Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti - Son Dakika

Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti

25.03.2016 15:27
Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti, System.String[]

Mersin eski Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan'ın ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet ve organize suç örgütü kurmak suçlarından yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, Özcan'ın da aralarında bulunduğu 7 kişinin tutuklanmasını istedi.

Mersin eski Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Macit Özcan'ın ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet ve organize suç örgütü kurmak suçlarından yargılandığı davanın ikinci duruşmasında Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, Özcan'ın da aralarında bulunduğu 7 kişinin tutuklanmasını istedi. Mahkeme heyeti, savcının bu talebini reddederek duruşmayı erteledi.

Macit Özcan ile kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan, oğlu İlker Özcan, müteahhitler Erol Avgören, Cengiz Akray ve belediye çalışanlarından oluşan 48 kişinin yargılandığı davanın Mersin 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ikinci duruşmasına 48 sanıktan Mesut Sarı, Tansu Akarsu, Gürkan Kazanasmas, Hakkı Özkan, Cafer Şahin, Nadir Güler, Yusuf Hakan Özer, Kemal Etiler ve Ayhan Terban ile avukatlar katıldı. Duruşmada ifadesi alınan Mesut Sarı, ihaleye girecek bir kapasitede firma olmadığını, suç teşkil edecek bir şey yapmadığını belirterek suçlamaları kabul etmedi.

TUTUKLAMA İSTEDİ

İfadelerin alınmasının ardından Cumhuriyet Savcısı mahkemeye mütalaasını sunup sanıklardan Macit Özcan, İlker Özcan, Erol Avgören, Tolga Avgören, Metin Akray, Cengiz Akray ve Abbas Sayılır'ın tutuklanmasını, bu talebin kabul edilmediği takdirde ise yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı isteminde bulundu.

Bunun ardından söz alan sanıkların avukatları, toplanan delillerin hukuksuz şekilde elde edildiği ve belgelerde sahte imza kullanıldığını öne sürerek 4 polis memuru hakkında suç duyurusu ve kefaletle serbest kalan sanıkların kefalet ücreti iadesini istedi.

Yaklaşık 2,5 saat süren duruşmada mahkeme heyeti, haklarında yakalama emri çıkarılması istenen 7 sanığın tutuklanması isteğini kabul etmedi. Avukatların kefalet ücretini iade istemini de reddeden mahkeme heyeti davayı erteledi.

--------KUTU---------

500'er bin liralık kefalet ödendi

3 dönem başkanlık yapan Macit Özcan, kardeşleri ve oğlu ile işadamları dahil 48 kişi için gözaltı kararı verilip çoğu gözaltına alınırken Özcan, Avgören, Akray ve Mali İşler Daire Başkanı Tayfun Özdemir'in yurt dışına çıktığı belirlendi. Mahkemeye çıkartılan 35 şüpheliden 20'si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 15 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit Özcan ve Tacit Özcan, belediye eski çalışanları ile ihaleyi alan firmaların yetkilileri bulunuyordu. Mahkeme eski başkan Macit Özcan, müteahhitler Erol Avgören ve Cengiz Akray ve Tayfun Özdemir hakkında ise gıyabi tutuklama kararı vermişti. Gözaltına alınanlar arasında bulunan ve tutuklanan Sacit ve Tacit Özcan ile İlker Özcan bir süre tutuklu kaldıktan sonra 26 Haziran'da 500'er bin lira kefaletle serbest bırakıldı. Süreç boyunca yurtdışında olan Macit Özcan hakkında, avukatı aracılığı ile yaptığı başvuru sonucunda 29 Eylül 2015 günü 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ve 500 bin lira kefaletle yakalama kararı kaldırıldı. - Mersin

Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti
Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti
Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti
Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti
Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Savcı CHP'li Macit Özcan'ın Tutuklanmasını İstedi, Mahkeme Reddetti - Son Dakika


Son Dakika

NBA yıldızı Michael Jordan milyonlarca dolar kaybetti! GameStop, hisselerini 1.1 milyar dolara sattı 15:27 NBA yıldızı Michael Jordan milyonlarca dolar kaybetti! GameStop, hisselerini 1.1 milyar dolara sattı Gözyaşları içinde Müge Anlı'ya sarıldı! Anne babasının katillerini arayan adam canlı yayında kriz geçirdi 15:21 Gözyaşları içinde Müge Anlı'ya sarıldı! Anne babasının katillerini arayan adam canlı yayında kriz geçirdi Son Dakika! Rusya'nın 15:16 Son Dakika! Rusya'nın "Karadeniz'de İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtık" açıklamasını İngiltere yalanladı
Fenerbahçe ile imzaladı! Serdar Dursun'un İstanbul'a Beşiktaş için geldiği ortaya çıktı 14:55 Fenerbahçe ile imzaladı! Serdar Dursun'un İstanbul'a Beşiktaş için geldiği ortaya çıktı Erdoğan'dan AK Partili belediye başkanlarına talimat: 2019 seçimlerinde açıkladığımız 11 prensibe bağlı kalın 14:26 Erdoğan'dan AK Partili belediye başkanlarına talimat: 2019 seçimlerinde açıkladığımız 11 prensibe bağlı kalın İlk soruda elendi! Dakikalarca aldığı eğitimi anlatan yarışmacı büyük hayal kırıklığı yarattı 14:07 İlk soruda elendi! Dakikalarca aldığı eğitimi anlatan yarışmacı büyük hayal kırıklığı yarattı
Trabzon Emniyeti, Şenol Güneş ve Uğurcan Çakır'a hakaret eden taraftarlara soruşturma başlattı 13:36 Trabzon Emniyeti, Şenol Güneş ve Uğurcan Çakır'a hakaret eden taraftarlara soruşturma başlattı Rusya'da korkunç olay! Canavar ayı, 16 yaşındaki çocuğu parçalara ayırarak yedi 12:35 Rusya'da korkunç olay! Canavar ayı, 16 yaşındaki çocuğu parçalara ayırarak yedi
Advertisement