SATSO Başkanı Altuğ, nisan ayı ihracat verilerini değerlendirdi Açıklaması - Son Dakika

SATSO Başkanı Altuğ, nisan ayı ihracat verilerini değerlendirdi Açıklaması

04.05.2021 14:19
SATSO Başkanı Altuğ, nisan ayı ihracat verilerini değerlendirdi Açıklaması, System.String[]

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Türk ihracatçısının dünya üretimindeki küresel değişim dengelerini, fırsatları ve ihtiyaçları doğru analiz ederek üretim modellerini bu ihtiyaca göre biçimlendirmeye devam ettiğini bildirdi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Türk ihracatçısının dünya üretimindeki küresel değişim dengelerini, fırsatları ve ihtiyaçları doğru analiz ederek üretim modellerini bu ihtiyaca göre biçimlendirmeye devam ettiğini bildirdi.

Altuğ, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ihracatının nisanda yüzde 109 artışla 18,8 milyar dolar olarak açıklandığını hatırlattı.

Bu rakamla Türk ihracatçısının tüm zamanların en yüksek nisan ayı ihracat ve cumhuriyet tarihinin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaşma başarısı sergilediğine işaret eden Altuğ, "Türk ihracatçısı dünya üretimindeki küresel değişim dengelerini, fırsatları ve ihtiyaçları doğru analiz ederek üretim modellerini bu ihtiyaca göre biçimlendirmeye devam etmektedir." ifadesini kullandı.

Altuğ, ihracatçı firmaların üretim bilinçlerini her geçen gün daha da geliştirerek dünyayla sıkı rekabet eder pozisyonundaki yerini yükseltmeye devam ettiğini aktararak, Türkiye'nin çalışkan, üreten, geliştiren bir ülke olduğunu da tüm dünyaya tescil ettiğini vurguladı.

Sakarya'nın hem üretim potansiyelini geliştirmeye hem de bunu ihracat rakamlarına yansıtmaya devam ettiğini belirten Altuğ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2020 yılı Nisan ayında Kovid-19 salgını tedbirleri nedeniyle tüm dünyada yaşanan sert düşüşten şehrimiz de etkilenmişti. 2021 yılı nisan ayı ihracat rakamlarımız da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1170'lik artışla 460 milyon 612 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamlar ve yükseliş değerleri, Sakarya üreticisinin salgının etkilerine rağmen üretmeye devam ettiğini gösteriyor."

Kentin yılın ilk 4 aylık toplam ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40'lık artış gösterdiğini aktaran Altuğ, "2020 yılında gerçekleştirdiğimiz toplam ihracatın yüzde 40'lık kısmına 2021 yılının ilk 4 aylık döneminde ulaşma başarısını da göstermiş bulunuyoruz. Bir önceki aya göre kıyasladığımızda ise yüzde 4'lük bir düşüş de yaşanmıştır." ifadesini kullandı.

Altuğ, Sakarya'dan nisan ayında yaklaşık 30 sektöre ait ürünlerin 126 ülkeye ihraç edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Ürettikçe gelişen, rekabet eden, katma değer sağlayan, istihdam sağlayan tüm üreticilerimize teşekkür ediyoruz. Türkiye bu motivasyonla üretimde, ürettiği ve geliştirdiği ürünlerle bir marka olacaktır. Bunun kazancı da tüm ülkemizin ve milletimizin, gelecek yıllardaki neslimizin olacaktır."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel SATSO Başkanı Altuğ, nisan ayı ihracat verilerini değerlendirdi Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Yasak aşk yaşayan ikilinin şüpheli ölümü! Ağaca asılı halde bulundular Yasak aşk yaşayan ikilinin şüpheli ölümü! Ağaca asılı halde bulundular Ekranlarda büyük yıkım! 3 dizi art arda final yapıyor Ekranlarda büyük yıkım! 3 dizi art arda final yapıyor Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı Uyuşturucu baronu Cemal Nayır hayatını kaybetti Uyuşturucu baronu Cemal Nayır hayatını kaybetti Cami hoparlöründen beddua gibi kaside! Soruşturma başlatıldı Cami hoparlöründen beddua gibi kaside! Soruşturma başlatıldı Oğlunun vurulduğunu gördü, tarlaya girip oğlunu vuranı öldürdü Oğlunun vurulduğunu gördü, tarlaya girip oğlunu vuranı öldürdü
Advertisement