Sarımsak Festivali Başladı! - Son Dakika

Sarımsak Festivali Başladı!

16.08.2013 10:34
Sarımsak Festivali Başladı!

'Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali', tarihi köprüde, festival kurdelesinin kesilmesiyle başladı.

Açılışın ardından, kortej eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na kadar yüründü. Burada okunan İstiklal Marşı'nın ardından yöresel ürünlerin sergilendiği standı ile üstü kapanan pazar yerinin ve 4'üncü Pompeiopolis Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışı yapıldı.

Burada önce Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin ardından AK Parti Genel Başkan yardımcısı Sülayman Soylu konuştu. Soylu, son günlerde Ortadoğu'da yaşanan olaylara dikkat çekerek, "Biz bin yıldır bu topraklardayız, biz bin yıldır bu topraklarda sadece fetihler sadece cengaverlikler sadece cesaret ortaya koymadık, biz bin yıldır bu topraklarda birincisi bize emanet edilen bu toprakların daha önceki medeniyetlerin sahibi olduk biz yine bu topraklarda kendi medeniyetimizin, kendi değerlerimizin, kendi ananemizi, kendi göreneğimizi, kendi kardeşliğimizi belki dünyanın unutmaya yüz tuttuğu bütün değerleri öz güvenimizle beraber bu bin yıldır inşaa ettik ve inşaa etmeye devam ediyoruz. Bugün belki de bütün dünyanın suskunluk içerisinde olduğu bu günde Ortadoğu'yu yeniden kaos dönemine yeniden bir kargaşaya yeniden bir katle yeniden öldürmeye o çocukları o insanların geleceğe yönelik hayallerini söndürmeye yönelik bir anlayışla bugün niçin bin yıldır bu topraklarda güçlü olmak zorunda olduğumuzu bir kere daha iman ederek anlıyoruz. Bu toprakların şifresi birlik ve beraberliktir bu toprakların özü huzur ve istikrardır.'' dedi.

Festivale Bosnahersek, Filistin, Polonya, K.K.T.C., Endonezya ve Kırgızistan'ın yanı sıra İzmir ve Taşköprü Halk Eğitim Merkezi folklor ekipleri katıldı. 18 Ağustos pazar akşamı sona erecek festival boyunca ekipler, çeşitli yerlerde gösteriler sunacak.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sarımsak Festivali Başladı! - Son Dakika


Advertisement