyla sanat dünyasına adını altın harflerle yazdıran efsanevi Sarah Bernhardt 'in çarpıcı yaşam öyküsü

Dünyanın ilk 'süper star'ının baş döndüren hayat hikâyesi

Bir devre damgasını vuran ünlü aktrist Sarah Bernhardt'in başarılı olduğu kadar doludizgin geçen hayat serüvenini anlatan biyografi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Dünyanın ilk süper starı Sarah Bernhardt'ın yolu Sultan Abdülhamit ile de kesişiyor.

Dünyanın ilk 'süper starı' Sarah Bernhardt (1844-1923), etkileyici fiziği, yeteneği ve çelik gibi iradesiyle yıllar içinde Fransa'nın itibarlı tiyatrosu Comedie Française'in en dikkat çekici aktrisi oldu. Sanatçı kendi tiyatrosunu kurarak kimi zaman mali açıdan zorlansa da sahnelerden kazandığını yine mesleğine yatırdı ve Paris'e enfes bir tiyatro binası kazandırdı. Efsanevi yıldız sadece seyircisini esir eden müthiş oyunculuğuyla ve erkekleri bağlayan baskın kişiliğiyle değil, aklına estiği gibi yaşamasıyla, aşk skandallarıyla ve geniş çevresiyle de her zaman kendisinden söz ettirdi.

Bütün zekâsını, iç güdülerini ve deneyimlerinden edindiği sahne bilgisini rolüne katan ünlü sanatçı, sahnede yüzden fazla karakter canlandırdı. Hem Opelia'yı hem de Hamlet'i oynama başarısını gösteren sayılı oyunculardan Sarah Bernhardt, Alexandra Dumas'ın 'Kamelyalı Kadın'ı ile Oscar Wilde'ın 'Salome'sine ilham verdi. Marcel Proust tarafından Kayıp Zamanın İzinde'deki 'Berma' karakteriyle ölümsüzleşti. Avrupa'ya, Amerika'ya ve Rusya'ya defalara turne düzenleyecek kadar izleyici çeken, ABD'de Red Kit çizgi romanına dahil olan, İstanbul'da Abdülhamit'ten ihsanlar alan büyük aktris, bacağı kesildikten sonra bile kopmadığı sahne tutkusunu ve coşkulu hayatını hakkıyla dile getiren elinizdeki biyografide hayat buluyor.

Sarah Bernhardt'in Hayatı

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Yazan: Arthur Gold ve Robert Fizdale

Çeviren: Fadime Kahya

Sayfa: 342 sayfa

Fiyat: 45 TL

**Rostand'ın ünlü eseri 'Cyrano de Bergerac' Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıktı.

İç güzelliği ile fiziki güzelliğin mücadelesi; Cyrano de Bergerac

Aşk, âşık olunan kişinin mutluluğu için gerektiğinde kendinden vazgeçmek midir? Peki güçlü, güzel sözler aşk yaratabilir mi? 1897 yılında ünlü yazar Edmond Rostand tarafından kaleme alınan Cyrano de Bergerac adlı eseri okurken hem yıllar öncesine yolculuk yapacaksınız hem de kendinizi aşkı sorgularken bulacaksınız.

Edmond Rostand'ın XVII. Yüzyılda yaşamış, filozof, müzisyen, fizikçi ve silahşor da olan derbeder şair Cyrano de Bergerac'tan esinlenerek 1897'de kaleme aldığı oyun pek çok dile çevrildi, pek çok ülkede başarıyla sahnelendi. Eser aynı zamanda birçok kez sinemaya uyarlanarak izleyicisi ile buluştu.

Türkçeye ilk kez 1942 yılında Sabri Esat Siyavuşgil tarafından kazandırıldı.

Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşordur. Kuzeni Roxane'a olan aşkını burnunun iriliği nedeniyle duyduğu kompleks yüzünden dile getirememiştir. Cyrano'nun emrindeki yeni yetme yakışıklı silahşor Christian da Roxane'a âşıktır; ne var ki aşkını Roxane'ı etkileyecek kadar güzel kelimelerle ifade edemeyeceği için suskun kalır. Roxane ise Christian'ı görüp beğenir ve bir ağabey olarak bildiği Cyrano'dan bu genç adamla irtibatlarını sağlamasını rica eder. Cyrano, duygularını perde arkasından olsa da Roxane'a bu yakışıklı silahşor aracılığıyla aktarabilmek için, Christian'a değişik bir öneride bulunur: Cyrano bütün aşk mektuplarını yazacaktır.

Yazar Hakkında: Edmond Rostand (1868-1918): Marsilya'da varlıklı ve kültürlü bir ailede dünyaya geldi. Fransız edebiyatının en önemli şair ve oyun yazarlarından biridir. Kendisi de şair olan babasının yönlendirmesiyle hukuk öğrenimi görmüş, fakat şiir yazmayı hiç bırakmamıştır. Pek ilgi görmeyen ilk eseri Les Musardises'le bile muazzam, gür ve zengin bir kaynağa sahip bir şiiri müjdelemiştir. İlk tiyatro oyunları çeşitli sebeplerle pek dikkat çekmese de 1897'de sahnelenen Cyrano de Bergerac, Fransız tiyatrosu ve edebiyatı iççin yepyeni bir devrin başlangıcı olmuştur.

Cyrano de Bergerac

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Yazan: Edmond Rostand

Çeviren: Sabri Esat Siyavuşgil

Sayfa: 284

Fiyat: 12TL

Sarah Bernhardt'in Hayatı ve Cyrano De Bergerac

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Sarah Bernhardt'in Hayatı ve Cyrano De Bergerac - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Altının kilogramı 490 bin liraya yükseldi 15 yıldır komada olan prens, ilk kez elini oynattı Hamit Altıntop: Mesut Özil bu durumun altından en iyi şekilde kalkacaktır Göztepe ile karşılaşacak Kasımpaşa'da 2 futbolcunun koronavirüs testi pozitif çıktı Süper Lig hakemi Ümit Öztürk koronavirüse yakalandı Tekstil işçisi kahvehane tuvaletinde bileğini keserek intihar etti Erdoğan'ın S-400 açıklamasının hemen ardından ABD'nin vize işlemlerini askıya alması dikkat çekti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı