Son Dakika Haberleri: Sarıkamış, Kayak Mevsiminin Yaşandığı Bu Günlerde Uçak Seferleri ile Uğraşıyor

Sarıkamış, Kayak Mevsiminin Yaşandığı Bu Günlerde Uçak Seferleri ile Uğraşıyor

8 yıl önce

Kış mevsimi ile beraber kayak meraklıları pistlere akın ediyor.

Sarıkamış, Kayak Mevsiminin Yaşandığı Bu Günlerde Uçak Seferleri ile Uğraşıyor, System.String[]

Kış mevsimi ile beraber kayak meraklıları pistlere akın ediyor. En cazip alternatiflerden biri olmak isteyen Sarıkamış Cıbıltepe ve Bayraktepe kayak merkezi, uçak seferlerinin saatlerinin uygun olmayışından dolayı turist kaybetmeye devam ediyor.


Sahip olduğu güzellikler açısından kış turizminde Türkiye'de ilk sıralarda gösterilen merkezdeki oteller sezonu yüzde 50'lere bile varamayan dolulukla geçiriyor. Tek sebep olarak ise Kars'a iniş ve kalkış yapan uçakların saat problemleri gösteriliyor.


Sömestr tatilinin yaşandığı bugünlerde, Sarıkamış, aynı zamanda '6. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kış Oyunları'na ev sahipliği yaparak, otellerdeki doluluk oranlarını artırdığı belirtiliyor. İlçedeki turizm işletmeleri ve vatandaşlar ya sonrası diye sorup uçak seferlerinin saatlerini eleştiriyor. Tatil için rotayı Cıbıltepe ve Bayraktepe'ye çevirenler de bu duruma tepkililer, '3 günlük programda bir gün kaymak istemiyoruz' diyorlar.


"SARIKAMIŞ'TA KONAKLAMADA SORUNU YOK"


Kayak keyfinin yaşanması adına bütün özellikleri içerisinde barındıran merkez, geçmiş yıllarda eleştiri konusu olan yatak sayısını artırmış durumda. Özellikle Azerbaycan, Nahcivan, Gürcistan, İran, Ukrayna ve Rus turistlerin tercih ettiği Cıbıltepe ve Bayraktepe Kayak Merkezi'nde konaklamada ise 320 kişi kapasiteli Toprak Otel ile 150 kişi kapasiteli Çamkar Otel kayakçıları ağırlamaya çalışıyor. Yanısıra, bu yıl faaliyete geçen ilçe merkezindeki Bildik Oteli'nde konaklamaya rahatlık getirdiği dile getiriliyor.


Bu arada, Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars Havaalanı'na 50 km uzaklıkta. Kayak tesislerine en yakın havaalanı olan Kars Havaalanı'ndan 40 dakika ve Erzurum Havaalanı'ndan 90 dakikalık mesafe ile varılabiliyor.


Diğer taraftan, merkeze otobüsle ulaşmak da mümkün. Sarıkamış ilçe merkezine 10 dakikalık mesafede olan kayak merkezine ulaşım ise özel araçlarla sağlanıyor.


Konaklama ve diğer hizmetlerde ise kayak merkezinde 2'si devlet konukevi olmak üzere konaklama yerleri bulunuyor. Tesislerde kayak öğretmeni ve kiralık kayak malzemesi temini mümkün olup ilk yardım, güvenlik ve sağlık hizmetleri verilmektedir. Sarıkamış ilçesindeki konaklama yerleri ve hastanelerden istifade edilmektedir. Helikopter pisti olarak askeriyeden yararlanılıyor.


Mekanik tesisler ve pistler, saatte 2 bin 400 kişi kapasiteli, bilgisayar donanımlı telesiyej sistemi 2635 mt yüksekliğindeki Cıbıltepe'de, kayak severler için arzuladıkları zorluk derecesinde 5 pistin bulunduğu iki lift yeralıyor. Bin 700 mt uzunluğundaki birinci lift, kayak sporuna yeni başlayanlar için ideal bir eğime sahip 3 km uzunluğunda bir pistle kayak merkezine bağlanıyor. 2 bin 600 mt uzunluğundaki ikinci lift ise 4 pist ile birinci lifte bağlanıyor. Sarıçam ormanlarıyla kaplı zirveden aşağıya doğru inmeye başlandığında; en güzel çam yeşilinin, ormanların melodik uğultusunun, cıvıl cıvıl kuş seslerinin, sincapların, en güzel kar beyazının eşliğinde, 7 kilometrelik iniş keyfi yaşanabiliyor.


Sarıkamış'ı diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özelliği, bölgeye yağan kar cinsi ve doğal güzelliği. Kayak sporu için oldukça elverişli ve dünyada sadece Alplerde olan toz kristal kar, Türkiye'de tek Sarıkamış'ta mevcut.


Yılın büyük bir bölümünün güneşli geçmesine rağmen kar, ilk yağdığı günkü tazeliğini yitirmeyip, kayak severlere pırıl pırıl piste, güvenle kayma zevki veriyor. Sarıkamış'ta bulunan kayak pistleri sarıçam ormanlarıyla çevrili olduğundan, pistlerde çığ tehlikesi bulunmuyor.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 04:38 Kaynak: CHA"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?" anketinde Erdoğan ipi göğüsledi
Tartıştığı eski sevgilisini ve arkadaşını öldüren zanlının söylediği kan dondurucu ifadeler ortaya çıktı Yaşlı adam, kız çocuğuna istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı