Savaşın ayak sesleri! ABD vazgeçti ama İngilizler devrede: Karadeniz'e çıkarma yapıyorlar - Son Dakika

Savaşın ayak sesleri! ABD vazgeçti ama İngilizler devrede: Karadeniz'e çıkarma yapıyorlar

18.04.2021 13:32

İngiltere'nin en saygın gazetelerinden biri olan Times, İngiliz Donanması'nın Ukrayna ile dayanışma göstergesi olarak mayıs ayında Karadeniz'e iki savaş gemisini göndereceğini yazdı. İngiltere'nin bu hamlesinin Ukrayna'nın doğusundaki gerilimi tavan yaptırması beklenirken, hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde ABD de Karadeniz'e savaş gemisi göndereceğini açıklamış sonra bu kararından vazgeçip Rusya'ya yönelik yaptırımlar açıklamıştı.

İngiliz Times gazetesi, Kraliyet Donanması'ndaki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Ukrayna ve NATO'daki müttefikleri ile dayanışma içerisinde olduğunun işareti olarak, İngiltere'nin, iki savaş gemisini Karadeniz'e göndereceği belirtildi.

TANSİYONU TAVAN YAPTIRACAK ÇIKARMA

İngiliz gemilerin söz konusu yer değiştirmesi, Ukrayna'nın doğusunda Rusya ile olan gerilimin son yıllarda görülmemiş derecede yükselmesini izliyor.

F-35 JETLERİ DE HAVADAN DESTEK VEREBİLİR

Times'ın haberinde ayrıca, uçak gemisinde yer alan F-35 jetleri ile Merlin helikopterlerinin gerekmesi hâlinde Karadeniz'e gönderilen gemilere havadan destek vereceği kaydedildi. Queen Elizabeth uçak gemisinin ise Akdeniz'de kalmaya devam edeceği belirtildi.

ABD'DE SAVAŞ GEMİSİ GÖNDERECEĞİNİ AÇIKLAMIŞ SONRA VAZGEÇMİŞTİ

Rusya-Ukrayna geriliminde tercihini Ukrayna'dan yana kullanan ABD de geçtiğimiz günlerde Karadeniz'e savaş gemisi göndereceğini açıklamış ancak birkaç gün içinde bu kararından vazgeçmişti. Karadeniz'de tansiyonun düşmesine izin vermeyen ABD, Rusya'ya yönelik hamlesini yaptırımlar üzerinden gerçekleştirmiş ve 10 diplomatı sınır dışı etmişti.

RUSYA DA BAZI GÜÇLERİNİ BÖLGEYE KAYDIRDI

Ukrayna'nın doğusunda gerilimin bir defa daha yükselmesi ve NATO ülkelerinin bazı gemilerini Karadeniz'e yönlendirmesi nedeniyle Rusya da, Kırım dahil sınırlarını korumak adına bazı güçlerini bölgeye kaydırmış durumda.

UKRAYNA-RUSYA SINIRINDA GERGİNLİK

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart'ta mecliste yaptığı konuşmada, Rusya'nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Donbas bölgesindeki krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT'ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020'den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Savaşın ayak sesleri! ABD vazgeçti ama İngilizler devrede: Karadeniz'e çıkarma yapıyorlar

Son Dakika Dünya Savaşın ayak sesleri! ABD vazgeçti ama İngilizler devrede: Karadeniz'e çıkarma yapıyorlar - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (24)
  • Bozdoğan: Bu ıngılızler zaten yerın altında dünyayı yonetıyordu yeryüzüne çıkmaları hiç hayra alamet değil Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ms: iste simdi ruslarin basi dertte cunki gercekten dunyayi yok yahudi yonetiyor filan dunyayi ing ler yonetiyor ve rusyaya cevabini verirler Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Mehmet: NATO dakisözde müttefikler değilmi pkk,pyd,ypğ bölücü terör örgütlerini bize karşı 50 bin tır silah veren, tüm Türkiye düşmanlarına destek olan, silah veren , düşmanlarla bize karşı olduklarını beyan eden, Yunan'a Rum a misira destek ver NATO ve Avrupa değilmi ? Biz Rusya'ya karşı asla savaşmamaliyiz. 60senedir bizi Avrupa kapısında bekletip bizi bölmek isteyenleri iclerinde besleyen, teröre ve bölücülere destek veren Avrupa için asla Rusya ile savaşmamaliyiz. Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Fatih Altaylı kendisine gelen mesajı canlı yayında okudu! 'Ganyan bayi' polemiği balon çıktı Fatih Altaylı kendisine gelen mesajı canlı yayında okudu! 'Ganyan bayi' polemiği balon çıktı Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs diplomasisi! Kuveyt Emiri ve Ürdün Kralı ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs diplomasisi! Kuveyt Emiri ve Ürdün Kralı ile görüştü Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı İsrail'in saldırganlığının nedeni uzmanlar yorumladı: Netanyahu'nun oy kaygısı Uyuşturucu baronu Cemal Nayır hayatını kaybetti Uyuşturucu baronu Cemal Nayır hayatını kaybetti Son Dakika: İsrail, hava saldırısıyla Gazze'yi hedef aldı: 9'u çocuk 20 ölü Son Dakika: İsrail, hava saldırısıyla Gazze'yi hedef aldı: 9'u çocuk 20 ölü AK Parti'deyken Abdullah Gül'ü desteklediğini açıklayan Ali Babacan'ın, Erdoğan için de imza verdiği ortaya çıktı! AK Parti'deyken Abdullah Gül'ü desteklediğini açıklayan Ali Babacan'ın, Erdoğan için de imza verdiği ortaya çıktı!
Advertisement