Savcı, Polisleri Şehit Eden PKK'lılar İçin 31'er Kez Müebbet İstedi - Son Dakika

Savcı, Polisleri Şehit Eden PKK'lılar İçin 31'er Kez Müebbet İstedi

07.02.2013 16:58
Savcı, Polisleri Şehit Eden PKK'lılar İçin 31'er Kez Müebbet İstedi, System.String[]

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından düzenlenen ve 4 polis memuruyla bir şoförün şehit olduğu saldırıyla ilgili savcı mütalaasını açıkladı.

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından düzenlenen ve 4 polis memuruyla bir şoförün şehit olduğu saldırıyla ilgili savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, 5 sanık hakkında 31'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebinde bulundu.

Diyarbakır'da 2008 yılında Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'na ait servis otobüsüne yönelik düzenlenen ve 4 polis memuru ile bir teknisyen yardımcısının şehit edildiği, 25 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili davanın duruşmasına devam edildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuklu sanıklar Ramazan Benice, Ali Nergiz, Halis Yıldeniz, Murat Yıldeniz ve Neytullah Bayram hazır edildi, tutuksuz yargılanan sanıklar ise katılmadı.

Duruşmada savcı, hazırladığı mütaalayı mahkemeye sundu. Savcı, saldırı ile ilgili geniş bilgilere verdi. Mütalaada, 8 Ekim 2008 günü saat 17.20 sıralarında Silvan kara yolu üzerindeki Seyrantepe mevkiindeki Seyrantepe Soğuk Hava Deposu önünde Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'nda kullanılan '21 AAA 22' plakalı servis otobüsünün geçişi sırasında ön lastiğine ateş açılıp lastiğin patlatıldığı, ardından uzun namlulu silahlarla tarandığı, el bombaları atıldığı, 5 görevlinin şehit olduğu, 13'ü polis, 5'i teknisyen yardımcısı, 3'ü de sivil olmak üzere 21 kişinin yaralandığı belirtildi. Saldırının ardından teröristlerin olay yerinde bıraktığı 2 Kalaşnikof'tan birinde halen PKK'nın dağ kadrosunda faaliyet yürüten Mehmet Şah Yıldeniz'in parmak izine rastlandığı, saldırıda bizzat silah ve bomba kullandıkları belirlenen Neytullah Bayram, Murat Yildeniz ve Halis Yildeniz'in yakalandıkları, silahın balistik incelemesi sonucu yakalanan Murat Yildeniz'in de parmak izinin çıktığı belirtildi. 3 sanığın olay günü Mehmet Şah Yıldeniz'in planlamasıyla olayda bizzat silah kullanıp araca bomba attıkları belirtildi. Ayrıca 2'si olay yerinde olmak üzere 6 adet F1 savunma tipi el bombası ele geçirildiği hatırlatıldı.

Mütalaada, saldırıyı PKK'nın halen özel kuvvetler bölge sorumlusu Soro kod adlı Salih Kaplan, Lice'nin Dibek köyü nüfusuna kayıtlı Rızgar kod adlı Mehmet Söğüt, Silvan ilçesi nüfusuna kayıtlı Ziya kod adlı Diyarbakır bölge sorumlusu Engin Çatak ve saldırıyı bizzat gerçekleştiren Mehmet Şah Yıldeniz'in planladıkları kaydedildi. Savcı, sanıkların olayı planlandığı gibi gerçekleştirdiğini belirterek şu bilgilere yer verdi: "Araç tarandığında araçtan inerek kaçmaya çalışan bir kamu görevlisinin üzerine Halis Yildeniz'in iki adet el bombası attığı, Mehmet Şah Yildeniz ve Murat Yildeniz'in sanık Ramazan Benice'nin kaçmak için aracı park ettiği yere kaçtıkları belirlenmiştir. Sanıkların araçla önce Dağkapı bölgesine, daha sonra Huzurevleri'ne geldikleri, bir sonraki gün Özgür Halk Dergisi bürosunda buluşmak üzere ayrıldıkları belirlenmiştir."

Savcı, Murat Yildeniz, Neytullah Bayram, Halis Yildeniz, Ali Nergiz ve Ramazan Benice hakkında, 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma', 5 kamu görevlisini 'kasten öldürme' ve 25 kamu görevlisini de 'kasten öldürmeye teşebbüs etme' suçlarından 31'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Savcı, eylemi yaptığı ileri sürülen firari sanık PKK'lı Mehmet Şah Yildeniz'in yakınları olan diğer 8 sanık için ise 'yasadışı örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme' suçundan 10'ar yıl hapis cezası istemini yineledi.

Mahkeme heyeti, 5 tutuksuz sanığın beraatine, diğer tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Savcı, Polisleri Şehit Eden PKK'lılar İçin 31'er Kez Müebbet İstedi

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Savcı, Polisleri Şehit Eden PKK'lılar İçin 31'er Kez Müebbet İstedi - Son Dakika


Son Dakika

MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur 23:00 MHP'den ihraç edilen Atila Kaya, zehir zemberek sözlerle partiyi bombaladı! Melih Gökçek yorumu çok konuşulur Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu 22:28 Aleyna Tilki, yurt dışına çıkarak veda paylaşımında bulundu Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu 22:00 Orman işçisinin kaçırdığı 15 yaşındaki kız, barakada bulundu
Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu 21:11 Rıdvan Dilmen, F.Bahçeli Kim Min-Jae'yi öve öve bitiremedi: Ligimiz için fazla bir oyuncu Barcelona'ya transfer olan Emre Demir'in serbest kalma bedeli 400 milyon euro 20:31 Barcelona'ya transfer olan Emre Demir'in serbest kalma bedeli 400 milyon euro Son Dakika: Türkiye'de 23 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 217 kişi vefat etti, 27 bin 844 yeni vaka tespit edildi 20:00 Son Dakika: Türkiye'de 23 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 217 kişi vefat etti, 27 bin 844 yeni vaka tespit edildi
Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti 18:53 Fenomen doktor Berika Demir'in estetiksiz hali şoke etti Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak 18:14 Son Dakika! Fahiş fiyatlarla ilgili Erdoğan'dan açıklama: Zincir marketlere gerekli operasyonlar yapılacak
Advertisement