Son Dakika Haberleri: Savcılık Haberleri İhbar Kabul Ederek Soruşturma Açtı

Savcılık Haberleri İhbar Kabul Ederek Soruşturma Açtı

6 yıl önce

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde geçtiğimiz hafta içerisinde 3 subayın şehit edildiği olayla ilgili basında çıkan haberler üzerine 'görevi ihmal' soruşturması başlatıldı.

Savcılık Haberleri İhbar Kabul Ederek Soruşturma Açtı, System.String[]
Hatay'ın Dörtyol ilçesinde geçtiğimiz hafta içerisinde 3 subayın şehit edildiği olayla ilgili basında çıkan haberler üzerine 'görevi ihmal' soruşturması başlatıldı.Geçtiğimiz hafta içerisinde Hatay'ın Dörtyol ilçesi  Kuzuculu beldesinde, İstihbarat Şube Müdürü  Jandarma Binbaşı Erhan Dikmen,  Jandarma Özel Harekat Bölük Komutanı Üsteğmen Aytaç Kaya ve Tim Komutanı  Jandarma Teğmen Ahmet Tarım pusuya düşürülerek şehit edilmişti. Hatay Valiliği tarafından yapılan açıklamada, planlı bir operasyon sırasında ormandan açılan ateş sonucu subayların hayatını kaybettiği bildirimişti. Ancak olayın meydana geliş şekli ile ilgili pek çok iddia ortaya atıldı. Bazı basın organlarında yer alan ve olayın meydana geliş şeklini anlatan ön rapora göre ihmal olduğu ortaya çıktı.Bazı gazetelerde yer alan habere göre raporda olayın meydana gelişi şöyle anlatıldı: "Geçtiğimiz aylarda Mersin'in Aydıncık ilçesinde yakalanan teröristlerden biri, itiraflarda bulunacağı, bir sığınağın yerini gösterebileceğini söyledi. Sığınakta yalnızca üç adet el bombası olduğunu söyleyen terörist için Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı bölgeyi riskli gördüğü için yer gösterme izni vermedi. Buna rağmen Tuğgeneral  Ünal Karaosmanoğlu'nun talimatıyla 13 timden oluşan 300 kişi araziye çıktı. Emniyeti sağlamak aracıyla zırhlı araçla birliklerin önünde giden komutan yardımcısı Yarbay Mesut Cihaner, kendi sorumluluk bölgesi olmasına rağmen beraberindeki zırhlı araçla birlikte arazide kayboldu. Cihaner'in bulunması için arazide bulunan yaklaşık 300 personel seferber oldu. Zırhlı kobra aracının kaybolması üzerine paniğe kapılan Hatay İl  Jandarma Komutanı  Jandarma Albay  Mustafa Başoğlu, operasyonda görevi olmayan personeli de bölgeye sevk etti. İstihbarat Şube Müdürü  Jandarma Binbaşı Erhan Dikmen ve iki personeli de sivil kıyafetlerle korumasız ve zırhsız sivil bir araçla teröristlerin bulunduğu riskli bölgeye gönderildi. Bu bölgede  PKK'nın pususuna düşen subaylar şehit oldu."Medyada yere alan bu haber üzerine Dörtyol  Cumhuriyet Başsavcılığı 'Görev ihmal' soruşturması açtı. Savcılık, olayın jandarma bölgesinde meydan gelmesi nedeniyle olayla ilgili bilgi ve belgeleri istedi. Dörtyol savcılığı otopsi raporlarını, olay yeri inceleme ekibinin topladığı delilleri ve yazışmaları da talep etti. Soruşturma sonucunda olayda ihmal olup olmadığına karar verilecek. İhmal olduğu tespit edilmesi halinde komuta kademesi hakkında dava açılacak.Öte yandan olay sırasında araçta dördüncü bir kişinin olduğu öğrenildi. Dördüncü şahısla Hatay Valisi başta olmak üzere pek çok kişinin bizzat görüşerek, olayın meydana gelişi ile ilgili bilgi aldığı öğrenildi. Savcılık söz konusu şahsın da ifadesini alacak.

Alışveriş Fişindeki Külot Evliliği Bitirdi AK Parti'den İstifa Etmeyen Başkanlara Bir Uyarı Daha: İstişareye Uymayan Davanın Neferi Değildir
Erdoğan'dan Çok Sert Mesaj: Nerede Bize Yönelik Taciz Varsa, Bir Gece Ansızın Vurabiliriz