Sarıkaya İçin HSYK'ya İzin Çıktı - Son Dakika

Sarıkaya İçin HSYK'ya İzin Çıktı

16.02.2012 14:39
Sarıkaya İçin HSYK'ya İzin Çıktı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Savcı Sadrettin Sarıkaya hakkındaki incelemeye izin verdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya hakkında soruşturma izni verdi.

Bu arada hakkında inceleme başlatılan savcı Sadrettin Sarıkaya 'odasına girildiğinden şüphelenerek' güvenlik kamerası görüntülerini inceletti.

HSYK, kamuoyunda "KCK soruşturması" olarak bilinen soruşturma kapsamında, MİT görevlileri hakkındaki çeşitli iddiaları içeren bilgi ve belgelerin basında yer alması nedeniyle "soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiği" gerekçesiyle resen inceleme başlatmıştı. Bunun sonucunda, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya hakkında inceleme yapılmak üzere kurul müfettişi görevlendirilmesi hususunda Kurul Başkanı'na teklifte bulunulmasına oy birliği ile karar verilmişti.

Adalet Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, HSYK Başkanı olan Bakan Sadullah Ergin'in Sarıkaya hakkında inceleme yapılmasına izin verdiği öğrenildi.

HSYK, Sarıkaya'nın soruşturmanın gizliliğini ihlal edip etmediğini araştıracak. İnceleme sonucu Sarıkaya'nın soruşturmada herhangi bir kusuru ortaya çıkarsa Sarıkaya hakkında soruşturma açılıp açılmamasına karar verilecek.

SAVCI SARIKAYA'DAN "ODAMA BİRİSİ Mİ GİRDİ?" İNCELEMESİ

KCK soruşturması kapsamında MİT mensuplarını ifadeye çağıran özel yetkili savcı Sadrettin Sırakaya, başsavcılık tarafından "soruşturmanın gizliliğini ihlal" ettiği gerekçesiyle dosyadan alımıştı. HSYK da Sarıkaya hakkında aynı gerekçelerle inceleme başlattı. Sarıkaya'nın yürüttüğü soruşturma dosyasında bazı belgeler basında yer aldı. Bu nedenle dosyadan alınan ve hakkında inceleme başlatılan Sarıkaya, 'odasına girildiğinden şüphelenerek' güvenlik kamerasını inceletti.

Adliyenin beşinci katındaki odasını başka bir savcı ile paylaşan Sarıkaya'nın odanın kapısının açarken zorlandığı ve kendisinden habersiz 'odasına girildiğinden şüphelendiği' öğrenildi. Bu şüphe üzerine harekete geçen savcı Sarıkaya, adliye polisini haber verdi. Adliyede görevli Bilgi İşlem Sorumlusu, polis ile birlikte odanın bulunduğu koridordaki güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. İnceleme sonucunda savcının odasına izinsiz giren bir kişi tespit edilemedi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sarıkaya İçin HSYK'ya İzin Çıktı - Son Dakika


Advertisement