Şebeke Lideri Uçak Kiralayınca Operasyon Erken Başladı - Son Dakika

Şebeke Lideri Uçak Kiralayınca Operasyon Erken Başladı

18.01.2012 15:48
Şebeke Lideri Uçak Kiralayınca Operasyon Erken Başladı, System.String[]

İzmir'de madeni yağları tiner ve solvent gibi maddelerle incelterek yasadışı yollardan piyasaya süren şebekenin lideri olduğu öne sürülen M.F.K.?nin, geçmişti DYP? den Kalaba Beldesi Belediye Başkanlığı ve AK Parti Mardin İl Yönetim Kurulu...

İzmir'de madeni yağları tiner ve solvent gibi maddelerle incelterek yasadışı yollardan piyasaya süren şebekenin lideri olduğu öne sürülen M.F.K.?nin, geçmişti DYP? den Kalaba Beldesi Belediye Başkanlığı ve AK Parti Mardin İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptığı öğrenildi. Teknik takip sırasında M.F.K.?nin, işleri nedeniyle Mardin'e gitmek için özel uçak kiralaması üzerine operasyonun erkene alındığı ortaya çıktı.

HAYALİ İHRACATTAN TUTUKLANMIŞ

Mardin'de 2006 yılında, Irak'a un ihraç edeceği gerekçesiyle Toprak Mahsülleri Ofisi'nden ucuza buğday satın alarak 8.5 milyon dolarlık haksız kazanç elde ettiği için tutuklanan M.F.K.?nin, İzmir'de de başkaları adına 5 madeni yağ fabrikasının kurulmasını sağladığı öğrenildi. Bu fabrikalar için temin ettiği madeni yağları, solvent, tiner, white sprite gibi maddelerle incelttikten sonra da 'Ucuz kaçak mazot' diye pazarladığı saptandı.

YER ALTINDA DÜZENEK

Şebekenin bu yakıtı özellikle, kamyon garajlarının ve otogarın bulunduğu Işıkkent semtinde oto yıkama, otopark ve dinlenme alanı olarak kullanılan bölgelerde yer altına kurdukları depoya bağlı düzenekle sattıkları tespit edildi. Şebekenin zaman zaman da minibüs içerisine kurdukları seyyar sistemle de yine yakıtı sattıkları polis takibi sırasında ortaya çıktı.

TİNER ZAMLANINCA GAZ YAĞI KULLANMIŞLAR

Polisin takibi sırasında şebekenin insan sağlığını hiçe sayan uygulamaları da ortaya çıkartıldı. Madeni yağları inceltmek için tiner kullanan şebekenin, ÖTV'deki artış sonrasında yağları bu kez gaz yağı ya da solventle incelttikleri, bunların da araçlarla sık sık yangınlara neden olduğu saptandı. Son zamanlarda özellikle seyir halindeki yolcu otobüslerinde çıkan ve onlarca insanın ölümden döndüğü yangınların da bu yakıt yüzünden çıktığı ileri sürüldü. Ayrıca madeni yağlardan elde edilen bu yakıtın, yandıktan sonra havada kansorejen madde yaydığı da tespit edildi.

BÜYÜK FİRMALAR DA BU YAKITI KULLANMIŞ

Madeni yağı yaklaşık 1 lira gibi bir fiyata alan, işlemden geçirdikten sonra yakıt olarak 2.20 liradan piyasaya süren şebekenin, çok sayıda büyük karayolu ulaşım firması müşterisinin de olduğu polis takibi sırasında ortaya çıktı. Zanlılara yönelik 4 aydır sürdürülen takip sırasında 400 bin litre yakıta el konulduğu bildirildi. Devleti bir yılda yaklaşık 1 milyar lira zarara uğrattıkları ileri sürülen şebekenin akaryakıt ticaretini not tuttukları ajandalara polis el koydu, ayrıca şirketlerin evraklarını da vergi denetmenleri incelemeye aldı.

1 ŞÜPHELİNİN PKK KAYDI

Gözaltında bulunan A.U., H.G., C.G., N.O., S.E., G.K., G.S., M.F., Y.S., H.K.,H.K.?nin sorgusunun devam ettiği zanlılardan kimya firması sahibi H.G.?nin PKK'ya yardım ve yataklık etmekten kaydının bulunduğu bildirildi.

(Tür: Yurt)

Şebeke Lideri Uçak Kiralayınca Operasyon Erken Başladı
Şebeke Lideri Uçak Kiralayınca Operasyon Erken Başladı
Şebeke Lideri Uçak Kiralayınca Operasyon Erken Başladı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şebeke Lideri Uçak Kiralayınca Operasyon Erken Başladı - Son Dakika


Son Dakika

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Macron sayın cumhurbaşkanımızı hiçbir zaman uyaramaz Son Dakika: Türkiye'de 27 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 76 kişi vefat etti, 2209 yeni vaka tespit edildi Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak Son Dakika: 500 lirayı aşan altından yeni rekor geldi Azerbaycanlı öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı: Bizi öldürün ama onlara bırakmayın Sert tedbirler geri mi dönüyor? Ateş Kara, yarınki Bilim Kurulu toplantısını işaret etti Koronavirüse yakalanan Eser Yenenler'den haber var