Son Dakika Haberleri: Sarıkamış Şehitleri Anılıyor

Sarıkamış Şehitleri Anılıyor

4 yıl önce

GAZİANTEP/MALATYA/ADIYAMAN/ Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Şanlıurfa'da Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Sarıkamış Şehitleri Anılıyor, System.String[]
GAZİANTEP/MALATYA/ADIYAMAN/ GaziantepMalatya, Adıyaman ve Şanlıurfa'da  Sarıkamış Harekatı'nın 101. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce organize edilen yürüyüş Demokrasi Meydanı'nda başlandı.

Ellerinde bayraklar bulunan katılımcılar, Hürriyet Caddesi,  Atatürk Bulvarı ve Büyükşehir Belediyesi önündeki viyadükte yürüdükten sonra yeniden Demokrasi Meydanı'na geldi.

Yürüyüşe, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, öğretmenler ve çok sayıda kişi katıldı. 

Malatya 

Malatya'da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce organize edilen yürüyüş, Çöşnük Mahallesi İnderesi mevkisindeki Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge Müdürlüğü önünde başladı.

Ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir getirip, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atan grup, "Vefakar gençlik fedakar ecdadını unutmayacak", "Ruhunuz şad olsun" yazılı pankartlarla Beydağı eteklerindeki karlı yolda 3 kilometre yürüdü.

Daha sonra saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı'nı okudu. Şehitler anısına Kuran-ı Kerim okunarak, dua edildi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Sadi Fındıklı, burada yaptığı konuşmada, yürüyüşle 101 yıl önce Allahuekber Dağları'nda şehit olan askerleri yad ettiklerini söyledi.

Vatan savunması için şehit olanları rahmet ve saygıyla andıklarını belirten Fındıklı, şöyle dedi:

"Yaklaşık 30 yıldır başımıza bela olan bölücü terör örgütü ve yandaşlarıyla mücadeleler sırasında hayatlarını kaybeden askerlerimiz, polislerimiz, kamu görevlilerimizi de rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Gençler, ülkemiz üzerinde oynanan oyunların yoğunlaştığı bu dönemde, aziz şehitlerimizin hatırına birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu bozacak faaliyetlere pirim vermeyerek, hep beraber ay yıldızlı bayrağımızın altında tek millet olmanın bilinciyle var gücümüzle çalışmalıyız."

Yürüyüşe Vali Yardımcısı Şamil HorasanlıTürkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Malatya Şubesi Başkanı Duran Şahin, sporcular, izciler, Gençlik Merkezine devam edenler ve aileleri katıldı.

Adıyaman

Adıyaman'da da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından tertiplenen yürüyüş, Adıyaman Lisesinin önünde başladı.

Türk bayrakları taşıyan gruptakiler, yaklaşık 2 kilometre yürüdü.

Adıyaman Valiliğinin önünde tamamlanan yürüyüşün ardından tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nı söyleyen katılımcılar adına iki genç tarafından, Atatürk Büstü'ne çelenk sunuldu.

Program, öğrencilerin şiirler okumasının ardından son buldu.

Yürüyüşe, Vali Mahmut Demirtaş, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İbrahim Koyuer, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, kurum ve kuruluşların müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle çok sayıda vatandaş katıldı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa'da Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğünce düzenlenen yürüyüş,  Rabia Meydanı'nda başlandı.

Gruptakiler, ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir getirerek Şehitlik Çamlık Anıtı önüne geldi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, İl Müftüsü İhsan Açık ve beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Çiftçi, yaptığı konuşmada, Enver Paşa komutasındaki Türk birliklerinin 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihlerinde Sarıkamış'taki Allahuekber Dağları'nda Rus kuvvetlerini püskürtmek istediğini ancak 60 bin askerin şiddetli soğuk, açlık, yetersiz kıyafet gibi sebeplerle şehit düştüğünü ifade etti.

Vatan toprağının her metrekaresinde bir şehidin yattığını belirten Çiftçi, "Bizler canını bu mukaddes vatan için hiçe sayan ecdadın torunlarıyız. Yüzyıl önce nasıl ki düşmana geçit vermediysek bugün de aynı düşmana asla geçit vermeyeceğiz" dedi.

Etkinlik, Müftü Açık'ın dua etmesiyle sona erdi.İş Kadını Leyla Alaton: Erdoğan'ı Son Derece Feminist Buluyorum İskenderpaşa Cemaati, Cumhur İttifakı'nı Destekleyecek Çin Borsasından Bir Günde 1,6 Milyar Dolar Çıktı