Sarı Pas Sempozyumu, İzmir'de Gerçekleştirilecek - Son Dakika

Sarı Pas Sempozyumu, İzmir'de Gerçekleştirilecek

27.04.2014 15:13
Sarı Pas Sempozyumu, İzmir'de Gerçekleştirilecek, System.String[]

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Kuru Tarım Alanları Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi'nin düzenlediği "buğday üretiminde ciddi bir tehlike olan sarı pas hastalığı"nın ele alınacağı sempozyum 40 ülkeden 200 bilim adamının katılımıyla İzmir'de gerçekleştirilecek.

Buğday üretiminde ciddi bir tehlike olan ve yüzde 50 verim kaybına yol açan sarı pas hastalığına karşı dayanıklı buğday çeşitlerinin geliştirilmesi amacıyla 40 ülkeden 200 bilim adamının katılacağı "2. Uluslararası Buğday Sarı Pas Sempozyumu" İzmir'de yapılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Kuru Tarım Alanları Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi'nin (ICARDA) düzenleyeceği  "2. Uluslararası Buğday Sarı Pas Sempozyumu" 28 Nisan Pazartesi günü başlayacak. 28-30 Nisan tarihlerinde Hilton Oteli'nde düzenlenecek sempozyuma, 40 ülkeden tarım yöneticileri ve bilim adamlarından oluşan 200'e yakın üst düzey uzman katılacak.

Sempozyumda, buğdayın en büyük düşmanı olarak gösterilen, bitkiyi zayıflatıp daneyi buruşturarak büyümesine engel olduğu bildirilen ve rüzgarla taşınarak sınır tanımaması nedeniyle "Pasaportu olmayan hastalık" olarak anılan sarı pas hastalığına karşı dayanıklı buğday çeşitlerinin geliştirilmesi konusunda fikir alış verişinde bulunulacağı, sonuç raporunun ülkelerin ortak mücadelesinin temelini oluşturacağı bildirildi.

Sempozyumdaki konuklar arasında tarım alanında Nobel kazanan tek isim olan buğday araştırmacısı Norman Borlaug'un kızı Jeanny Borlaug'un da yer alacağı kaydedildi.

İzmir'deki ETAE dünyadaki 5 merkezden biri oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı İzmir'in Menemen ilçesindeki Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün (ETAE), ABD, Kanada, Fransa ve Danimarka'nın dışında dünyada sarı pasa karşı mücadele için oluşturulan 5 merkezden biri haline getirildiği de sempozyumda açıklanacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ICARDA ile birlikte kurduğu, Kuzey Afrika'dan Batı ve Orta Asya'ya kadar geniş bir alana hizmet veren merkez, sarı pasa karşı dayanaklı buğday çeşitleri geliştirmek üzere 16 bin farklı buğday çeşidi üzerinde incelemeler yaparak buğdayda verim ve kalitenin düşmesine neden olan hastalığa karşı dayanıklı çeşitleri araştırıyor. - İzmir

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Sarı Pas Sempozyumu, İzmir'de Gerçekleştirilecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, FETÖ sözleri nedeniyle disipline sevk edildi Nice'teki bıçaklı saldırı sonrası Fransa'da terörle mücadele planı "acil saldırı" seviyesine çıkarıldı Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı: Yüreğin varsa beraber tartışalım Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin art arda açıklamalar: Şiddetle kınıyoruz Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var