Son Dakika Haberleri: Satmak İçin Ürün Bulamayınca Kızdı, Kendi Serasını Kurdu

Satmak İçin Ürün Bulamayınca Kızdı, Kendi Serasını Kurdu

8 gün önce

Satmak için ürün bulamayınca kızdı, kendi serasını kurdu Pazar esnafı şimdi kendi serasında aylık 3 ton istiridye mantarı yetiştiriyor Ürünün bir bölümünü Bilecik'te pazarlara ve pazarcılara veriyor, çoğunu İstanbul'a gönderiyor" İstiridye mantarı üreten ve satan Ersin Güler, "Tezgahlarımız...

Satmak için ürün bulamayınca kızdı, kendi serasını kurdu
Pazar esnafı şimdi kendi serasında aylık 3 ton istiridye mantarı yetiştiriyor
Ürünün bir bölümünü Bilecik'te pazarlara ve pazarcılara veriyor, çoğunu İstanbul'a gönderiyor"
İstiridye mantarı üreten ve satan Ersin Güler,
"Tezgahlarımız boş kalıyor, o yüzden kızdım bu işe girmeye karar verdim"
"Artık sebze ve meyve haline gitmeden önce seraya gelip taze taze istiridye mantarı toplayıp pazara sunuyoruz"
"Etten hiçbir farkı yok olmayan bu mantarlar 15-20 liralık fiyatı ile yiyebileceğimiz en güzel besin"

BİLECİK - Bilecik'te pazarcılık yapan bir vatandaş, satmak için zaman zaman bulamadığı istiridye mantarının serasını kurdu. Serada ayda 3 ton istiridye mantarı yetiştiren pazarcı, hem tezgahına istediği kadar ürün koymanın, hem de müşterilerine taze günlük mantar yetirmenin mutluluğu yaşıyor.
Bilecik'te her hafta pazar ve pazartesi günleri kurulan pazarda çeşitli sebze, meyve ve istiridye mantarı satan Ersin Güler, sebze ve meyve halinde satmak için istiridye mantarı bulamaması üzerine bir sera kurarak istiridye mantarı yetiştirmeye başladı. Ayda 3 ton verim aldığını İHA muhabirine anlatan Güler, "Bilecik'te esnaflık yapıyorum. Tezgahlarda kültür ve istiridye mantarı satıyoruz. 120 metre kare bir çadırımız var şuan ve aylık 3 ton verim alıyoruz. Bunun 1 tonunu Bilecik'te pazarlara ve pazarcılara veriyoruz, 2 tonunu ise İstanbul'a gönderiyoruz. Sürekli buzhaneli arabalarla gelip alıyorlar" dedi.
"Her verime biz flaş diyoruz"
Yapılan işin detaylarını anlatan Güler; "Bu komposlardan 3 flaş alınıyor. Her verime biz flaş diyoruz. İlk hafta birinci flaşı aldıktan sonra iki hafta duruyor. İki hafta sonra ikinci flaşları başlıyor. O hasat bittikten sonra üçüncü flaşa geçiyor tabi üçüncü flaş en az kısmı. Üçüncü flaşı da aldıktan sonra komposlar bitiyor. Ondan sonra üretimhane tekrar temizleniyor sağlıklı bir şekilde. İlaçları var özel. Ondan sonra tekrar içeriye kompos koyuyoruz. Üretim böyle devam ediyor" dedi.
"Pazar sabahları toplayıp tezgaha çıkartıyoruz daha taze oluyor"
Ersin Güler; sebze ve meyve haline gitmeden önce seraya gelip taze taze istiridye mantarı topladığı anlatarak, "Böyle yapınca halkımız daha memnun bu şekilde. Dışarıdan geldiğinde bir gün önce toplandığı için mantar kendini zaten bozuyor. Çok çabuk bozulan bir şey sıcağa gelmiyor" dedi.
"İstiridye mantarı Bilecik'e Antalya arabalarıyla geliyor"
İstiridye mantarının Bilecik'te yetişmediği ve Antalya arabalarıyla sebze haline geldiğini oradan da pazara çıktığı anlatan Güler; "Bilecik'te istiridye mantarını bulamıyoruz. Antalya arabalarıyla geliyor ve istediğimiz zaman bazen olmuyor. Tezgahlarımız boş kalıyor o yüzden kızdım ve bu işe girmeye karar verdim, şuan herhangi bir boşluk olmuyor. Her hafta tezgahlarımıza istiridye mantarını koyabiliyoruz. Pazarcılara toptan veriyoruz ve halkımız bunu 12 ile 15 TL arasında yiyor. Herkesin yemesini tavsiye ederim. Etten hiçbir farkı yok ve çok faydalı. Bu paralara yiyebileceğimiz en güzel besin diyelim" dedi.
Satmak İçin Ürün Bulamayınca Kızdı, Kendi Serasını Kurdu
Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 08:28 Kaynak: İHAMathieu Valbuena, Fenerbahçe'ye Veda Etti! Eren Derdiyok'tan Galatasaray'a Buruk Veda CHP İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu, Saadet Partisi'nin İftarına Katıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanatçılarla Bir Araya Geldi: Opera Binasını 2021'de Bitireceğiz