Savaş Ay'ı unutmadılar - Son Dakika

Savaş Ay'ı unutmadılar

11.11.2013 14:06
Savaş Ay'ı unutmadılar

Gazeteci-yazar Savaş Ay'ın öncülüğünde Diyarbakır'da 16 yıl önce yürütülen kampanya sayesinde yaptırılan okulun öğrencileri ve öğretmenleri onu unutmadı.

Gazeteci-yazar Savaş Ay'ın öncülüğünde Diyarbakır'da 16 yıl önce yürütülen kampanya sayesinde yaptırılan okulun öğrencileri ve öğretmenleri onu unutmadı.

Önceki gün önce yaşamını yitiren Savaş Ay'ın 1997 yılında öncülüğünü yaptığı "Beyaz Tebeşir Kampanyası" sayesinde Bağlar ilçesine yaptırılan 14 derslikli okuldaki öğrenci ve öğretmenler, Ay'ın vefatı nedeniyle büyük üzüntü yaşıyor. Okul yönetimi, Savaş Ay ile ilgili öğrenciler arasında şiir ve kompozisyon yarışması düzenlerken, öğrenciler de okul panosuna Ay'ın fotoğrafı ve yaşamı ile vefatından duydukları üzüntüyü içeren yazılar astı.

Diyarbakır Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Aslan Özdemir AA muhabirine,1997 yılında ilkokul olarak hizmet vermesi için açılan okula "Beyaz Tebeşir İlkokulu" adı verildiğini belirterek, aynı alanda daha sonra yeni ve büyük bir ilkokul binası yapılınca bu okulun o binaya taşındığını söyledi.

Mevcut binanın da Diyarbakır Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Bu Savaş Ay'ın himmet ve gayreti ile yapılan bir okuldur. O dönem Diyarbakır'da büyük bir okul açığı vardı. Bu nedenle bu okul hiç bir zaman unutulmayacak bir eserdir. Savaş Ay'ı rahmetle anıyoruz, onu kalbimizde yaşatacağız. 14 derslikli okulda 343 öğrenci eğitim görüyor. Rahmetlinin katkısıyla yapıldığı için onu vefatı nedeniyle kompozisyon ve şiir yarışması düzenledik. Yarışma sonucunda derece giren öğrencileri ödüllendireceğiz."

- "Onun sayesinde bu okulda okuyoruz"

10. sınıf öğrencisi Büşra Selda Adıyaman, Savaş Ay'ın öncülüğünde başlatılan kampanya sayesinde eğitim öğretim gördükleri okulun yapıldığını hatırlatarak, "Onun sayesinde bu okulda okuyoruz. Vefat ettiği için çok üzüntülüyüz. Onun için şiir ve kompozisyon yarışması düzenlendi" dedi.

9. sınıf öğrencisi Rojda Çınar da Savaş Ay'ın vefatı nedeniyle okul panosuna duydukları üzüntüyü dile getiren yazı astıklarını vurgulayarak, "O olmasaydı bu okul yapılmazdı. Onu televizyondan izlemiştim. Allah yakınlarına sabır versin, vefatına çok üzüldük" diye konuştu.

Diyarbakır'da evlat nöbetindeki 2 aile daha evladına kavuştu Diyarbakır'da evlat nöbetindeki 2 aile daha evladına kavuştu Diyarbakır'da zehirlenme şüphesiyle 4 işçi hastaneye kaldırıldı Diyarbakır'da zehirlenme şüphesiyle 4 işçi hastaneye kaldırıldı Diyarbakır'da 'Bölgesel Düzeyde Kadın Kooperatifi Çalıştayı' düzenlendi Diyarbakır'da 'Bölgesel Düzeyde Kadın Kooperatifi Çalıştayı' düzenlendi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Savaş Ay'ı unutmadılar - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement