Son Dakika Haberleri: Savaş Mağduru Suriyeli Ahmet, Tasarımlarıyla Görenleri Şaşırtıyor

Savaş Mağduru Suriyeli Ahmet, Tasarımlarıyla Görenleri Şaşırtıyor

3 ay önce

Savaş mağduru Suriyeli Ahmet, tasarımlarıyla görenleri şaşırtıyor 14 yaşındaki Suriyeli mucit, atık malzemelerden yeni ürünler tasarlıyor Suriyeli mucidin yeni hedefi havada, karada ve denizde giden araç üretmekKOCAELİ - Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak 3 yıl önce ailesi ile...

Savaş mağduru Suriyeli Ahmet, tasarımlarıyla görenleri şaşırtıyor
14 yaşındaki Suriyeli mucit, atık malzemelerden yeni ürünler tasarlıyor
Suriyeli mucidin yeni hedefi havada, karada ve denizde giden araç üretmek

KOCAELİ - Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak 3 yıl önce ailesi ile birlikte Kocaeli'nin Kartepe ilçesine yerleşen 14 yaşındaki ve çevresinde "Mucit" olarak tanınan Ahmet Haskir, eski elektronik eşyalardan topladığı malzemelerden çok sayıda icat üretti. Suriyeli Ahmet'in yeni hedefi ise karada, havada ve deniz altında ulaşımda kullanılabilecek bir taşıt icat etmek.
Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde yaşayan Suriye uyruklu 14 yaşındaki Ahmet Haskir, çevresinde gördüğü eski ürünlerden topladığı cihazlarla yeni ürünler tasarlıyor. Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında oradaki evini bırakan Yaser ve İman Haskir, çifti dört çocuğuyla birlikte evlerinden kurtarabildikleri ile 5 kilometre yolu yürüyerek Türkiye'ye sığındılar. Türkiye'ye gelen Haskir ailesi, 3 yıl önce Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde kendilerine yeni bir hayat kurdular. Haskir ailesinin 4 çocuğundan biri olan Ahmet Haskir, Suriye'de başlayan mucitlik hayalini Kartepe'de devam ettiriyor.
Robottan makineye birçok tasarımı var
Bir yandan ilçede eğitimine devam eden Ahmet, çevresinde topladığı eski cihazlarla yeni ürünler tasarlamaya başladı. Geri dönüşüme gidecek ürünleri alan ve çevresindeki vatandaşlar tarafından da "Mucit" olarak tanınan Ahmet, yeteneğini geliştirebilmek için Kartepe Belediyesi tarafından açılan Abdulhamid Bilgievi'nin yolunu tuttu. Bilgievinde uzman öğretmenlerin desteği ile çalışmalarını yürüten Ahmet, atık malzemelerden edindiği parçalarla yeni icatlar ortaya çıkarıyor. Bugüne kadar içecek makinesi, temizlik robotu, temizlik arabası, robot, ot biçme makinesi gibi ürünler tasarlayan Ahmet, yeni hedefinin ise karada, havada ve deniz altında insanların ulaşım sağlayabileceği bir taşıt icat etmek olduğunu söyledi.
"Oradaki savaşın bir yılını yaşadım"
Suriye'deki savaş nedeniyle Türkiye'ye sığındıklarını ve 5 yaşında başlayan mucitlik hayalini burada devam ettirme fırsatı bulduğunu dile getiren Ahmet Haskir, "Güzel bir yerdi, Türkiye gibiydi. Bakkallar, arabalar, motosikletler, her şey vardı. Oradaki savaşın bir yılını yaşadım. Uçaklar falan vardı. Bir silah deposu vardı, onu patlatmaya çalışıyorlardı. Bize yakın bölgelerde bombardımanlar oldu, yakınlarımdan hayatını kaybedenler oldu. Üzüldüm. Evimiz vardı, Suriye'de. Dayıma bıraktık. 5 yaşında başladım icatlar yapmaya. Tornavida gibi şeylere çok meraklıydım. Daha sonra oyuncak kumandalı arabaları parçalamaya başladım. Daha sonra akülü araba gibi şeyleri parçalamaya başladım. Nasıl çalıştığını falan öğrenmeye çalıştım. Şimdi denizin içine giren bir drone yapmaya çalışıyorum. Hem denizde hem karada hem de havada gidebilen bir araç yapmak istiyorum. Ailem benim böyle şeyler yaptığımı görünce sevindi" dedi.
"İcatlarımı yaparken önce düşünüyorum"
Yaptığı ürünler hakkında da bilgiler veren Ahmet Haskir, "Mesela yaptığım bu robot hareket ediyor, selam veriyor. Merhaba diyebiliyor. Bunu yaparken şırıngalarla yapılmış bir kepçe vardı. Bunu kimse düşünmemişti. Sonra ben de yapmaya karar verdim. İcatlarımı yaparken önce düşünüyorum. Kağıda çiziyorum, malzemelerini topluyorum ve yapıyorum. Çevremdeki insanlar benim böyle şeylerle uğraştığımı biliyorlar. Mesela 'Kumandalı araba bozuk. Tamir edebilir misin' diyorlar. Tamir edilebilecekse yapıyorum, veriyorum. Çöpe atılacaksa bana veriyorlar, motorunu falan ben de alıyorum. Mesela yaptığım temizlik robotu var. Çöp toplayabiliyor. Süngeri var arkasında. Onunla temizleyebiliyor" diye konuştu.
"Biz burada onlarla ensar ruhumuzu paylaşıyoruz"
Suriye uyruklu Ahmet'i çalışmalarını desteklediklerini ifade eden Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de, "Suriyeli evladımız Ahmet'in bu yaptığının öne çıkartılması, mucitlik tarafının öne çıkartılması belki belediyemizin çocuklarla ilgili faaliyetleri için çok önemli. Biz Kartepe Belediyesi olarak kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız için birçok sosyal sorumluluk projesi yapıyoruz. Çocuklarımız için de yaptığımız 18 bilgievinde 5 bine yaklaşık çocuk eğitimde destek görüyor. Bu örnekte görüldüğü gibi yaratıcılık tarafları öne çıkartılıyor. Kimisi şiir, kimisi kompozisyon yazar, kimisi resim çizer, kimi de farklı şeyler yapar. Ahmet evladımızın da mucitlik tarafı ortaya çıkıyor. Çok yetenekli bir evladımız. Bir özelliği de yaptığı şeyi söküp onunla tekrar farklı bir şey yapabiliyor. Dolayısıyla çok masraflı bir mucit de değil. Biz burada onlarla ensar ruhumuzu paylaşıyoruz. Ahmet gibi çocuklarımız okullarımızda entegre oluyorlar" şeklinde konuştu.18 Liraya Aldı, 10 Bin Liraya Bile Satmıyor! Bisikletine Yaptıklarını Görenler Hayrete Düşüyor Türkiye'nin En Büyük 500 Şirketi Arasındaydı! Konkordato İlan Eden Destebaşı Grup, Tekrar Üretime Başladı

Son Dakika! İstanbul'un Göbeğinde Kebapçı Dükkanına Silahlı Saldırı! Ölü ve Yaralılar Var