Sarkozy: "Dünya Kaddafi'den Kurtuldu Yakında Esad'dan da Kurtulacak" - Son Dakika

Sarkozy: "Dünya Kaddafi'den Kurtuldu Yakında Esad'dan da Kurtulacak"

17.02.2012 16:48
Sarkozy:

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'deki gelişmelerden duydukları endişeyi dile getirerek, Suriye vatandaşlarına, gıda dahil gerekli desteği sağlama sözü verdiler.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve İngiltere Başbakanı David Cameron, Suriye'deki gelişmelerden duydukları endişeyi dile getirerek, Suriye vatandaşlarına, gıda dahil gerekli desteği sağlama sözü verdiler.

Elysee Sarayı'nda Cameron ile yaklaşık bir saatlik görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Sarkozy, "dünyanın yakında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan kurtulacağını" söyledi.

Sarkozy, "Dünya, Libya diktatöründen kurtuldu. Kendi halkını katleden Suriye diktatörü Beşar Esad'dan da yakında kurtulacaktır" ifadelerini kullandı.

Bir diktatörün kendi halkını katletmesini kabul edemeyeceklerini belirten Sarkozy, "Fakat devrim dışarıdan olmaz, o toprakların içinden doğmalıdır" dedi.

Cameron ise, Suriye'de sivillere yönelik işlenen cinayetleri "dehşet verici" olarak niteleyerek, Esad rejimini, vatandaşlarını "kesmekle" suçladı.

Liderler görüşmede, dışarıdan bir askeri müdahale olmadan, Özgür Suriye Ordusu'na nasıl yardım yapılacağını müzakere ettiklerini söyledi.

Muhaliflere lojistik ve diplomatik destek verilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirten Sarkozy ve Cameron, ayrıca sivillere gıda dahil gerekli yardımların yapılması gerektiğini vurguladı.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmede Fransa Başbakanı François Fillon, Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Savunma Bakanı Gerard Longuet, Mali işlerden sorumlu Endiüstri ve Sanayi Bakanı Eric Besson ile Genelkurmay Başkanı Amiral Edouard Guillaud hazır bulundu.

Cameron'un heyetinde Başbakan Yardımcısı Nick Clegg,

Dışişleri Bakanı William Hague, Savunma Bakanı Philip Hammond, Enerji Bakanı Ed Davey ve İngiltere Genelkurmay Başkanı David Richards yer aldı.

Sarkozy, Cameron ile Suriye'nin yanı sıra Libya, Afganistan ve İran başta olmak üzere dünya gündemini işgal eden sıcak gelişmeleri ele aldıklarını söyledi.

Fransa ile İngiltere arasında geleneksel olarak ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkiler dışında, savunma alanında işbirliği üzerinde durduklarını ifade eden Sarkozy, iki ülkenin gelecekte, müşterek insansız uçak geliştirilmesi konusunu görüştüklerini söyledi.

Sarkozy, "Sivil amaçlı nükleer enerji endüstrisinde çalışan kamu ve özel sektör kuruluşları, eğitim, araştırma, kalkınma ve güvenlik de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda daha yakın işbirliğine nasıl gidebileceğimizi konuştuk" dedi.

Ortak basın toplantısında ayrıca, İngiltere'nin, nükleer enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi için Fransa ile ortak bir projesi bulunduğuna dikkat çekildi.

Cameron, bu proje ile nükleer enerji alanında yaklaşık 500 milyon sterlin değerinde ticari anlaşmalar yapılacağını ve İngiltere'de bin 500 kişiye iş imkanı sağlanacağını belirtti.

Liderler, İngiltere ve Fransa hükümetlerinin, "nükleer alandaki acil durumlara uluslararası düzeyde daha iyi yanıt verilebilmesi ve sivil hayatta kullanılacak nükleer enerjinin güvenliği için işbirliği ve yararlı uygulamaların teatisi konusunda ortak çerçeve oluşturulması amacıyla, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'yla birlikte çalışma "düşüncesinde olduklarını dile getirdi. - PARİS

Sarkozy: Dünya Kaddafi'den Kurtuldu Yakında Esad'dan da Kurtulacak

- Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Sarkozy: 'Dünya Kaddafi'den Kurtuldu Yakında Esad'dan da Kurtulacak' - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! MİT operasyonuyla kırmızı bültenle aranan PKK terör örgütünün Metina sorumlusu öldürüldü UEFA, Şampiyonlar Ligi formatını değiştirecek! Üzerinde durulan 2 plan var Yerli otomobil TOGG'un pili Türkiye'de üretilecek Bakan Koca'nın işe giden vatandaşlar için sunduğu çözüm önerisi yorum bombardımanına tutuldu Kızgın damadın ormanlık alanı sulayarak yetiştirdiği mantarlar yok satıyor Babasını öldüren genç, "Ailevi sorunlarımız vardı" dedi Rus gazeteci Ermeni cephesinden bildirdi: Dayanılmaz bir koku var, askerlerin cesetleri ortalıkta duruyor Öğretmen dizisi, 9. bölümle ekran macerasını noktalayacak