Şehirder, Kazım Karabekir'i Unutmadı - Son Dakika

Şehirder, Kazım Karabekir'i Unutmadı

26.01.2017 12:21
Şehirder, Kazım Karabekir'i Unutmadı, System.String[]

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği Erzurum’un ve Doğu’nun fatihi olarak bilinen Kâzım Karabekir’i ölümünün 69.yıl dönümünde unutmadı.

Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği Erzurum'un ve Doğu'nun fatihi olarak bilinen Kazım Karabekir'i ölümünün 69.yıl dönümünde unutmadı.

ŞEHİRDER Başkanı Murat Ertaş, "19 Mayıs 1919 tarihindeSamsun'a çıkarakKurtuluş Savaşı'nı başlatmış olan 9. Ordu Müfettişi Mirliva Mustafa Kemal Paşa'nın İstanbul'daki Osmanlı padişahıMehmed Vahdettinile haberleşmeleri sonucu görevinden istifa etmesi üzerine,İstanbul'dan bizzat kendisine gönderilen ve Mustafa Kemal Paşa'yı tutuklamasını emreden telgrafa rağmen"Ben ve kolordum emrinizdedir Paşam!"sözünü söyleyerekMustafa Kemal Paşa'nın emrine girerekErzurum Kongresi'nin düzenlenebilmesi için büyük gayret gösterip Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda çok önemli hizmetleri olan Kazım Karabekir Paşa'nın hayatını ve hizmetlerini yeni neslin çok çok iyi öğrenmesi gerekir." dedi.

ŞEHİRDER Başkanı Ertaş sözlerine şöyle devam etti:

"Kazım Karabekir sadece bir komutan değil, bir eğitimci, bir sosyolog, bir toplum mühendisidir. I.Dünya Savaşı'nda, Çanakkale Cephesi'nde, Kafkas Cephesi'nde, Kurtuluş Savaşı'nda gösterdiği kahramanlıkların her biri bir destan değerindedir. Bilhassa Erzurum'un ve Doğu Anadolu'nun yeniden diriliş harekatının öncüsü olması, 12 Mart 1918'de Erzurum'u Rus artığı Ermenilerden kurtardıktan sonra Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Türk Kuvvetlerinin Eylül 1920 tarihinde taarruza geçip,Ağustos 1920'de Rusya'daki görüşmelerde Van, Muş ve Bitlis'in Ermenistan'a bırakılması konuşulurken Misak-ı Millihudutları dahilinde olanSarıkamış, Kars ,Ardahan,ArtvinveBatum'u Eylül 1920'de aldıktan sonra Gümrü'yü de ele geçirip yapılan Gümrü Antlaşması'yla Ermeni Meselesi'ni sona erdirmesi Türkiye'nin ve bölgemizin tarihi ve kaderi açısından çok kıymetlidir. Mustafa Kemal Paşa, Nutuk'ta'Kazım Karabekir Paşa ve adamları Kurtuluş Savaşı'nda canları pahasına savaşarak galip geldiler. Bu galibiyet sadece onların değil bütün Türk milletinin galibiyetidir. Kazım Karabekir Paşa, barış döneminde tanık olduğu savaşlar ve siyasi olaylar, toplumu, ülkenin kalkınmasını ve çocukların eğitimini ilgilendiren konular hakkında toplamda 40 civarında eser kaleme alarak adeta savaş ve diriliş günlerini bütün yönleriyle kayıt altına alıp Türk medeniyet tasavvuru için çırpınan bir asker ve aydındır. Onun kitapları Erzurum şehir tarihi ve arşivi açısından özel bir yere sahiptir. Kazım Karabekir Paşa, 66 yıllık ömrüne bir millet tarihini sığdıracak çalışmalar yapmış ve 69 sene evvel 26 Ocak 1948'de rahmet-i rahmana kavuşmuştur. Kazım Karabekir denince akla Erzurum gelir. Erzurum'da birçok yerde adı yaşatılan Kazım Karabekir'i dernek olarak şükranla ve rahmetle anıyoruz, Ruhu şad, mekanı cennet olsun." - ERZURUM

Şehirder, Kazım Karabekir'i Unutmadı
Şehirder, Kazım Karabekir'i Unutmadı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şehirder, Kazım Karabekir'i Unutmadı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Yaşlı adam, zeytin tarlasında şüpheli şekilde ölü bulundu Camiye giren çocukların namaz kılan imamın sırtına çıkıp oyun oynaması yürekleri ısıttı Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti