Saü, 2 Milyon Euroya Alınan Makineyi 800 Bin Eruoya Üretebilecek - Son Dakika

Saü, 2 Milyon Euroya Alınan Makineyi 800 Bin Eruoya Üretebilecek

06.01.2012 11:30
Saü, 2 Milyon Euroya Alınan Makineyi 800 Bin Eruoya Üretebilecek, System.String[]

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Yavuz Soydan'ın öncülüğünü yaptığı proje ile büyük çaplı CNC yatay işleme tezgahı artık Türkiye'de üretilebilecek.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Soydan'ın öncülüğünü yaptığı proje ile büyük çaplı CNC yatay işleme tezgahı artık Türkiye'de üretilebilecek. Soydan'ın 'CNC Yatay İşleme Tezgahı Tasarımı ve Prototip İmalatı' projesi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından San-Tez projeleri kapsamında desteklenmeye uygun bulundu.

Proje tamamlandığında kendisi gibi büyük makinalar yapabilen CNC yatay işleme tezgahının Türkiye'de üretimi mümkün olacak. Bu makinanın en temel özelliğinin yerli olması ve Türkiye'de bu boyutlarda ilk defa yapılıyor olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Soydan, "Bu proje kapsamında yapılacak çalışmalar ile 8000 bin milimetre çarpı(x) 4000 milimetre x 1500 milimetre boyutlarında CNC Yatay işleme tezgahı tasarımı ve prototip imalatı gerçekleştirilecek." dedi.

OTOMOTİV VE ENERJİ SANAYİNİN BEL KEMİĞİ Bu makinanın özellikle otomotiv sektörü ve enerji sektörü için vazgeçilmez bir yapı taşı olduğunu ifade eden Soydan, "Bu makine, otomotiv ve enerji sektörü için vazgeçilmezlerinden. Bu makine olmadan bunları yapmanız mümkün değil. Ayrıca böyle büyük bir makinanın parçalarını üretebilmek için yine böyle büyük bir tezgaha ihtiyacınız var. Dolayısıyla bu makina sanayinin bel kemiği ve ana unsurlarından birisi olacaktır' açıklamasında bulundu. Soydan, yurtdışında bu makinanın 2 milyon euro alındığını, kendilerinin üreteceği makinenin ise 800 bin euro civarında olacağını belirterek, "Bu tezgahlar ile büyük otomotiv kalıpları için strafor model işlenmesi, dökülen kalıpların işlenmesi, doğrudan konsept tasarımların prototiplerinin işlenmesi sağlanacaktır. Ayrıca rüzgar santral gövdelerinin, tezgah gövdelerinin ve büyük makine parçalarının işlenebileceği tezgah platformu oluşacaktır. Dünyada sayılı firma tarafından üretilen bu tezgahlar ihtiyaca göre sipariş üzerine üretildikleri için oldukça pahalıdırlar." bilgisini verdi.

"ALMAK İÇİN SIRAYA GİRİYOrduK" Soydan, "Bu özelliklerdeki makinaların yurt dışından alabilmeniz için sipariş verip sıraya giriyorsunuz. Siparişi verdikten sonra 2 -3 yıl içinde temin edilebiliyor. Burada yerli imkanlarla yapılacağı için, teslim süreside azalacak ve normal şartlarda 6 ay içinde teslim alınabilecek." diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Soydan'ın yürütücülüğünü yaptığı projede, Prof. Dr. Sadettin Aksoy, Doç. Dr. Sakıp Köksal ve Yrd. Doç. Dr. Ergun Nart yer alıyor.

Saü, 2 Milyon Euroya Alınan Makineyi 800 Bin Eruoya Üretebilecek
Saü, 2 Milyon Euroya Alınan Makineyi 800 Bin Eruoya Üretebilecek
Saü, 2 Milyon Euroya Alınan Makineyi 800 Bin Eruoya Üretebilecek

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Saü, 2 Milyon Euroya Alınan Makineyi 800 Bin Eruoya Üretebilecek - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Seyir halindeki tırın kasasına çarpan geyik telef oldu "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Daha önce aynı erkekle sevgili olan iki kız tekme tokat birbirine girdi! O anlar kamerada