Sarp Kuray'ın 21 Yıllık Davası 6. Kez Yargıtay'da - Son Dakika

Sarp Kuray'ın 21 Yıllık Davası 6. Kez Yargıtay'da

11.06.2014 14:28
Sarp Kuray'ın 21 Yıllık Davası 6. Kez Yargıtay'da, System.String[]

"Yasa dışı 16 Haziran Örgütü'nü kurup yönettiği" gerekçesiyle yargılanan ve AİHM'in ihlal kararı sonrası yeniden yargılanarak tekrar müebbet hapis cezasına çarptırılan tutuklu sanık Sarp Kuray hakındaki dava 6. kez Yargıtay'ın önüne geldi Kuray'ın avukatları, AİHM'in ihlal kararı doğrultusunda Kuray hakkındaki kararın bozulmasını ve tahliyesini talep etti Daire, Kuray hakkındaki kararını 2 Temmuz 2014'te verecek.

"Yasa dışı 16 Haziran Örgütü'nü kurup yönettiği" gerekçesiyle 1993 yılından bu yana yargılanan tutuklu sanık Sarp Kuray hakkındaki davanın temyiz duruşması Yargıtay 9. Ceza Dairesinde yapıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Kuray hakkında verdiği ihlal kararı sonrası yeniden yargılanan ve tekrar müebbet hapis cezasına çarptırılan Sarp Kuray hakkındaki davanın temyiz duruşmasını, Sarp Kuray'ın eşi sinema sanatçısı Nur Sürer ile yakınları izledi.

Sarp Kuray'ın avukatı Altan Görkem Gürcan, AİHM kararında, tanıkların yeniden dinlenilmesi ve diğer tüm işlemlerin de yenilenmesi gerektiğinin belirtildiğini aktararak, bu karar doğrultusunda kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin yerel mahkemece reddedildiğini söyledi.

AİHM kararına göre, 21 yıldır yargılanan Kuray hakkındaki ses kayıtlarının ve tanık ifadelerinin de hükme esas alınmayacağını savunan Gürcan, 21 yıllık yargılama süresince bu ses kayıtlarının kendisine ait olup olmadığının hiçbir hakim tarafından Kuray'a sorulmadığını ifade etti.

Kuray'ın diğer avukatı Saygın Bedri Gider de savunmasında, eski Polis Akademisi Öğretim Üyesi Önder Aytaç'ın bir makalesinde "... Sarp Kuray'ın içeri tıkılıp, 16 Haziran Örgütü'nün, Devrimci Karargah adına devşirilmesi ile ilgili acaba Hanefi Avcı bildiklerini şimdi değilse ne zaman anlatacaktır?..." ifadelerine yer verdiğini belirtti.

Konuyla ilgili İstanbul Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Gider, "68 gençlik hareketinin yaşayan tek lideri Sarp Kuray'dır. Diğerleri Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'dır. Bazı gizli güç odakları bu sembol isimleri pasifize etmek istemiştir. Bu hususlar aydınlatılmadan sonuçlandırılan bu dava vicdanlarda yara bırakır. 21 sene süren, 12 ayrı karar barındıran ve Türk Ceza Kanunu'nun 3 ayrı hükmünden mahkumiyet almış Sarp Kuray davasında 'şaibe yoktur' demeyeceğinize inanıyorum" diye konuştu.

Kuray'ın avukatları, AİHM'in ihlal kararı doğrultusunda Kuray hakkındaki kararın bozulmasını ve tahliyesini talep etti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kuray hakkındaki kararını 2 Temmuz 2014'te açıklayacak.

-Davanın geçmişi

Sarp Kuray hakkında, "Yasa dışı 16 Haziran Örgütü'nü kurup yönettiği ve örgüt adına 1986-1990 yılları arasında öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği" iddiasıyla 1993 yılında dava açıldı.

Davaya bakan İstanbul 1 No'lu DGM Kuray'ın beraatına karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Sarp Kuray'ın "yasa dışı örgüt lideri olmak" suçunu düzenleyen TCK'nın 168. maddesinin 1. fıkrası uyarınca cezalandırılması gerektiğini belirterek kararı "esastan" bozdu.

Bunun üzerine, tekrar İstanbul 1 No'lu DGM'de yargılanan Kuray, bu kez "yasa dışı 16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu" gerekçesiyle 12 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Temyiz üzerine dosyayı tekrar inceleyen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kuray hakkında TCK'nın "Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs etmek" suçunu düzenleyen 146. maddenin 1. fıkrasınca dava açıldığı, ancak "yasa dışı örgüt yöneticisi olmak" suçundan hüküm kurulduğu gerekçesiyle mahkumiyet kararını bu kez "usulden" bozdu.

Bozma üzerine tekrar yargılama yapan mahkeme, Kuray'ı bu kez "16 Haziran Hareketi adlı örgütün yöneticisi olduğu" gerekçesiyle 12 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

Bu kararın da temyiz edilmesi üzerine Yargıtay, TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrasına göre hüküm kurulması gerektiğine işaret ederek, yerel mahkeme kararını tekrar bozdu.

Bu karar üzerine Kuray hakkında yargılamayı yapan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı, eski TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca müebbet hapis cezasına çarptırdı. Bu karar da temyiz edildi ve dosya 4. kez Yargıtay'ın önüne geldi.

Bu kararın ardından davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını bu kez "eksik imza ve sanık adının tutanağa yanlış yazıldığı" gerekçeleriyle "usulden" tekrar bozdu.

Usul eksikliklerini gideren mahkeme, 2008 yılında Kuray'a yeniden TCK'nın 146. maddesi gereğince müebbet hapis cezası verdi ve bu karar, 5. kez geldiği Yargıtay'da onandı.

-AİHM'in kararıyla yeniden başlayan dava

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin onamasıyla kesinleşen kararla ilgili Kuray'ın avukatlarınca Mart 2009'da başvuru yapılan AİHM, 2012 yılının temmuz ayında verdiği kararla, "savunma taleplerinin göz ardı edildiği ve yargılama süresinin makul olmadığı" gerekçesiyle Türkiye'yi 10 bin avro tazminatla cezalandırmıştı.

AİHM kararının ardından Kuray'ın avukatları, 2012 yılı eylül ayında yargılamanın yapıldığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesine, "infazın ertelenmesi ve yargılamanın yeniden başlaması" talepleriyle başvurmuş ve mahkeme de infazın ertelenmesini reddedip, yargılamanın yeniden başlamasına karar vermişti.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanan tutuklu sanık Sarp Kuray, yeniden müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. - Ankara

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sarp Kuray'ın 21 Yıllık Davası 6. Kez Yargıtay'da - Son Dakika


Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Cüneyt Özdemir, Ekrem İmamoğlu'nu eleştirdi: 5 tane galericiyle baş edemiyorsun, Doğu Akdeniz'de ne yapacaksın? Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: Çok net ifade edeyim ki; yapılmayacak Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Koronavirüse yakalanan ünlü oyuncu Bahar Şahin diziden ayrıldı