Şehit Aileleri Tazminat Taleplerine Tepkili - Son Dakika

Şehit Aileleri Tazminat Taleplerine Tepkili

05.01.2012 15:46
Şehit Aileleri Tazminat Taleplerine Tepkili, System.String[]

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen olayda hayatını kaybeden ailelere tazminat ödenmesi tartışmalarına tepki gösterdi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen olayda hayatını kaybeden ailelere tazminat ödenmesi tartışmalarına tepki gösterdi. Yavuz, "24 askerimizin ailesine de tazminat verilmediyse, onlara da verilmesine karşıyız" dedi.

Yavuz, 24 şehidin verilmesinden sonra güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlar gerçekleştirdiğinin altını çizerek, "Bu başarıyı sabote etmek isteyenler ortaya çıktı" diye konuştu.

Kaçakçılığın yıllardan beri o bölgelerde yapıldığını ve yıllardan beri yasak olduğunun altını çizen Yavuz, "35 kişinin öldüğü olayda, kalabalığın içinde terör örgütünün elebaşlarının da bulunduğu bilgisi insansız hava araçları tarafından tespit edildi. Ancak hainler bu istihbaratı sızdırdı. Daha sonra 35 kişi bu olayda yem olarak kullanıldı" dedi.

Uludere'de yaşanan olaydan sonra kaçakçılığın normal bir olaymış gibi gösterilmeye çalışıldığına dikkat çeken Yavuz, "Kaçakçılık yıllardır yasak ve suçtur" diyerek şu şekilde konuştu:

"Bazıları oradaki insanları yem olarak kullanıyor. 35 kişinin hayatını kaybetmesini bahane ederek Türkiye'ye yargısız infaz yapılmaya çalışılıyor. O kişilerin arasında suçsuz olanlar da var ama terör örgütü sempatizanı veya yardım ve yataklık yapanlarda bulunuyor.

Terör örgütünün meclisteki yandaşları bu olayı çok güzel reklam malzemesi yaptı. Ancak bizim TBMM'deki vekillerimizden bunlara karşı bir tepki gösterilmemesi bizi üzdü. Vekillerin de bu olaylara karşı tepki göstermesini, savcıların da bu terör örgütü yandaşları hakkında harekete geçmelerini bekliyoruz.

Tazminat taleplerine tamamen karşıyız. Yıllardır o bölgede bir çok yavrumuz terörle mücadelede şehit oldu. Onların ailelerine tazminat verilmedi. Kaçakçılık yapan ama masummuş gibi gösterilenlere tazminat verilmesine karşıyız.

3 yıldan beri şehit aileleri ve yakınlarının özlük hakları ile aldıkları maaşların düzenlenmesi konusundaki yasa mecliste bekliyor. Bu yasanın çıkması binlerce şehit ailesi ve yakınları tarafından beklenirken, hainlere yardım ve yataklık edenlere tazminat verilmesine karşıyız."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in 'O gurubun içinde Karayılan ve Fehman Hüseyin dahi bulunsa bombalanması doğru değil' şeklindeki açıklamasını eleştiren Yavuz, "Bu tür açıklamalar hem bizim hem de güvenlik güçlerimizin moralini bozuyor" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in Kürtçe eğitim ve vicdani ret konusundaki açıklamalarını desteklediklerini dile getiren Ali Yavuz, "Biz, vicdani ret olayına tamamen karşıyız. Genelkurmay Başkanımızın Kürtçe eğitim ve vicdani ret konusundaki açıklamalarını destekliyoruz" ifadesinde bulundu. - KAYSERİ

Şehit Aileleri Tazminat Taleplerine Tepkili

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şehit Aileleri Tazminat Taleplerine Tepkili - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Selçuk Bayraktar'dan Tele1 TV'nin İHA'larla ilgili haberine sert tepki: Siz isteseniz de istemeseniz de uçacak