Bakan Akar, Macron'a "Problemlerin üzerine benzin döküyor" sözleriyle yüklendi - Son Dakika

Bakan Akar, Macron'a "Problemlerin üzerine benzin döküyor" sözleriyle yüklendi

18.09.2020 12:47

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemdeki Türkiye karşıtı açıklamalar yapan Akdeniz'e 3 bin km uzaklıkta bulunan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Macron'a "Sayın Macron buradaki problemlerin üzerine benzin döküyor. Çözümü uzattıkça uzatıyor. Hayal gören kendisidir" ifadeleriyle yüklendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar NATO Karargahı'nda gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin konuştu. Bakan Akar, son dönemde ilişkilerin gergin devam ettiği Fransa Cumhurbaşkanı Macron hakkında konuşup, "Sayın Macron buradaki problemlerin üzerine benzin döküyor. Bu da çözümü uzattıkça uzatıyor. Hayal gören Macron'un kendisidir" dedi.

"HERHANGİ BİR TAHRİK YOK"

Doğu Akdeniz'deki çalışmaların, Türkiye'nin kendi kıta sahasında daha önce de yaptığı gibi tamamen teknik ve bilimsel olduğunu söyleyen Akar, "Kendi hakkımız çerçevesinde bunu kullanıyoruz. Burada herhangi bir şekilde tahrik söz konusu değil. Bunu daha önce de yaptık, Oruç Reis'de de bunu yapıyoruz. Kendi haklarımızı kullanmamızın bir uzantısı bu. Şu anda Oruç Reis ilgili bakanlık tarafından planları çerçevesinde limana alındı ama aynı anda diğer gemilerimiz kendi bölgelerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bizim çalışmalarımız planlı, programlı, açık, şeffaf, mevcut hakların kullanılmasından ibaret" ifadelerini kullandı.

"HAYAL GÖREN MACRON'UN KENDİSİDİR"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye karşıtı açıklamalarına ilişkin ise Akar, Türkiye'nin barıştan, diyalogdan yana olduğunu ve bu konuda gayret gösterdiğini bildirdi. Bununla birlikte Türkiye'nin hak ve hukukunu da kullanmaya devam edeceğini belirten Akar, şunları söyledi "Sayın Macron kendi problemlerini örtbas etmek için bir takım roller peşinde koşuyor. Binlerce kilometreden gelip Doğu Akdeniz'de kendilerine bir rol kapmaya çalışıyor. Bunlar doğru şeyler değil. Biz kendi hakkımızı, hukukumuzu koruyoruz ve her zaman komşumuz Yunanistan ile görüşmeye, diyaloğumuzu sürdürmeye hazır olduğumuzu belirttik, belirtmeye devam ediyoruz. Diğer taraftan da çeşitli şekillerde sık sık yaptırımlardan bahsetmek de bir tehdit değildir. Gerginliği artırmaktan başka bir şeye yaramıyor. Çözüme değil çözümsüzlüğe katkı sağlıyor bu olaylar. Avrupa Birliğinin burada bir kural koyma, kuralları değiştirme, sınırları belirleme gibi bir yetkisi söz konusu değil. Bunların bilinmesi, görülmesi lazım. Burada hakkı, hukuku kendimize göre değil, evrensel hukukun tüm kurallarına uymamız lazım. Sayın Macron buradaki problemlerin üzerine benzin döküyor. Bu da çözümü uzattıkça uzatıyor. Hayal gören Macron'un kendisi. İki yüzyıl önce ölen Napolyon'un rolünü kapmaya çalışıyor ama buna gücünün ve boyunun yetmeyeceğini hep beraber görüyoruz"

"NATO KARARGAHI'NDAKİ TOPLANTILARI SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ"

Akar, Türkiye'nin sorunların uluslararası hukuka uygun diyalogla çözümünden yana olduğunu belirterek, NATO Karargahı'nda Türk ve Yunan askeri heyetleri arasındaki görüşmelere ilişkin, "NATO Genel Sekreteri görüşme talep ettiğinde ilk 'evet' diyen biz olduk. Bu görüşmeleri, toplantıları da sonuna kadar destekliyoruz. Dördüncüsü yapıldı. Daha önceki bu tür girişimlerde ve şu anda da yine Yunan komşularımız isteksiz ve bir takım ön koşullar koymak suretiyle bu konuları yavaşlatıyorlar. Biz bu toplantıların gerçekleşmesini sonuna destekliyoruz" diye konuştu.

Bakan Akar, Macron'a Problemlerin üzerine benzin döküyor sözleriyle yüklendi
Bakan Akar, Macron'a Problemlerin üzerine benzin döküyor sözleriyle yüklendi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bakan Akar, Macron'a 'Problemlerin üzerine benzin döküyor' sözleriyle yüklendi - Son Dakika

YORUMLAR (3)
  • ad: macro her halde kendini batının lideri yerine koymak istiyor . romen leri bir atasözü var . köpek ler istedi diye at lar ölmez Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • erol: sayın bakanım biz 7 düvele kafa tutmuş insanların torunlarıyız ne fıransası ne almanı ne yunanı bizle aşık atacak bir ülke deyiller söz konusu vatan olunca biz ölüme bile koşarak giden milletiz hiç sıkıntı yok dik duracaz eğilmeyeceğiz millet olararak arkanızdayız saygılar Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

İYİ Parti'de Ümit Özdağ'dan sonra yeni kriz! İstifa eden İsmail Ok: Sarosçu Hasan Seymen, Biden ile görüştü İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar