SEDAŞ 600 Milyon Dolara Satıldı - Son Dakika

SEDAŞ 600 Milyon Dolara Satıldı

01.07.2008 16:31
SEDAŞ 600 Milyon Dolara Satıldı, System.String[]

Sedaş'ın % 100 Hissesinin Blok Satış Yöntemiyle Özelleştirilmesine İlişkin Nihai Pazarlık Görüşmeleri Tamamlandı.

SEDAŞ'ın yüzde 100 hissesinin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin nihai pazarlık görüşmelerinin açık artırma turunda en yüksek teklifi 600 milyon ABD doları ile Akcez Ortak Girişim Grubu verdi.

ÖİB'de, Öçelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan ihalenin açık artırmasının ilk turunda Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş temsilcisi ihaleden çekildiklerini açıkladı.

İhale Akcez Ortak Girişim Grubu ile Sabancı-Verbund Ortak Girişim Grubu arasında sürerken, 6'ıncı turda mola isteyen Sabancı-Verbund Ortak Girişim Grubu temsilcisi salona girişinde ihaleden çekildiklerini bildirdi.

İhale Komisyonu Başkanı Akcez Ortak Girişim Grubuna fiyatı revize edip etmeyeceklerini sordu, firma temsilcisi ihalede verecekleri en yüksek teklifin 600 milyon ABD doları olduğunu bildirdi. Böylece ihale teknik olarak sonuçlanmış oldu.

Aksu, İhale Komisyonu Kararının Rekabet Kurulu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na görüşleri alınmak üzere gönderileceğini, söz konusu kurumların görüşleri alındıktan sonra ihalenin Özelleştirme Yüksek Kurulu onayına sunulacağını, onayın ardından sözleşme imzalamak üzere şirketin davet edileceğini ve ödemeler tamamlandıktan sonra hisselerin şirkete devredileceğini bildirdi.

ELEKTRİK DAĞITIM BÖLGELERİ İHALELERİ

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) 2004 yılının Nisan ayında özelleştirme programına alınmıştı. Bu kapsamda bütün iller 21 bölgede gruplandırılmış, Kayseri hariç diğer 20 bölgenin işletme hakkı devri yöntemiyle ihale edilmesine karar verilmişti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ilk olarak Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu'yu kapsayan Başkent EDAŞ, Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli'ni kapsayan SEDAŞ ve İstanbul'un Anadolu yakasını kapsayan AYEDAŞ'taki yüzde 100 oranındaki hissenin blok olarak satış yöntemiyle özelleştirilmesi için 31 Ağustos 2006 tarihinde ihaleye çıkmış, ancak söz konusu ihaleler ÖYK'nın 8 Ocak 2007 tarihli kararıyla ertelenmişti.

Ağustos 2006'da ilana çıkılan 3 bölge için Ekim 2006'da toplam 82 firmaya ön yeterlilik verilmişti. Bu çerçevede Başkent EDAŞ için 24, SEDAŞ için 30, AYEDAŞ için 28 ön yeterlilik verilmişti.

Daha sonra ÖYK'nın 22 Nisan 2008 tarihli kararıyla Başkent EDAŞ ve SEDAŞ'ta ihale sürecine devam edilmesine karar verilmiş, AYEDAŞ ihalesi de tümden iptal edilmişti.

Meram Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (MEDAŞ) ile Araş Elektrik A.Ş.'nin ihale sürecinin de bu yıl içinde tamamlanacağı belirtilmişti.

SEDAŞ 600 Milyon Dolara Satıldı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi SEDAŞ 600 Milyon Dolara Satıldı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Ermeniler yine aynısını yaptı! Laçın'dan çekilirken evleri yaktılar MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü CNN'in ele geçirdiği gizli belgelerde Çin'in yanlış bilgiler paylaştığı iddia edildi İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Sokak kısıtlamasında, 7 zorunlu hal dışında özel araçla şehirler arası seyahate izin verilmeyecek Azerbaycan ordusu, 28 yıldır işgal altında bulunan Laçın'a girdi Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı