Sarkozy: Fransa'da Durum Acil - Son Dakika

Sarkozy: Fransa'da Durum Acil

18.01.2012 15:38
Sarkozy: Fransa'da Durum Acil, System.String[]

Nicolas Sarkozy, sendika liderleri ve işadamlarının katıldığı istihdamla ilgili acil toplantıya başkanlık etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, sendika liderleri ve işadamlarının katıldığı istihdamla ilgili acil toplantıya başkanlık etti.

Cumhurbaşkanlığı bürosundan yapılan açıklamaya göre, Sarkozy, kapalı kapılar ardında yapılan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "Fransa'da ekonomik durum Avrupa'da olduğu gibi çok vahim. Durum acil" dedi.

Fransa'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminden sadece üç ay önce bu tür toplantılarla siyaset yaptığı eleştirilerini reddeden Sarkozy, "Seçimler var diye ekonomik yaşam ve işten atmalar duruyor mu- Seçimler var diye düşünmeyi ve iş yapmayı durdurmalı mıyız-" diye konuştu.

Fransa'nın asıl rakibinin Almanya olduğunu belirten Sarkozy, Fransa'da işçilik maliyetlerinin 2000 ve 2009 yılları arasında yüzde 20 arttığını, Almanya'da ise bu oranın yüzde 7 olduğunu kaydetti. Sarkozy, Fransa'da aylık 2 bin 500 avro kazanan işçinin işverenlere maliyetinin Almanya'nın iki katı olduğunu ifade etti.

Sarkozy, işletmelere yardımcı olmak için işverenlerin sağlık ve emeklilik geliri maliyetlerinin azaltılması ve satış vergilerinin artırılmasını savundu.

Fransa'da sendikalar işçilerin, Fransız şirketlerin hala kar etmeye devam ettiği dönemde finansal krizin bedelini ödememesi gerektiğini belirtiyor ve Sarkozy'i, seçimler öncesinde baştan savma çözümler peşinde olmakla suçluyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) geçen hafta cuma günü Fransa'nın "AAA" olan uzun vadeli kredi notunu "AA+"ya çekmişti.

PARİS

Sarkozy: Fransa'da Durum Acil

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Sarkozy: Fransa'da Durum Acil - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Hurdacı, sokak ortasında önce kollarını kesti sonra jileti boğazına dayadı Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor AK Parti'nin İstanbul'da 22 ilçe başkanını görevden aldığı iddia edildi Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisi'ni geri çağırdı Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot