Savaşın Öksüz Bıraktığı Çocuklar - Son Dakika

Savaşın Öksüz Bıraktığı Çocuklar

27.11.2012 11:21
Savaşın Öksüz Bıraktığı Çocuklar, System.String[]

Cem Genco - Ülkelerindeki olaylardan kaçarak ailesiyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Ahmet Serhan, yolda karşılaştığı anne ve babasını kaybeden 6 çocuğu da beraberinde getirdi.

Cem Genco - Ülkelerindeki olaylardan kaçarak ailesiyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Ahmet Serhan, yolda karşılaştığı anne ve babasını kaybeden 6 çocuğu da beraberinde getirdi.

Suriye'nin İdlip kentine bağlı Cebel-i Zaviye kasabasına Esed güçlerinin düzenlediği havan, top atışları ve yoğun çatışmalarda evleri yıkılan Suriyeliler hayatlarını kurtarabilmek için Türkiye'ye sığınıyor.

Yaşanan çatışmalar sonucu kasabadaki evi top atışlarıyla yıkılan Suriyeli Ahmet Serhan (39) da ailesi ve komşularıyla Türkiye'ye geldi.

Serhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesinin her bir yanında çatışmalar sürdüğü için sığınacak bir yer bulamadıklarını, bu nedenle güvenli ülke olan Türkiye'ye gelmeyi tercih ettiklerini söyledi.

Olaylarda çok sayıda yakının hayatını kaybettiğini, çoğunun da evinin yıkıldığını anlatan Serhan, "Esed güçleri tarafından kasabamız vurulmaya başladıktan sonra neredeyse taş üstünde taş kalmadı. Yüzlerce insan hayatını ve evlerini kaybetmeye başladı. Ben de çok zor şartlar altında eşimi, 2 çocuğumu ve birkaç yakınımı alarak kasabayı terk ettim ve Türkiye'ye gelmeye çalıştım" dedi.

Serhan, yolda gelirken bazı çocuklarla karşılaştığını belirterek, anne ve babaları öldükleri için çaresiz durumda olan çocukları çatışmanın ortasında bırakmak istemediğini söyledi.

Yaşları 5 ile 15 arasında değişen 6 çocuğu yanına alarak Türkiye'ye getirdiğini anlatan Serhan, "Hiç kimsesi kalmayan bu çocukları ölüme terk edemezdim" dedi.

Türkiye'ye pasaportla girdiğini, Reyhanlı'da akrabası ve komşularıyla kiraladıkları iki odalı evde kaldıklarını belirten Serhan, burada bakımını üstlendikleri 6 çocuğun kendisinin ve akrabalarının çocuklarıyla adeta kardeş gibi olduğunu anlattı.

Serhan, anne ve babalarını kaybeden çocukların, yaşadıklarını hatırladıkça ağladıklarını da sözlerine ekledi.

Yayıncı: İsa Sansar - HATAY

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Savaşın Öksüz Bıraktığı Çocuklar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı