Saü Rektörü Elmas, Kalite Forumu'na Katıldı - Son Dakika

Saü Rektörü Elmas, Kalite Forumu'na Katıldı

27.11.2012 11:00
Saü Rektörü Elmas, Kalite Forumu'na Katıldı, System.String[]

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof.Dr.Muzaffer Elmas, '7'nci Avrupa Kalite Güvence Forumu'na katıldı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, '7'nci Avrupa Kalite Güvence Forumu'na katıldı.

Avrupa Yükseköğretim Alanı'nda '4E' olarak tanımlanan EUA, ENQA, ESU ve EURASHE kuruluşları tarafından düzenlenen '7'nci Avrupa Kalite Güvence Forumu' Estonya'nın Tallinn Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Bu yıl 'Kalite Güvencesi Nasıl Fark Yaratır?' ana teması üzerine yapılan Kalite Güvence Forumu'na, üniversite ve kalite ajanslarının temsilcileri katıldı.

Kalite konusunda uluslararası alanda yapılan çalışmalar ve Avrupa Yükseköğrenim Alanı'nda yapılan çalışmaların ele alındığı Kalite Güvence Forumu'nda, Avrupa Kalite Standart ve Rehberi'nin (ESG) uygulama sürecinde ortaya çıkan zorluklar, yayılmayı hızlandırma için yapılması gerekenler, uygulama örnekleri ve projeler, çalışma grupları tarafından masaya yatırıldı.

Foruma katılan SAÜ Rektörü Elmas, Türkiye'de kalite güvence ajanslarının kurulup gelişme sürecini izleyecek ve asgari standartları ve prosedürleri belirleyecek bir birimin kısa sürede oluşması gerektiği söyledi. Avrupa Yükseköğrenim Alanı kapsamında, Türkiye'de 2005 yılından beri uygulanmaya çalışılan kalite süreci ile ilgili çalışmalarda, EUA kurumsal değerlendirmeleri, ABET ve MÜDEK gibi akreditasyon uygulamaları dışında yeterince uygulama örneği olmaması nedeniyle, bu sürece kendilerinden sonra başlayan ülkelerin daha hızlı yol aldıkları ifade eden Elmas, "Kalite sürecinin temelinde başlarken en mükemmelini yapmak yoktur. Önemli olan köşe taşlarını sağlam kurmaktır. Bu nedenle yükseköğretim kanununda da aynı mantalitenin hakim olması, hızlı değişime ayak uyduracak kısa ve esnek bir yasanın olması oldukça önem taşımaktadır." diye konuştu.

Saü Rektörü Elmas, Kalite Forumu'na Katıldı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Saü Rektörü Elmas, Kalite Forumu'na Katıldı - Son Dakika


Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı Korkutan görüntüler! Koronavirüsten ölenler hastane koridoruna dizildi Kızarmış tavuğun içinden çıkan parça, genç kızı hastanelik etti